Terasa je fajn!

2

Džbán (1,5 l, 289 Kč) a sklenice (300 ml, 49 Kč) z kolekce Gibraltar a set tří květináčů (199 Kč) Zinc. www.butlers.cz

Život v bytě s terasou je báječný. Můžete si dopřát veškerý komfort městského bydlení a zároveň si vychutnat chvíle klidu na troše soukromého prostoru, který je k nezaplacení. Vypít si ranní kávu nebo rovnou posnídat s celou rodinou pod rozkvetlou vistárií? To je přece nádhera!

A klidně se po terase můžete procházet v pyžamu, jste prostě doma. Můžete na pár metrech čtverečních realizovat vaše zahradnické choutky, po obědě se pohoupat v síti nebo křesle a večer si ugrilovat něco dobrého. Popínavé rostliny kvetou a voní, bambus v květináči jemně ševelí a vy si připadáte jako u moře. Občas se z větve spustí pavouček, tu přiletí ptáček, chvílemi mezi listy probleskne sluníčko a přes nos vám zavane vůně bazalky nebo levandule. Jestli to taky takhle na vaší terase vypadá, pak musíte být šťastní. A jestli vám ke štěstí něco chybí, možná se inspirujete právě teď…

1

Venkovní keramický květináč s glazurou, ruční výroba, 1350 Kč. www.lepatiolifestyle.com

3

Sada osmi označovačů na bylinky od Wild & Wolf, materiál dřevo, délka 16,5 cm, cena 289 Kč na www.bonami.cz.

6

Skládací židle (36 x 50 x 86 cm, 890 Kč) a stůl (60 x 60 x 74 cm, 1490 Kč) z kolekce Lodge. www.butlers.cz

7

8

Balkonové systémy od Rephorm! dokáží zvelebit terasu raz dva. Jejich genialita tkví v tom, že k zavěšení nejsou zapotřebí žádné nevzhledné a monstrózní háčky, samy jsou totiž jeden velký háček. Květiny můžete zasadit rovnou do zeminy nebo je nechat v původním obalu. Materiál recyklovatelný plast, cena 1019 Kč a 3049 Kč na www.bonami.cz.

JAK VYZRÁT NA ORIENTACI TERASY? 
SEVERNÍ STRANA
Skvělé řešení pro horké dny, protože vám poskytne stinný kout. Zútulnit a „zateplit“ ji můžete materiály, jako je dřevo, proutí a doplňky venkovského charakteru. Když přihodíte pár měkkých polštářků a dek, máte vyhráno. Z rostlin se sem hodí kapradiny, hortenzie, pomněnky, převislé lobelky a fuchsie

JIŽNÍ STRANA
Ta bude nejvíce připomínat atmosféru léta u moře – dařit se zde bude středomořským rostlinám, jako jsou oleandry, levandule, vistárie, klematis, nejrůznější citrusy, ale zkusit můžete i rajčata a bylinky.

VÝCHODNÍ STRANA
Jste-li snídaňový typ, pak je pro vás tato orientace terasy nejlepší. První ranní sluneční paprsky vás jemně probudí a prohřejí. Protože zde právě slunce hraje hlavní roli, využijte toho a zařiďte terasu jednoduchým nábytkem s barevnými polštáři, závěsy a vysloveně letními doplňky – sluníčko jimi bude během dne prostupovat a rozehraje krásnou hru stínů, odlesků a vzorů. Vhodné rostliny jsou takové, které mají rády polostín, třeba fuchsie, javor nebo různé mořské trávy.

ZÁPADNÍ STRANA
Skvělá volba pro milovníky večerů pod zapadajícím sluncem – vybavení terasy se bude hodně odvíjet od požadavků na grilování a posezení s přáteli. Měli byste tedy na terase mít dostatek prostoru pro sedací nábytek i gril. Barevně všechny doplňky laďte do teplých až zářivých barev, jako jsou červená, oranžová a teple žlutá, se zapadajícím sluncem vám dodají pocit tepla a útulnosti. Nachystejte si i dostatek svíček, lampiček a lucerniček. Z rostlin se tu bude dařit růžím, ale i levanduli, která se s večerem krásně rozvoní.
Text a foto: Anita Blahušová

9

Skládací židle (36 x 50 x 86 cm, 890 Kč) a stůl (60 x 60 x 74 cm, 1490 Kč) z kolekce Lodge. www.butlers.cz

10

S „polovičním“ stolem ASKHOLMEN (70 x 44 x 71 cm) získáte na terase více prostoru. Z masivní akácie ošetřená akrylovou lazurou. Cena 499 Kč. www.ikea.cz

12

Mřížka ASKHOLMEN na popínavé rostliny (72 x 190 cm) z masivní akácie s akrylovou lazurou. Cena 399 Kč. www.ikea.cz

13

14

Slunečník Oriental Lounge pro horké letní dny… Průměr 225 cm, 3990 Kč. www.butlers.cz

15

Pěstitelský stolek Madame Fleur (60 x 36 x 148 cm, 5990 Kč). www.butlers.cz

16

17

Ideální pomocník na terasu… Lehce přenosný elektrický gril Weber® Q® 1400 z pevné hliníkové slitiny, která se snadno čistí. Velká topná spirála s výkonem 2,2 kW je samočisticí, výkon lze regulovat. Gril má vyjímatelnou misku na zachytávání tuku. Na výběr v tmavošedém nebo vínovém provedení, cena 7690 Kč. www.weber.com

SOUKROMÍ NADE VŠE 
Ať už máte terasu orientovanou na kteroukoliv světovou stranu, vždy ji bude nutné v létě zastínit – jednak kvůli slunci a jednak kvůli dostatku soukromí. Může vám posloužit velký slunečník, výsuvná markýza nebo pergola, ale pozor na silný vítr, který by jim mohl ublížit. Jiným a velmi příjemným řešením je přírodní zastínění, tedy buď popínavé rostliny na pergole, nebo doslova „závěs“ z převislé rostliny, která během pár let vytvoří krásnou zástěnu před případnými pohledy sousedů, dotěrným sluníčkem i možným hlukem z ulice.

18

Lampa jako plážový oblázek? Proč ne! Obsahuje energeticky úspornou LED žárovku a můžete si zvolit sedm odstínů barevného svitu lampy. Za 9999 Kč na www.bonami.cz.

19

20

Závěsné květináče Zinc, menší za 149 Kč, větší za 449 Kč. www.butlers.cz

11

Je to ubrus, není to ubrus? Je, jmenuje se SOLFINT, výborně se hodí na terasu, a navíc je ze 100% bavlny, rozměry 240 x 145 cm, lze ho prát v pračce na 60 °C. Cena 299 Kč. www.ikea.cz

4

Lehátko Jackpot s látkovým potahem (72 x 110 x 84 cm, 2190 Kč). www.butlers.cz

MALÍ ZAHRADNÍCI 
Terasa je kromě prostoru pro odpočinek ideálním místem pro vaše koníčky a záliby – můžete si v klidu číst, poslouchat hudbu nebo se jen opalovat a lenošit, ale můžete tady společně s vašimi dětmi i pěstovat bylinky, rostliny a květiny. Nejlepší je začít s jednoduchými letničkami, které brzy vykvetou, aby se malí zahradníci dočkali výsledků své práce co nejdříve; vhodné jsou třeba malé zahradní jahůdky. A po práci si tu mohou hrát, pěkně na čerstvém vzduchu, aniž byste je ztratili z dohledu.
Zdroj a foto: Anita Blahušová (Zahrádka v květináči – Pro váš balkon i okenní parapet, vydal Smart Press, 2014, www.smartpress.cz)

5

Datum vydání: 8. 8. 2016

Edit: