Top svítidla z českého skla

Naši skláři jsou machři, nebo chcete-li mistři ve svém oboru. To dokazuje deset designových svítidel z českých skláren.

text Vanda Jesenská, foto archiv firem


 

1 Z umění kaligrafie vychází svítidlo Inspiral. Základem je pruh nerezové oceli, který se dá libovolně tvarovat. Okraje této kovové stuhy lemují LED pásky z drobných diod. Třpyt zajišťují tisíce broušených křišťálových prismat. Preciosa Lighting.

 

2 Světelné objekty kolekce Lollipop evokují lízátka. Skládají se z amorfních skleněných desek s kovovým držákem a vloženým zdrojem světla. Lasvit.

 

3 Stojan a hrdlo lampy Hadovka jsou vyrobeny z trubicového laboratorního skla, ručně foukané stínítko je buď ve zlatém, červeném, duhovém, pokoveném, nebo opískovaném provedení. Kavalierglass.

 

4 Přenosné svítidlo Knot Battery je napájeno baterií a vydrží svítit až 4,5 hodiny. Kombinace ručně foukaného skla a přírodního provazu. Brokis.

 

5 Kaktusem a jeho květem je zase inspirována závěsná lampa Carnegia. HG Atelier.

 

6 Jako kapky rosy na úzkém listu trávy vypadá kolekce Dew Drops. Křišťálové objekty s nádechem perleti přiléhají na ručně šité pásy. Bomma.

 

7 Ve tvaru barevného krystalu je navrženo svítidlo Crystal Rock, na výběr v několika barvách. Lasvit.

 

8 Kolekce s názvem 1414 navazuje na nejstarší technologii výroby skla u nás. K dispozici v různých barvách, autor Jaroslav Bejvl ml. Aldit.

 

9 Stojací lampa Apollo je elegantní ve své jednoduchosti. Bejvl Design Studio.

 

10 Tereziánský design nese tato stolní lampa s křišťálovými ověsky. Artglass.

Datum vydání: 23. 8. 2021

Edit: