Pět pádných důvodů pro vestavbu

Výrobci domácích spotřebičů se v posledních letech shodují v tom, že nejvíce prodaných pomocníků do domácnosti takzvané velké bílé techniky je právě ze sortimentu vestavných modelů. Proč si zákazníci více oblíbili právě takové přístroje? Důvodů pro tuto volbu mají hned několik.

1. Šetří místo

Nejdůležitějším důvodem pro vestavbu je úspora prostoru. Pokud máte kuchyň menších rozměrů, kde bojujete o každý centimetr, pravděpodobně vsadíte výhradně na vestavné spotřebiče. Díky standardizovaným rozměrům padnou do skříněk kuchyňské linky jako ulité a vy můžete ušetřený prostor využít zcela jiným způsobem. Můžete se rozhodnout buď pro vestavné modely s viditelným ovládacím displejem umístěným v přední části na dvířkách, nebo pro plně vestavné přístroje se skrytými ovládacími panely, které jsou ukryty v útrobách kuchyňských skříněk.

Kuchyňská linka sladěná v jednotném stylu působí i v tom nejmenším interiéru velice elegantně. A co teprve, když kuchyňský nábytek dokonale ladí také s designem vybraných spotřebičů! To pak vaření začne bavit i ty, kdo dosud v této činnosti nenašli příliš velké zalíbení. A pokud vařit nezačnou ani teď, možná vám alespoň budou v kuchyni dělat společnost – protože v tak krásném prostoru zkrátka budou chtít pobývat co nejdéle a nejčastěji.

Multifunkční parní trouba Electrolux umožní uvařit hned několik surovin najednou, aniž by přitom přejímaly své vůně. electrolux.cz

3. Snazší údržba potěší

Nevěříte, že v kuchyni s vestavnými spotřebiči se údržba prostoru výrazně zjednoduší? Díky tomu, že jsou všechny spotřebiče vsazeny do kuchyňského nábytku a nestojí volně na podlaze, nejsou mezi nimi a skříňkami kuchyňské linky žádné volné štěrbiny, kam by například při smažení stříkal omastek, nebo zapadly drobky či malé kousky potravin během krájení i dalších přípravných prací. Také rozlité tekutiny nezatečou nikam do vzniklých mezer a vy je pouze setřete z plochy pracovní desky či z povrchu dvířek. Žádná složitá práce spojená s odsouváním sporáku, myčky či chladničky a čištěním obtížně dostupných ploch!

Pokud patříte k těm, kdo pravidelně sledují trendy v bytovém designu a máte svou domácnost zařízenou přesně podle nejnovější módy, patrně i vám učaroval styl, kdy se kuchyňská linka co nejvíce snaží podobat nábytku obývacího pokoje a s jeho vzhledem téměř neznatelně splynout v jeden multifunkční prostor. V takové kuchyni pak rozhodně není místo pro volně stojící spotřebiče – troubu, kombinovanou chladničku, myčku, varnou desku i digestoř, vše je nutno uschovat za dvířka skříněk. V tomto případě volte přístroje plně vestavné, jejichž displeje a ovládací panely jsou uschovány na vnitřních hranách dvířek či na jiném důmyslně ukrytém místě.
Skoro to vypadá, jako bychom se chtěli tvářit, že vlastně žádné kuchyňské spotřebiče doma nemáme. Výjimka platí pouze pro kávovary, převážná většina z nich svým elegantním designem vkusně sekunduje ostatním členům domácího elektra, jako jsou hi-fi věže a další repro soustavy, televizory či třeba gramofony. I když i ve velké rodině kávovarů už lze zvolit i vestavnou verzi.

Faber In-Light, osvětlení zajistí obvodový LED pásek integrovaný do panelu výrobku, páry jsou odsávány štěrbinou po obvodu, ovládání tlačítkové, dálkové i z panelu varné desky, šíře 52 nebo 70 cm, od 18 690 Kč. www.odsavacefaber.cz

5. Méně hluku

Někteří výrobci u svých přístrojů deklarují, že přístroje určené k instalaci do kuchyňské linky nadělají méně hluku, respektive že hluk z nich vycházející částečně pohltí útroby kuchyňského nábytku. Otázkou je, zda tento argument brát vážně, protože na trhu je v současné době celá řada elektrospotřebičů s velmi tichým chodem, jejichž hlučnost nepřekročí 40-45 dB.
Problematika hlučnosti se týká nejen myček nádobí a digestoří, jak si často mylně myslíme, ale také chladniček a mrazniček, varných desek a mikrovlnných či horkovzdušných trub. Extrémně tiché pomocníky oceníte zejména v městských minibytech, kde jediná místnost často funguje jako kuchyň, obývák, pracovna i ložnice, ale také v domácnostech s propojenými multifunkčními prostory, kde kuchyňská část plynule navazuje na obývací.

Airforce Slim, digestoř integrovaná do indukční varné desky, šířka 90 cm, výkon 803 m3/hod., dotykové ovládání z varné desky, en. třída A+++, indukční varná deska se čtyřmi flexi zónami, booster, časovač, detekce nádob, od 59 990 Kč za set. www.digestore-airforce.cz

Nové možnosti pro digestoř

Digestoře řady Airforce Slim a Airforce Centrale je možné instalovat jak do klasické pracovní desky, tak do kuchyňského ostrůvku, přičemž výstup z digestoře lze směrovat vlevo nebo vpravo. Praktická konstrukce těchto odsavačů par dovoluje umístit pod ně zásuvky se standardní hloubkou, navíc motor je možné přesunout mimo kuchyni, a docílit tak téměř bezhlučného provozu.
V případě spotřebičů s recirkulací vybavíte digestoř speciálním uhlíkovým filtrem, který lze neomezeně čistit – nejlépe vypálením v troubě při teplotě 150 až 180 °C minimálně po dobu dvou hodin. Díky tomu jsou digestoře s recirkulací vhodné i do domů s rekuperací.
digestore-airforce.cz.

Text: Naděžda Vondrášková
Foto: archiv firem

Uložit

Uložit

Datum vydání: 3. 5. 2018

Edit: