Podlaha? Krásná i praktická!

Estetická stránka je pro volbu vhodného druhu podlahy stejně důležitá jako hledisko její snadné údržby. Významnou roli hraje i to, pro jaký typ místnosti ji vybíráte.

Velkorysý mezonet nechává patřičně vyniknout plovoucí vinylové podlaze Thermofix v dekoru Farmářské dřevo. Hodí se pro podlahové vytápění a velmi snadno se udržuje. foto Fatrafloor.

 

Vinyl

Vinylové podlahy předstihly díky výborným technickým vlastnostem ostatní druhy krytin. Tento příjemný, měkký a pružný materiál na bázi PVC je odolný a pro své příznivé protihlukové parametry navíc i „tichý“. Snadno se udržuje a odolává vlhkosti, osvědčil se i do kuchyní nebo koupelen. Vyskytuje se ve formátu lamel nebo čtverců v obrovské škále dekorů, věrně napodobujících dřevo i s jeho reliéfní strukturou a záměrnými nedokonalostmi. Pokládka se provádí buď volně systémem click (jednotlivé lamely do sebe zaklapnou pomocí speciálního „zámku“), nebo lepením na pevný podklad.

I do kuchyně či koupelny se hodí položení vinylových dílců, které jsou voděodolné, ale i příjemné na dotek. Řada Moduleo Impress v designu dřeva. Foto Koberce Breno.

 

Laminát

Tato vícevrstvá umělá podlahová krytina má nahoře průhlednou nášlapnouvrstvu. Pod ní se na nosné HDF desce, která by měla být dostatečně trvanlivá, stabilní a voděodolná, nachází dekorační papír v designu obvykle imitujícím dřevo nebo kámen. Tloušťka nášlapné vrstvy určuje odolnost povrchu proti poškrábání (podle toho se pak rozlišují různé zátěžové třídy). Zejména díky své příznivé ceně a jednoduché pokládce jsou laminátové podlahy stále velmi rozšířené.

Startovací set Leifheit Care&Protect pro péči o parkety a lakované podlahy usnadní práci. Stisknutím páčky u rukojeti mopu rozprášíte roztok v nádržce. Obsah setu: mop, náhrada a prostředek „Care“, 625 ml, náhrada a prostředek „Protect“ 625 ml. Foto Leifheit.

 

Dřevo

Dřevo na podlahy se vyskytuje nejčastěji v podobě masivních prken či parket anebo dvou až třívrstvých lamel. Výhodou posledně jmenované krytiny je její stabilita a tvarová stálost. Vlivem vlhkostních změn během roku tolik „nepracuje“, horní dřevěnou vrstvu navíc chrání proti poškrábání až sedm vrstev laku (u kvalitních typů). Hlavní výhodou dřeva oproti jiným materiálům je nejen jeho krása a ekologické vlastnosti, ale především to, že se dá po čase zbrousit a znovu nalakovat.

Dětský pokoj má na zemi položenu světlou vícevrstvou laminátovou krytinu z řady Classic Moonlight. Foto Quickstep. 2. laminátová podlaha v dekoru Dub Grevena značky 1Floor Premium používá moderní úzký formát lamel s V drážkou. Foto KPP.

 

Marmoleum a korek

Mezi další druhy podlahových krytin patří například korek nebo přírodní linoleum – marmoleum. Korek existuje nejen v podobě čtverců nebo rolí, ale také ve formě několikavrstvých lamel, které se pokládají jako jiné plovoucí podlahy systémem click. Marmoleum spojuje výhodu ekologického materiálu a snadné pokládky, avšak s poněkud vyšší cenou. Jeho základními surovinami jsou směs lněného oleje, dřevité moučky a jutové textilie, na kterou je linoleum lisováno. Je vhodné i pro alergiky.

Světlá ložnice má třívrstvou dřevěnou podlahu Haro z kartáčovaného dubu Trend ošetřeného olejem. Foto Sortim

 


Vhodné materiály do různých místností

  • Vinylové krytiny se uplatní ve všech typech místností včetně dětských pokojů či chodeb a hodí se i pro kuchyně, koupelny nebo zádveří.
  • V případě laminátu je třeba se vyvarovat především vlhkých prostor. V ložnici, pracovně nebo místnostech s menší zátěží ho však můžete bez obav použít.
  • Laminát ani vinyl nejsou vhodné pro budovy, které nebývají celoročně vytápěny (například do chalup nebo sezonních objektů), protože jim tu hrozí promrznutí.
  • Přírodní dřevěná podlaha nejlépe vynikne v loftových bytech, velkých obývacích pokojích či v obytných kuchyních, kde jsou jednotlivé prostory vzájemně propojeny.
  • Pro svoji tvarovou stálost a odolnost proti opotřebení jsou ideální třívrstvé plovoucí podlahy. Dojdeli k jejich poškození, poničené lamely se dají jednoduše vyměnit.

Jídelnu s kuchyní propojuje atypická korková podlaha Haro Corkett s digitálním potiskem v dekoru Dub Markant Duna a velkým formátem prken XL Arteo. Foto Sortim.


Dlažbu na bázi dřeva Celenio by Haro v provedení Athos Ferro si můžete za příplatek pořídit dokonce v samolepicím provedení, které umožní rychlejší pokládku. Foto Sortim.

 

Se zařízením koupelny ve stylu retro kontrastují podlahové čtverce z PVC napodobující dlažbu. Foto Hornbach.

 

Laminátová podlaha v dekoru Dub Grevena značky 1Floor Premium používá moderní úzký formát lamel s V drážkou. Foto KPP.

 

Text Dita Fingerlandová, foto se souhlasem firem Fatrafloor, Koberce Breno, Leifheit, KPP, Sortim, Hornbach

 

Datum vydání: 17. 6. 2021

Edit: