V bezpečí jako na hradě

Máte přehled o tom, jak je chráněna vaše domácnost před nevítanými návštěvníky a jak obtížné by bylo překonat domovní dveře vedoucí do vašeho bytu či domu?

Nedílnou součástí zabezpečení domova by měly být také kvalitní vstupní bezpečnostní dveře. Jaké parametry mají splňovat a jak vybrat ty pravé? „Kvalitní bezpečnostní dveře odrazují zloděje a snižují pravděpodobnost vykradení nemovitosti až o 80 %,“ uvádí Petr Klíma ze společnosti Sapeli. Domácnost však dokážou ochránit také před požárem, kouřem, nebezpečnými zplodinami či třeba nepříjemným hlukem z ulice nebo od sousedů. Dveře s vyšší bezpečnostní třídou mají nezanedbatelný vliv i na cenu pojistky vaší domácnosti – dovedou ji totiž zásadním způsobem snížit.

Bezpečnostní dveře RC3 Golias mají tříbodový hákový zámek, tři závěsy a tři pasivní čepy proti vysazení. Protipožární, protihlukové, kouřotěsné, Klima 3, provedení Alegro 15, dýha americký ořech, 26 350 Kč (včetně bezpečnostní zárubně), www.sapeli.cz

Jakou bezpečností třídu vybrat?

Chystáte-li se ke koupi vchodových dveří, pak vybírejte dveře v kategorii spadající minimálně do třetí bezpečnostní třídy. Dveře náležící do nižší bezpečnostní kategorie vám totiž nedokážou poskytnout patřičnou ochranu. Svou roli zde hraje i pojištění nemovitosti: pokud byste totiž měli v plánu získat levnější pojistku na vaši domácnost a vybrali si dveře v nižší třídě, pojišťovna vám nevyhoví.

Next SD102, bezpečnostní dveře pro rodinné domy nabízí společnost Next i ve dvoukřídlé variantě, 3. bezpečnostní třída a tepelná i zvuková izolace jsou zárukou kvality a komfortu, od 34 515 Kč, www.next.cz

Bezpečnostní kování zvýší nedobytnost

Svou roli hraje samozřejmě také kvalita dveřního kování. Zámková vložka, dveřní štíty a rozety, které na vchodové dveře instalujete, by měly být vyrobeny z materiálů odolných proti odvrtání, rozlomení a vytržení. Obecně by měl výrobek splňovat minimálně nároky třetí bezpečnostní třídy.

Elektronické otevírání dveří představuje další možnost, jak si domácnost bezpečně uzamknout před nevítanými návštěvníky. „Vaším novodobým klíčem od domu se mohou stát nejenom karty či čipy, ale také vaše otisky prstů nebo váš mobilní telefon s bluetooth. Stačí pouze zvolit vhodnou čtečku,“ uvádí Ing. Miroslav Culka ze společnosti Dafe-Plast. A dodává: „Pokud více důvěřujete své paměti, nabízí se také možnost otevírání dveří pomocí klávesnice, do které jednoduše naťukáte PIN kód.“
Zajímavou možnost nabízí nově Door Control System s kódovou klávesnicí na dotykovém displeji, který umožňuje před každým vstupem změnit pořadí čísel, aby tak nebylo možné rozklíčovat vstupní kód podle případných otisků prstů na klávesnici. To však není zdaleka jediná výhoda tohoto systému.
„Součástí panelu může být i kamera umožňující komunikaci mezi hostem a rezidentem pomocí dorozumívacího intercomu či zobrazení videa na tabletu nebo chytrém telefonu, a to jak v rámci lokální sítě, tak i kdekoliv na světě přes internet,“ vysvětluje Miroslav Culka.

Dveřní křídlo ThermoSafe společnosti Hörmann s koeficientem Ud až 0,8 W/(m2K) je u velikosti dveří 1250 x 2200 mm celoplošně hliníkové o tloušťce 73 mm s výplní z polyuretanové pěny, profil křídla má přerušený tepelný most stejně jako hliníková zárubeň o tloušťce 80 mm. Dvojitá těsnicí rovina je vybavena celoobvodovým těsněním. Více na www.hormann.cz.

Další možnosti

Pro zvýšení bezpečí však můžete učinit ještě mnohem více. V nabídce výrobců bezpečnostních dveří je celá řada prvků z kategorie speciálního příslušenství: například digitální kukátko se záznamem pohybu před dveřmi, digitální kamera napojená na domovního vrátného, dále kvalitní pevná plechová zábrana chránící spodní část dveří před mechanickým poškozením a další.

Bezpečnostní třídy

Podle toho, čemu všemu jsou dveře schopny odolat, je výrobci dělí do šesti bezpečnostních tříd. Najdete je pod označením RC1 až RC6 (zkratka RC podle anglického resistance classes) a definují je normy ČSN EN 1627 až ČSN EN 1630.

 •  RC1 – základní ochrana
  Základní zabezpečení, které zloději neklade skoro žádné překážky.
 • RC2 – zvýšená ochrana
  Dveře nějakou dobu odolají, nelze je prokopnout, ale dostat se přes ně nemusí být složité.
 • RC3 – vysoká ochrana
  Novinky v této třídě jsou již tak zabezpečeny, že odolají i 70 cm dlouhému páčidlu nebo ruční mechanické vrtačce.
 • RC4 – velmi vysoká ochrana
  Na otevření dveří musí být zloděj velice zkušený, při otevírání by však vydával takový hluk, že by jeho činnost nezůstala bez povšimnutí.
 • RC5 a RC6 – Do těchto vyšších kategorií spadají takzvané trezorové dveře s extrémní odolností proti vloupání.
  Zdroj: www.htdvere.cz

Bezpečnostní dveře Next SD 101 zajistí účinnou ochranu proti vloupání, protipožární odolnost (30 min.), tepelnou a protihlukovou izolaci i kouřotěsnosti lze je použít do původní nebo nové kovové zárubně, 21 525 Kč, www.next.cz

Před čím vchodové dveře chrání

1) Proti vypáčení a vysazení
Standardní dveře lze velmi snadno vypáčit nebo vysadit. Pokud jsou ale opatřeny dostatečnými bezpečnostními prvky splňujícími parametry minimálně 2. nebo 3. bezpečnostní třídy, jakými jsou například tříbodový hákový zámek, tři plynule seřiditelné závěsy či tři pasivní čepy tvořící zábranu proti vysazení nebo vypáčení, šance na vloupání se snižuje.

2) Proti prokopnutí
Důležitý je také materiál a konstrukce dveří, který zamezí prokopnutí dveří. Bezpečnostní dřevěné dveře s masivním rámem a s výplní z plné dřevotřísky nebo dveře kovové člověk pouhým prokopnutím určitě nepřemůže.

3) Proti ohni
Před požárem zvenčí zabezpečí domácnost bezpečnostní dveře s protipožární ochranou. U těchto tipů dveří si všímejte údaje o čase, po který výrobce garantuje, že dveře odolají požáru (většinou je to minimálně 30 minut), než dojde k jejich poškození.

4) Proti nebezpečným zplodinám
Protipožární, ale i bezpečnostní dveře je možné doplnit o kouřotěsnou funkci, konkrétně vytvořit takzvaný kouřotěsný uzávěr. Můžete tak mít například protipožární dveře osazené v protipožární obložkové zárubni, protipožární rámové prosklené stěně, nebo v kovové zárubni, přičemž musí splňovat náležitosti pro požární uzávěr dané odolnosti. Kromě vstupních dveří tuto funkci oceníte u dveří do kotelny či do garáže, kterými tak neprojdou výfukové plyny ani jiné škodlivé výpary.

5) Proti hluku
Zvukotěsné dveře mají speciální konstrukci doplněnou o zvukově izolační prvky, což oceníte zejména tehdy, bydlíte-li poblíž vchodových dveří či hlučného výtahu ve společných prostorech, nebo máte-li hlasité sousedy s neustále štěkajícím psem.

6) Proti vlhkosti a úniku tepla
Tuto ochranu zajistí u bezpečnostních dveří speciální klima provedení, které zabrání pronikání vlhkosti nebo úniku tepla z bytu díky speciální hliníkové vrstvě.
Zdroj: www.sapeli.cz

Bezpečnostní rozeta Entero konstrukčně a kvalitativně plně nahrazuje štítové bezpečnostní kování, na výběr různé typy povrchů, pro dveře s tloušťkou 38-45 mm, od 3315 Kč, www.kliky-mt.cz

Text: Naděžda Vondrášková
Foto: archiv firem

Edit: