Učte se spojit různé styly

Staré formy a vzory, nové technologie, variabilita, celkové odlehčení, umírněné barvy, hodně dřeva. I tak můžeme popsat letošní salon nábytku v Milánu. Jisté je, že výboje se uklidnily podobně jako barvy a že vládne příjemná harmonie.

Jestliže jsme v loňském roce hlásili v kuchyních ústup bílé a celkový nástup odstínů béžové a šedé, můžeme to letos klidně potvrdit pro celý interiér. Elegantní kombinace krásných tónů šedi, mořeného dřeva a různých odstínů béžové a hnědé, ale i šedozelené a modrošedé odstíny vnášejí do našich domovů mír a klid. Pracuje se uvážlivě s barevnými doteky medové, tyrkysové, decentní červené či zelené, které byt projasní. K lehkým konstrukcím se připojují solitéry upomínající na minulá období, nejsilněji se historizující formy projevují u křesel a některých povrchů připomínajících tu mramor, tu umakart. Mramor je ostatně často pravý stejně jako kůže a dřevo. Solidní, žádná láce. Že by opravdu konec krize?

2

Neto Coffee Table, Rodolfo Dordoni, Minotti

3

Dalia, Marcel Wanders, Cappellini

4

Common Comrades, Moooi

5

Lehké nohy nábytku může nahradit dřevo surového vzhledu, celek ale nikdy není robustní.

6

Le Parc, Rodolfo Dordoni, Minotti

7

Stolička 01 Matěje Chabery, Lugi

8

Scylla, Leolux

9

Pamatujete? SIM

10

Studio Job, Moooi

11

PearsonLloyd

Zde jste právě v hlavním proudu současného barevného pojetí interiéru. Vidíte, že šedá nemusí být smutná? A že béžová je prostě elegance sama? Základního tónu se mohou držet i koberce, které jsou v místě sezení a v ložnici už zase samozřejmostí. Nohy musí být v teple. Moderní klasika vychází z italského designu, čistých linií, stále se vychází vstříc osamoceným lidem a malým bytům. Vytvářejí se ostrůvky integrující sezení, spaní, práci, odpočinek, někdy i hygienu a vaření v jednom jediném ergonomicky vyskládaném bloku.

12

Stůl značky Zanotta

13

Zelené posezení od Tacchini

14

Design Ferruccio Laviani, Lema

15

MyWorld pohromadě, Philippe Starck, Cassina

Výrobci přestali usilovat o spojení italské linie a východního zdobného stylu, což nábytku jen prospělo.

16

Balancující boxy, to je velmi neobvyklý malý stolek, který má navíc i atraktivní materiál Design by Front, Porro

17

Pierro Lissoni, Lema

18

Židle Garda, Lema

19

Sedací solitéry mohou být moderní nebo sahat pro inspiraci do dvacátých, padesátých i šedesátých let, ale musí být pohodlné.

20

Růžová a šedá – ideální kombinace

21

Křesílko Quinn, Minotti

Pro maximální využití bytové plochy se stále zlepšuje variabilita nábytku, jeho skladebnost a mobilita. Bílé policové stěny jezdí ve vodicí liště v zemi a stropě, a mění uzavřené předěly a polohu průchodů podle potřeby. Lehký nábytek značky Casamania nabízí spoustu variant sestav i barevnosti.

23

Raphia, Casamania

24 25

26

Antické barové židle, Marcel Wanders, Moooi

27

Stereo Wood

Růžové a fialové tóny samozřejmě nezmizely, drží se v textilu, laku i plastu.

28

29

Toshi, Luca Nichetto, Casamania

Čím subtilnější současný nábytek je, tím je odolnější. Pro povrchové vrstvy se hledají stále nové a dokonalejší technologie odolné proti poškrábání a jiným vlivům. Ultratenké desky stolů ze speciálně tvrzených pryskyřic patří již k nové generaci zařizovacích předmětů pro byt a dům. K odolnosti přispívají i silné podpůrné konstrukce, typické pro značkový italský nábytek, spojující subtilnost a pevnost v jeden solidně působící celek. Hrany polic, knihoven, stolů i skříněk jsou tenké, jednoduché. Barvy využívají širokou škálu již jmenovaných tónů, k nimž se jako příjemné barevné akcenty přidávají lososová, růžová, fialová, tyrkysová.

30

31

Kenny – křesílko ve tvaru kapsy, Moroso

32

Stolek Wrap Lucie Koldové, Lugi

V Milánu stále více potkáváme české značky – a je o ně zájem! Vpravo nahoře židle Tram, kterou na veletrhu představil TON. Značka LUGI (vlevo) měla premiéru pod záštitou Toma Dixona, představila práci Matěje Chabery, Lucie Koldové, svítidla Brokis…

33

34

Edges-Booken, Lema

Edit: