V červené chutná, hnědá vás zklidní

Víte, proč si modrou barvu s oblibou vybírají politické strany do svého loga a červenou zase provozovny rychlého občerstvení? Že oranžová vybízí k experimentům? Nebo že fialová láká k meditaci a hnědá vás uklidní? Psychologie barev je velká věda a při výběru vhodného odstínu do interiéru se vyplatí do ní alespoň trochu proniknout.

Ačkoli si to často neuvědomujeme, barvy mají na naši psychiku velký vliv. Zmíněná obliba modré barvy politickými stranami není náhodná. Je totiž prokázáno, že působí solidně, je barvou čistoty a důvěryhodnosti. Přináší soulad a uspokojení, uvolňuje napětí. Konečně je silná, jak jen může být barva vody a vzduchu.

1

Hnědé tony působí na lidskou psychiku uklidňujícím způsobem. AKZO NOBEL

BARVY PLNÉ ENERGIE

Proč fast foody volí červenou? Podporuje chuť k jídlu (podobně jako energická žlutá). Zároveň je barvou slavnostní – objevuje se ve společnosti králů. Působí činorodě, energicky, zlepšuje komunikaci, zvyšuje aktivitu, je i barvou vůle či vášně, lásky a plodnosti.

Slavnost a eleganci evokuje i fialová, která také láká k rozjímání – představte si jen v Provence ty lány levandule. Je ale i barvou rafinovanou, povzbuzuje kreativitu a vášeň.

Oranžová je energická, plná optimismu, vyzařuje radost, elán, mládí, v oblibě ji možná i proto mělo hnutí hippies. Má pozitivní vliv na komunikaci, probouzí zvědavost a touhu experimentovat. Působí hřejivě a je zároveň motorem intelektu a aktivity.

2

Děti mohou čmárat po zdi, v pracovně může být tabule přes celou stěnu. Umožní to novinka – transparentní nátěr Scripto na stěny, dřevo, lamino i kov, na který lze psát fixou na whiteboard nebo windowmarkerem. „Výtvory“ lze kdykoliv smazat obyčejným hadříkem. Cena 499 Kč za 0,5 l. PRIMALEX

4

Červená barva podporuje chuť k jídlu. I proto je typická pro kuchyně a jídelny a v oblibě ji mají i provozovny rychlého občerstvení.

KLID A UVOLNĚNÍ

Ztělesněním životní a přírodní energie je zelená, i proto je barvou ekologických hnutí či bio produktů. Přináší také pohodu a bezpečí, navozuje pocit uklidnění, podporuje koncentraci a paměť. Symbolizuje ale i nový život, mládí a probouzí hravost a kreativitu.

Hnědá a uklidnění? Tato barva vychází s přírody jako takové, v barevné symbolice je chápána jako barva země, půdy a ukotvení. V hnědé se budete cítit příjemně, uvolněně, zmizí hrozby nebezpečí a tok myšlenek se rozproudí. Kombinace dobře volených hnědých odstínů nabídne místo klidu, relaxace až meditace.

Z palety „základních“ (nikoli ve výtvarné terminologii) barev chybí ještě růžová. Ta je barvou křehkosti, něhy, ale také volnosti a klidné energie. Skrývá v sobě romantickou a naivní lásku, má tendenci k oddanosti a idealismu. Je důvěrná i sentimentální, bezbranná a bezelstná.

Tři barevné rady
◗ Při výběru tónované malířské barvy na stěny si pro jistotu vyzkoušejte aplikovat nátěr na malém kousku stěny a nechte jej zaschnout. Jen tak uvidíte, jakou bude mít finální podobu.
◗ Barvy se mění pod různým světlem, což je zejména v interiéru, kde je umělé osvětlení, důležitý prvek. I s ním počítejte a působení barvy vyzkoušejte dřív, než natřete celou stěnu třeba na zeleno.
◗  V módě je opět bílá. Má mnoho různých podob: sněhově bílou, smetanovou, porcelánovou, šedobílou, oblíbené jsou také odstíny lomené bílé (off-white), tedy bílé lehce obarvené jiným odstínem – žlutou, modrou, růžovou a tak dále.

5

Až 55 tisíc individuálních odstínů najdete v míchacích centrech Dulux (www.dulux.cz/najdete-si-dodavatele). Cena od 130 Kč za 1 l. DULUX

6

7

Bílé odstíny mají místo nejen v moderních interiérech. HET Klasik Premium – exkluzivní bílá disperzní barva s nejvyšší bělostí, výbornou kryvostí, paropropustností. Doporučená cena od 326 Kč (7 kg). HET

ČERNÁ A BÍLÁ

Tyto dvě barvy – nebarvy, ač se to může zdát překvapující, mají něco společného. Černá symbolizuje smutek, smrt, nicotu, absolutno, je mystická. Bílá je v naší kultuře nevinná, čistá, navozuje pocit dokonalosti i nových začátků. Na druhou stranu v některých asijských kulturách je bílá rovněž barvou smutku a spojuje se s posmrtným životem.

8

V dětském pokoji se nejčastěji uplatňují jemné pastelové tóny, které působí mile, přívětivě, a přitom radostně. AKZO NOBEL

9

I v koupelně byste měli odpočívat. Dulux Kitchen & Bathroom, odstín Indické stepi. Cena za balení 2,5 l činí 449 Kč. DULUX

10

Kyblíky od malířských barev nemusejí končit v odpadu. Na další možnosti jejich využití upozorňuje projekt s názvem Když je vymalováno (www.primalex. cz/vymalovano). V tomto případě byl kbelík od barvy „oděn“ do starého svetru a originální koš na prádlo je na světě.

CO S NIMI V INTERIÉRU?

Odstínů jednotlivých jmenovaných barev je nepočítaně a s každým z nich se lehce mění i výsledné působení. O tom, jak bude barva působit, rozhoduje i velikost plochy, na níž je použita, světlo, které na plochu dopadá, do vnímání se promítají i naše vlastní preference a zkušenosti. Při plánování barevnosti interiéru se tak řiďte především tím, zda na vás barvy či jejich kombinace působí příjemně. Dnes není problém nechat si namíchat odstín, který přesně odpovídá například barvě sedací soupravy nebo koberce. A nemusíte se bát experimentů, nic není zakázáno. Pokud si však nevíte rady a tíhnete spíše k barevnosti, která příliš nevybočuje, je tu pár rad pro jednotlivé místnosti, kterými se můžete řídit.

MODERNÍ POMOCNÍCI

Výrobci dnes nabízejí různé programy a aplikace, které ulehčí výběr barvy. Existují programy, v nichž můžete vytvářet na ilustračních fotografiích různé barevné kombinace, v jiných si dokonce můžete barvy vyzkoušet na fotkách vlastního interiéru. S moderními mobilními aplikacemi jen telefonem změříte stěny a získáte výpočet potřebného množství nátěrové hmoty. Mobilem také můžete zamířit třeba na pohovku a aplikace vám vyhodnotí odstín nátěru, který odpovídá její barevnosti.

11

O působení barvy rozhoduje i povrch, na kterém je použita. Zajímavý 3D efekt vytvoří barva nanesená na přetíratelnou tapetu. HORNBACH

13

Bílá malířská barva ETERNAL IN steril poskytuje trvalou ochranu interiérových stěn proti plísním a bakteriím. Neobsahuje nebezpečné ani biocidní látky, což ji řadí k top ekologickým produktům na trhu. AUSTIS

CO KTERÉ MÍSTNOSTI SLUŠÍ

Vytouženou pohodu v obývacím pokoji navodí teplé barvy nebo teple působící odstíny barev studených. Skvělou službu tu udělají odstíny hnědé – kávová, čokoládová, písková, smetanová, kouřová… Jejich poklidné působení lze osvěžit výraznějšími bytovými doplňky či energičtější barvou opatřit jednu stěnu.

Právě schopnost podpořit chuť k jídlu předurčuje některé barvy k přednostnímu použití v kuchyních a jídelnách. Své místo tu má oranžová, žlutá či červená. (Apetit naopak slábne například v modrém prostředí.) Na tyto silné barvy ovšem pozor. V umělém osvětlení mohou působit až jedovatě a není vhodné to s nimi přehánět, ideálně je doplňte ještě další, umírněnější barvou, která jejich sílu lehce potlačí.

Červená ložnice bude plná vášně, ale většina lidí má v takovém prostředí potíže usnout, vypnout. Častěji jsou tu tak zastoupeny jemné tóny studených barev, výraznější odstíny lze použít na stěnu za „hlavou“ lůžka.

Pestrá barevnost je doménou dětských pokojů, tam však pozor, aby kombinací barevných stěn a ještě barevnějších doplňků nevznikl v prostoru chaos. Zvolíte-li nábytek v neutrálních barvách, lze na stěnách použít i tři různé barvy, které dobře vyváží doplnění bílou. Pro studijní koutek jsou z výše uvedených důvodů vhodné zelené či modré odstíny, pro koutek herní žlutá či oranžová, kout na spaní by měl být v uklidňujících tónech. V dětském pokoji se nejčastěji uplatňují jemné pastelové tóny, které působí mile, přívětivě, a přitom radostně.

I když byste v koupelně měli čerpat energii, nemusí být barevně laděna jen „odpočinkově“. Odborníci mají univerzální recept, který vyhoví většině uživatelů: na větší plochy použít barvy klidové a uvolňující a doplnit je kontrastními prvky na menších plochách či doplňcích.

KVALITNÍ NÁTĚR VYDRŽÍ

Díky stále se zvyšující kvalitě barev už padl mýtus, že je třeba malovat každé dva roky. Pokud do nátěrových hmot investujete více, získáte tak vyšší odolnost a tím delší životnost malby beze změn barevnosti.

14

15

Řada Johnstone ́s Microbarr Anti Bacterial byla vyvinuta na bázi stříbrného iontu, který zabraňuje množení MRSA, E.Coli a dalších 150 druhů bakterií. Díky obsahu fungicidů a algicidů navíc nátěry zabraňují růstu řas a plísní. Řada zahrnuje pololesklou a matnou barvu s možností tónování. Doporučená cena Eggshell Brilliant White (5 l) 1165 Kč, Mat Brilliant White (5 l) 1155 Kč. JOHNSTONE ́S

BARVU MÁTE, JAKÝ NÁTĚR?

Odstínem barvy však při malování interiéru výběr nekončí, Je třeba také zvolit správný typ interiérového nátěru. Na trhu se setkáte s nedisperzními nátěry, které patří k nejlevnějším. Moderní výrobky tohoto typu jsou dnes ale již poměrně dobře otěruvzdorné – na dotek nešpiní. Dále se nabízejí nátěry disperzní, oblíbené pro velmi dobrou otěruvzdornost, a roste i obliba barev nejvyšší kvality. Jde o disperzní vysoce otěruvzdorné či omyvatelné a čistitelné nátěry. Speciální interiérové nátěry, např. protiplísňové, izolační proti skvrnám, antibakteriální, snadno čistitelné apod., pak pomohou řešit specifický problém.

Každé prostředí chce své. Do kuchyní a koupelen se hodí kvalitní disperzní nátěry odolné proti vlhkosti, vysoce otěruvzdorné či omyvatelné a paropropustné. Do ložnic a obývacích pokojů stačí standardní otěruvzdorné disperzní nátěry, neboť stěny zde nejsou tak namáhané, naopak v dětském pokoji, kde dostávají zabrat, je ideální použít barvy omyvatelné. Ty se hodí i do dalších frekventovaných míst (například chodeb) a třeba tam, kde přebývá domácí mazlíček. Do prostor typu sklepa pak postačí levné nedisperzní barvy.

16

S červenou barvou zacházejte opatrně. Je to velmi silná barva, která září energií. Podobné pravidlo platí pro oranžovou. Obě jsou ale skvělým prostředníkem, který na menších či dílčích plochách prostor oživí a doplní mírněji působící barvy.

Datum vydání: 27. 10. 2015

Edit: