V Miláně mezi art deco a orientem

Milánský byt ve stylovém činžovním domě z 30. let minulého století je plně ponořený do atmosféry této doby. Stejně jako se život skládá z různých okamžiků, zařídila si v něm designérka Ilarie Ferraro každou místnost jinak.

CESTA Z MOZAIKY

Dlouhá chodba, která spojuje jednotlivé místnosti domu, plní také dekorativní funkci. Uchvátí vás vzácnou mozaikovou podlahou, která inspirovala novou kolekci koberců značky Ted Milano. Strop zdobí tapeta Great Vine od Cole & Son.

PODLE PRAVIDEL UMĚNÍ

Barevná kompozice obývacího pokoje vychází z jemných odstínů obrazů Paula Kneala. Koberec inspirovaný orientem, stejně jako stolek se zlatou kostrou, navrhla Ilarie Ferraro pro svou značku Ted Milano. Vládne tu odlišný styl než v ostatních místnostech, barevná kompozice však bytu odpovídá. Moderní designová pohovka splývá s barvou stěn a nekonkuruje si s obrazy na zdech.

POHOSTINNOST NEJEN V JÍDELNĚ

Majitelka bytu má své malé rituály: „Zapaluji svíčky, dám si šálek čaje či sklenku dobrého vína. A miluji dobrosrdečné lidi. Ráda se starám o své hosty a vždy se snažím, aby se u mě cítili příjemně. To jsou zásady, které jsou také blízké kultuře orientu.“

Malovaná japonská váza v jídelně. Ilarie obdivuje japonské malíře 19. století – zejména Hiroshige nebo Hokusai

VSTUP VE VELKÉM STYLU

Koncept symetrie zdůrazňují oblouky a sloupy, které rámují průchody a zdůrazňují eleganci prostoru. Strop v předsíni je pokrytý tapetou značky Cole & Son, dekor listů evokuje malou botanickou zahrádku. Album obrazů současného britského umělce Davida Hockneye, stojící na malířském stojanu, je pozvánkou k zastavení.

PASTELOVÉ BARVY

Designérka používá jemné pastelové odstíny včetně pudrově růžové. V kombinaci s mátově zelenou na koberci a se zelenými listy rostlin k sobě báječně ladí. Byt je plný předmětů, které vytvořila Ilarie Ferraro společně se Stevem Touegem pro značku Ted Milano.

KUCHYNI V ZELENKAVÉ NAVRHLA ILARIE

Mramorová pracovní deska a obklady stěn kontrastují se zelenými tóny fasády budovy. Lesk interiéru dodávají mosazné detaily. „Inspirací se stala milánská rezidence Villa Necchi Campiglio a stejně také můj showroom. Povrch vypadá staře, popraskaně, čehož si velmi cením. Jde o stopy, že dům žije.“

PALMOVÝ POKOJ

Palmové listy tu jsou na stěnách, podlaze, čalounění i nábytku… Ostatně i činžovní dům obklopuje několik palem. Koberec, který navrhla Ilarie pro značku Ted Milano, je ručně vyrobený z hedvábí jako součást autorčiny kolekce Cali. Kolem krbu ze zeleného mramoru visí souměrně dvě nástěnná svítidla IC značky Flos.

V pokoji s palmami přitahuje pozornost jedinečná komoda architekta a designéra Osvalda Borsaniho.

U BARU

„Záleželo mi na tom, mít tady hezké místečko, kde bych mohla posnídat a vypít šálek čaje. Užívám si ho v kuchyni, a to ať jsem doma sama, či s hosty,“ říká Ilarie. „Ti pak často sedí na stoličkách Gubi, zatímco já si hovím na mramorové pracovní desce, na kterou jsem pyšná.“

SKROMNĚJŠÍ LOŽNICE

Tvoří ji postel Alcova z kolekce Maxalto od B & B Italia. Koberec, který navrhla Ilarie, a část sbírky Oriente na stěnách sem byly přidány později než nábytek. Neutrální odstíny stěn a vybavení nechávají vyniknout parketám.

ŽENSKÁ ZÁLEŽITOST

„Potřebovala jsem místnost pro šatní skříně. Miluji totiž oblečení. Je součástí mé ženské přirozenosti, ale nežiji touhou po jeho hromadění,“ objasňuje designérka. V šatně navrhla centrální ostrůvek s mramorovou deskou, na níž může vše pohodlně položit.

S LÁSKOU K VANĚ

„S oblibou odpočívám ve velké bílé vaně v anglickém stylu, která je lemována mramorem v pozadí. Navrhla jsem také obrovské zrcadlo s úmyslem zachytit co nejvíce světla. Hlavní koupelna je mé soukromé místo, pokoj, ve kterém relaxuji,“ svěřuje se Ilarie.

ART DECO KOUPELNA

Do hlavní koupelny vedou skleněné dveře s matnými skly, které připomínají vstupní dveře do domu. To představuje další poctu paní domu složenou stylu art deco. „Také se mi líbila myšlenka ukázat lidskou marnivost. Koneckonců všichni žijeme v době kultu krásy,“ uzavírá Ilarie.

Ilarie Ferraro,

produktová návrhářka značky Ted Milano a interiérová designérka

„Netajím se fascinací slavným italským architektem a designérem Gio Pontim (*1891) a jeho projekty. Kromě významných staveb navrhl i množství dekorativních předmětů a nábytku. Miluji kulturu a tradici. Jsou to dvě nejdůležitější věci při navrhování. Pocházím ze Sicílie a cítím, že patřím k historii své země. Když jsem poznala příběh domu, ve kterém bydlím, byl mi neobyčejně blízký. Nemohla bych žít na místě, které nemá duši. A to jsou také zásady filozofie mé práce: chránit a pečovat, nikoliv ničit.“

„Všechno, co jsem vytvořila pro tento byt, je spojeno s filmem Café Society režiséra Woodyho Allena.“

TEXT A FOTO: WESTWING

Edit: