Veselé doplňky pro děti

Vlastnoručně pomalované předměty udělají z dětského pokoje originální místo. Zatímco pracovní stůl rozveselí šanony s motivem domečků, stolek, na nějž lze psát křídami, ušetří papír. Děti můžete zapojit i do výroby dřevěné stoličky, kterou si pak samy nabarví.

Potřebujete:

• dřevěné nebo papírové pořadače
• malý stolek a kruhový sedák ze dřeva
• brusnou houbu a plochý štětec
• pilu, nářadí na připevnění nohou
• tabulovou barvu Balakryl
• krycí barvy, např. Balakryl UNI
(Tyto vodou ředitelné barvy nezapáchají, snadno se aplikují, rychle schnou a mají atest na dětské hračky.)

Šanony s motivem domečků

Pokud máte doma malého školáka, rozveselte jeho pracovní stůl malovanými šanony. Hřbety obyčejných dřevěných nebo papírových pořadačů pomalujte pomocí univerzálních krycích vodou ředitelných barev třeba motivem malebných barokních domů.
POSTUP: Krycí barvu důkladně promíchejte a pomocí plochého štětce namalujte nejprve obrys domu. Po zaschnutí si tužkou načrtněte okna, dveře či podloubí. Zvolte jiný barevný odstín (např. tmavě šedý nebo bílý) a tenkým štětcem detaily opatrně vybarvěte.
NÁŠ TIP: Čím větší řada domů, tím lépe! Do jednoho šanonu si děti mohou ukládat např. pomůcky do hodin matematiky, do dalších pracovní sešity pro výuku českého jazyka, přírodovědy nebo angličtiny. Pořadače se tak stanou nejen veselou dekorací do dětského pokoje, ale především dětem pomohou udržovat pořádek ve školních sešitech.

 

Popisovatelný stůl

Šetřete papír tím, že necháte děti psát a kreslit přímo na stůl! Ze starého poničeného nebo pokresleného stolku se totiž dá jednoduše vytvořit popisovatelný stůl, a to pomocí tabulové barvy. Potěšíte jím různě staré děti: Mladší na něm mohou pilovat kreslení, starší ho ocení při nácviku psaní nebo pro zápis matematických výpočtů.
POSTUP: Stolek nejprve omyjte horkou vodou se saponátem. Poté ho brusnou houbou očistěte od starých nátěrů. Tabulovou barvu důkladně rozmíchejte. Pomocí plochého štětce natřete celou plochu stolu ve dvou vrstvách s odstupem asi dvou hodin. Nátěr bude popisovatelný za 24 hodin po aplikaci.
NÁŠ TIP: Vodou ředitelná tabulová barva dobře kryje, je určena na povrchy ze dřeva i kovu a je vhodná pro opakované psaní křídou. Na výběr je v černé nebo zelené variantě a dá se použít na nejrůznější předměty.

 

Stolička muchomůrka

Dětem můžete vykouzlit úsměv na tváři i pomocí rozbité dřevěné židle. Její nohy lze totiž recyklovat a použít na výrobu roztomilé stoličky. Tu si děti pomocí krycí barvy pomalují podle svého snadno samy. Inspirací je podoba muchomůrky, ale motiv může být prakticky jakýkoli.
POSTUP: Ze staré dřevěné židle nejprve odmontujte nohy. Pomocí pily je zkraťte a následně zbruste od starých nátěrů. Krycí barvu v bílém odstínu promíchejte a tři nohy jí natřete. Menší dřevěnou desku opracujte do kruhu. Na zbroušený, očištěný a odmaštěný povrch pak štětcem namalujte bílé puntíky. Dále si připravte červenou barvu, kterou natřete zbylou vrchní plochu desky. Jakmile všechny vrstvy nátěru zaschnou, přimontujte k desce zespodu nohy. Umístěte je doprostřed desky, a to ve stejné vzdálenosti, aby tvořily trojúhelník. Díky tomu bude dostatečně stabilní.
NÁŠ TIP: Puntíkovaný muchomůrkový dekor mohou mít v dětském pokoji i textilní závěsy nebo třeba povlečení.

 

text Balakryl foto Nápady pro Aničku (šanony) a Balakryl

Datum vydání: 12. 9. 2023

Edit: