Víte, kam vyhodit zrcadlo či autosklo?

Zelených kontejnerů je v Česku docela dost. Patříme k zemím, které jsou v třídění odpadů poměrně úspěšné, avšak zrovna sklo se třídí téměř všude. Například v Paříži nikde nenajdete popelnice na plast a papír, ale ty zelené tam mají. Další zahraniční perlička ohledně třídění skla pochází z Německa – v některých tamních městech je zakázáno vyhazovat sklo během neděle či po desáté večer, protože to dělá příliš velký hluk.

V Česku uvidíte celkem dva druhy zelených kontejnerů, kam vyhodit sklo sice můžete, ale jen za dodržení určitých podmínek. Jeden typ má zelené víko, druhý bílé. Bílé víko značí, že do dané popelnice patří pouze čiré sklo. Do toho se zeleným lze házet jak průhledné, tak barevné lahve. Z barevného skla už nikdy nevyrobíte čiré, proto existují dva druhy kontejnerů.

Zrcadlo ani autosklo do zeleného kontejneru nepatří

Velmi často lidé bohužel do skla vyhazují i věci, které tam nepatří. Dokonalým příkladem jsou zrcadla. Ta sice jsou skleněná, ale obsahují i reflexní vestu s kovovými příměsemi, proto je musíte hodit do směsného odpadu.

Podobně tomu je s otázkou kam vyhodit autosklo. Neobsahuje pouze sklo, nýbrž i fólie, pryskyřice či pokovení, a tak patří do černého kontejneru na směsný odpad.

Skleněné tabule do něj naopak vyhoďte

Z nějakého záhadného důvodu lidé často váhají i při vyhazování tabulového skla (typicky z oken). To přitom do zeleného kontejneru normálně můžete vyhodit. Dokonce ho lze hodit do popelnice s bílým víkem, je přece čiré.

Z dalších věcí, které patří do zeleného kontejneru, můžeme jmenovat třeba láhve od nápojů, lahvičky od kosmetiky, skleněné obaly nebo zavařovací sklenice.

Podpoříte dobrou věc

Z recyklovaného skla se vyrábí většinou nové skleněné nádoby, případně skelná vata a pěnová izolace. Zajímavostí je, že se dá sklo recyklovat donekonečna. Proto byste se i vy měli naučit, jak třídit odpad.

Komerční prezentace

Datum vydání: 25. 9. 2017

Edit: