Všude dobře, v Holandsku nejlépe!

Do domu pocházejícího z dvacátých let minulého století se Odetta zamilovala hned, jak překročila jeho práh. Není se ale čemu divit – prostorné pokoje, vysoké stropy, velké okna… A především terasa na střeše! Doslova další pokoj pod širým nebem… Tak takhle se bydlí v Holandsku.

„Když jsem do domu vstoupila poprvé, opravdu hned jsem se do tohoto místa zamilovala. Sice se mi nelíbilo, jak jej předchozí vlastníci zařídili, ale věděla jsem, že jiný nový domov už hledat nechci,“ vypravuje Odetta. Věděla také hned, co dům potřebuje, a byly to změny dost radikální. Doslova jej s přítelem obrátili vzhůru nohama – ložnice přesunuli do přízemí a v podkroví zbourali příčky, čímž dali vzniknout obrovskému prosvětlenému obývacímu pokoji. Doplnili ho o dveře na terasu, takže každý, kdo chce vyjít na střechu a pokochat se výhledem na pobřeží s majákem, už nemusí procházet přes ložnici.

Zářivě bílá

Všichni hosté obdivují obývací pokoj, jak je světlý a velký. Už jen to, že není v přízemí a musí se do něj vcházet po schodech, je pro každého velké překvapení. „Do navrhování interiéru jsem byla plně zabraná, ale můj přítel mě po celou dobu hlídal – některé nápady jsem ubránila jen horko těžko…“ usmívá se Odetta a pokračuje: „Měl například pochybnosti, zda bude dům v kombinaci bílé a šedé dostatečně útulný, ale nakonec se mi podařilo ho přesvědčit. Dokonce i naši kamarádi tvrdí, že dům je velmi útulný – je v něm dostatek slunce, které krásně rozjasňuje všechny neutrální barvy.“

Možnost vybudování střešní terasy byla jedním z důvodů, které rozhodly o koupi domu.

Talent po mamince

Dům je zařízen v duchu modernismu okořeněného několika designovými kusy nábytku. „Bydlí se mi tu skvěle, lásku k modernismu mám již odedávna, asi po mámě. Tenhle styl je navíc zase v módě. Když jsem před patnácti lety začala bydlet sama, jako první jsem si koupila čtyři židle Butterfly Chair od Arne Jacobsena. Jako malá holčička jsem v takových sedávala doma,“ říká Odetta. Patří k lidem, kteří přesně vědí, co chtějí. Díky tomu je celý dům zařízen „kompaktně“ a dokonale. Například vhodnou pohovku a stolek hledala roky a jen tak ji nevymění. Naproti tomu ráda čas od času obmění nějaké doplňky.
Interiérový koktejl
Byt je vlastně koktejlem ze starých a nových předmětů – dal by se označit jako eklektický. Převládají materiály, jako kov, sklo a dřevo. Velká část nábytku je pokladnicí vzpomínek, o kterou Odetta rozhodně nechce přijít. To platí třeba pro šperkovnici po prababičce, kterou si přivezla s sebou, když se stěhovala z Indonésie do Holandska. Dodnes stojí v kuchyni. V obývacím pokoji pak hraje prim zelené křeslo, jež bylo původně fialové, ale po tom, co se sem Odetta s přítelem nastěhovali, se ho rozhodli potáhnout zelenou tkaninou. „Záleželo mi totiž na tom, aby byt nepůsobil přehnaně dívčím dojmem,“ směje se Odetta.

Skryté příběhy

„Podle mne nemusí být všechny prvky v bytě ve stejném stylu. Tlumená barva stěn umožňuje pracovat se zelenou, tyrkysovou a dalšími živými barvami. Můžu je zakomponovat třeba v podobě vzorovaných polštářů nebo barevných přebalů knih, které jsem si začala pořizovat už jako náctiletá. Dobře, podle mě, působí i spojení různě velkých předmětů – třeba obrovská lampa a křehká váza. Pokud si chcete zařídit bydlení v tomto duchu, rozhodně ale nemusíte slepě kopírovat aktuální trendy – než si něco koupíte, popřemýšlejte, zda se vám daná věc bude líbit i za několik měsíců. Já dávám přednost věcem, které v sobě ukrývají nějakou zvláštní historii – ty jsou tím pravým kořením interiéru,“ říká Odetta.

Vysněná koupelna

„Celé dlouhé roky jsem snila o vlastní vaně, kterou jsme doma nikdy neměli. Právě proto je pro ni v koupelně vyčleněno výsostné místo. Krásně se vyjímá na pozadí dostavěné zídky, díky níž se vana ocitla v samém středu koupelny. Zídka byla původně holá, teprve nedávno jsme ji nechali vykachlíčkovat – jedná se o marocké, ručně vyráběné kachlíčky s jemným perleťovým odleskem. Povrch stěny má různé kazy, od barevných skvrn až po vzduchové bublinky, ale takovou jsme ji chtěli – nedokonalou. Koupelna je záměrně hodně velká, kvůli tomu, aby se v ní dalo krásně odpočívat a uvolnit se po těžkém dni. Strašně ráda trávím čas ve vaně se šálkem čaje, knížkou nebo si dopřeji romantiku při zapálených svíčkách.“
Odpočinek na střeše
Z terasy na střeše je výhled na celé město. Sama terasa je dost velká – šest krát šest metrů, takže se sem v klidu vejde obrovská pohovka, na níž všichni rádi odpočívají. Je odtud slyšet zpěv ptáků i šum moře. Nemusíte ani chodit na pláž, abyste ucítili svěží mořský vítr. V okolí nemá na střeše terasu nikdo, takže Odette s přítelem tu mají i své soukromí. Našlo se tu i malé místo na „záhonek“ s květinami a bylinkami, jehož umístění je nadmíru praktické, protože terasa je hned vedle kuchyně.

Ať žije Holandsko!

Celý vzdušný interiér má klasický, holandsky pragmatický ráz. Odette se ve své práci pro Westwing zabývá navrhováním interiérů, oblečení a reklamou. „Mnou navržené oblečení i interiéry se řídí stejnou zásadou – musí být jednoduché a pohodlné. Často chodím v teniskách, ale ráda si obleču také sukni a vysoké podpatky. Moje skříň je plná letitých věcí, a i v bytě narazíte na letitý nábytek. Mám ráda neobvyklé stylizace. V podstatě jsem nad tím nikdy nepřemýšlela, ale sebe i svůj dům oblékám ve stejném stylu,“ uzavírá Odetta.

Připravila: Mirka Vernerová
Foto: Westwing.cz

Datum vydání: 5. 10. 2018

Edit: