Přestavba korunovala investici z říše snů

Místo bydliště si, pokud máme možnost, vybíráme pečlivě. Jeho poloha a okolí nám mohou poskytovat mnohé výhody a požitky. V prestižní lokalitě jsme navštívili dům, který architekt Krčmárik proměnil z třicet let starého nezajímavého objektu v exkluzivní vilu.

U luxusní vily byl vybudován nový bazén s protiproudem. Z původní zahrady se majitelé snažili zachovat co nejvíc. Foto: Pavel Rydl

Ve větším bytě v panelovém domě žila pětičlenná rodina docela spokojeně. Před několika lety byt zrekonstruovali a díky krásnému okolí s rozlehlými zahradami neměli zájem stěhovat se jinam. Leč po čase nároky na prostor rostly, vyvstala potřeba dalšího pokoje a samostatné pracovny. Rádi by byli rozšířili stávající byt o nějaký sousední prostor, aby mohli zůstat, ale to se nepodařilo. Bylo třeba hledat jinde, ať už byt nebo dům. V pravou chvíli objevili v realitním časopisu nabídku s fotografi í rodinného domu. Příležitost se jevila jako neuvěřitelná. Jedinečná poloha domu v jedné z nejprestižnějších částí města zaručovala, že se jakákoliv investice do oprav či úprav domu zhodnotí. Nádherné, klidné a bezpečné místo ve vilové čtvrti plné zahrad dávalo naději, že by ani děti nemusely měnit školu. Šance z říše snů se naplnila, během týdne byly vyjednané podmínky koupě.

 

NUTNÉ ZMĚNY

Nově nabytý dům měl tvar jednoduchého kvádru, byl postaven v roce 1980. Zprvu se zdálo, že postačí vyměnit původní dřevěná okna, vybourat jednu dvě příčky, aby vznikl velký společenský prostor spojený s kuchyní. To bylo uspořádá ní, na jaké si majitelé zvykli již v předešlém bytu.

Po důkladné rozvaze však názor změnili. Ve sníženém přízemí byly umístěny dvě garáže se dvěma samostatnými vjezdy uzavřenými malými vraty, pro dnešní auta nevyhovujícími. Dispozice kotelny, prádelny, sušárny a skladu ve stejném podlaží potřebám nových majitelů rovněž neodpovída la. V každém ze dvou nadzemních podlaží se nacházel klasický byt 4+1 jako v paneláku. „Vnitřní prostor domu by nám svou velikostí vyhovoval, ale dispoziční řešení nebylo pro nás optimální,“ vzpomíná náš hostitel. „Rozhodli jsme se pro razantní přestavbu.“ Na základě doporučení oslovili majitelé architekta Krčmárika, který jim prezentoval některé své realizace v reálu. „Ukázal nám moderní prvky, s nimiž rád pracuje, využití skla v praxi, to bylo pro nás nové a bylo důležité, že jsme to viděli,“ doplňuje majitelka.

 

VILA ZKRÁSNĚLA

Architektovi přednesli klienti svoje provozní potřeby. „Představovali jsme si, že jedno podlaží bude věnováno jednomu společnému prostoru, byli jsme zvyklí hodně pobývat spolu. Dětem jsme chtěli věnovat jedno patro, aby každý měl svůj pokoj, to byl vlastně prvotní impulz, protože nám chyběl jeden pokoj a dvě samostatné pracovny.“ Architekt si místo prohlédl, vyhodnotil daný stav i požadavky klientů a navrhl přistavět jedno patro a vile vtisknout neofunkcionalistický charakter. Spodní podlaží se rozšířilo, aby vedle garáže vznikly další prostory pro dílnu, koupelnu a ložnici pro hosta. V nejvyšším, přistavěném patře je umístěna ložnice rodičů s koupelnou, šatna mi a jedna pracovna. Spodní přístavbu překrývá terasa protažená podél celé jižní stěny, zatímco čtyři malé balkonky z fasády zmizely. Horizontální členění zdůrazňuje ještě další terasa ve třetím podlaží a stínící štít nad ní. Fasáda přístavby a nejvyššího podlaží ustupujícího za terasu je středně šedá, zatímco původní těleso má omítku velmi světlou. Jižní fasáda hledící do vlastní zahrady je členěna francouzskými okny s posuvnými okenicemi z dřevěných lamel. Zábradlí obou teras je z lepených desek kaleného skla nesených štíhlými kovovými sloupky. Samotné skleněné desky bez sloupků pak tvoří zábradlí vnitřního schodiště. Práce architekta Krčmárika byla radostná a poměrně rychlá. V krátké době přinesl studii, na níž se už jen velmi málo měnilo.

 

ZPOŽDĚNÍ TÉMĚŘ DVA ROKY

Jak byla spolupráce s architektem bezproblémová a příjemná, tak přinesla realizace velmi negativní zkušenosti. Na doporučení spolužáka majitel oslovil stavební společnost, se kterou sepsal smlouvu na kompletní dodávku. Po obrovském rozčarování z nekonečných problémů fi rma předala hotové dílo se zpožděním 21 měsíců. Na stavbě stále chyběli lidé, společnost pozdě objednávala subdodávky. Při vysokém stupni rozpracovanosti nebylo dost dobře možné najít jiného dodavatele, který by stavbu dokončil. Právě to je problém všech investorů, na který nesolidní stavební fi rmy hřeší. Nepříjemným důsledkem ohromného skluzu bylo, že ceny materiálu mezitím vzrostly. Stavba se sice prodražila, ale ke kvalitě provedení nemají majitelé žádné výhrady. Z původního objektu zůstaly jen holé obvodové zdi, schody a stropy. Všechno další bylo do hrubé stavby uděláno nové.

 

NEOPOMENOUT INTERIÉRY

Podlahy v celém domě navrhl architekt z dubové mozaiky, dubová dýha tvoří povrch všech dveří atypické výšky. Nábytek do pracovny si navrhl majitel sám, zařízení všech ostatních místností řešilo interiérové studio About Kids.

Vzrostlou zahradu založenou roku 1980 podle návrhu zahradního architekta se snažili noví majitelé v maximální míře zachovat. V novém domě bydlí rok a půl. Trochu se obávali, jestli pro ně nebude dům velký, ale protože je členěný tak, jak chtěli, jsou velmi spokojeni. Snadno uvěřit, že už by jinam nechtěli. „Dobré místo je jedním z nejdůležitějších kritérií,“ hodnotí majitel. „Krásný dům a správné místo se umocňují. Důležité je vybrat si dobrého architekta a prověřenou stavební fi rmu. A za účasti všech členů rodiny si nechat poradit od architektů také v interiérech. Pak jsou všichni spokojení.“


VIZITKA DOMU

Pozemek: 820 m 2

Zastavěná plocha: 150 m 2

Užitná plocha: 340 m 2

Autor rekonstrukce: Ing. arch. Stanislav Krčmárik, studio Escadra

Interiéry: About Kids

Nosné zdi: cihelné bloky

Stropy: betonové stropní vložky

Střecha: plochá krytá folií, klempířské prvky měď a titanzinek

Fasáda: zateplená tenkovrstvá omítka

Okna: hliníková, posuvné okenice

Dveře: vnitřní – atypické, dýha dub

Podlahy: mozaika dub, keramické dlažby

Schody: železobetonové, povrch dub masiv, zábradlí desky lepené kalené sklo

Vytápění: plynový kotel, podlahové topení, radiátory

Terasa a bazén: paluba bangkirai

Bazén s odsuvným krytem: 8 x 3,60 m


ng. arch. Stanislav Krčmárik

Ateliér Escadra založil v roce 2001 autorizovaný architekt S. Krčmárik. Ateliér těží z týmové spolupráce architektů a inženýrů zabývajících se komplexním zpracováním projektů bytových a občanských staveb. Cílem dialogu architekta s klientem je hledání funkčních, střídmých a přiměřených řešení s důrazem na architektonickou kvalitu.

Kontakt:

Escadra CZ s.r.o.

Lucemburská 16, Praha 3
tel.: 222 724 275
architekti@escadra.com
www.escadra.com


 

 

Karla Mafková, foto: Pavel Rydl

 

 

Datum vydání: 17. 4. 2021

Edit: