Surová krása betonu

Doménou tohoto ušlechtilého stavebního materiálu jsou sice nosné konstrukce a průmyslové stavby či protihlukové stěny z pohledového betonu, stále více ale proniká i do interiérů.

Betonové stěrky na podlahách nebos peciální omítky na stěnách nesjou poslední dobou ničím vyjímečným, oblíbené jsou zejména v loftových, minimalisticky anebo industriálně laděných bytech. Odolný beton a cement se dnes v moderních interiérech objevují také ve formě drobného nábytku (zejména stolků, regálků a stojanů) nebo bytových a zahradních doplňků – obalů na květináče, originálních svítidel, hodin, venkovních květináčů, svícnů nebo podstavců. Beton lze s úspěchem použít také k výrobě kuchyňských pracovních desek i jídelních a konferenčních stolů. Jeho pórovitý a nasákavý povrch však vyžaduje kvalitní úpravu, která brání znečištění a umožňuje pravidelnou a zároveň co nejjednodušší údržbu.

Kuchyně značky Nolte nabízí i model s povrchem skříněk v oblíbené imitaci betonu. Atelier Pedro

Stojací hodiny Pendulum značky Zuiver se dělají v různých odstínech a materiálech. Cena 1260 Kč. Designový nábytek.

Tento lustr patří do kolekce Silvares, která obsahuje také jednoa trojdílné závěsné svítidlo. Cena 2290 Kč. Eglo.

Stolní lampa Lynton válcového tvaru se vyrábí ve dvou výškách, 27 a 37 cm. Cena od 979 Kč. Eglo.

Stolek značky Safavieh o průměru 36 cm můžete použít do interiéru i do exteriéru. Cena 4799 Kč. Bonami.

DÍKY ROSTOUCÍ OBLIBĚ BETONU NENÍ DNES BETONOVÝ NÁBYTEK ŽÁDNOU RARITOU

  • Tónovaná designová omítka Beton z řady HO StyleColor v šedém odstínu vytvoří na stěně iluzi betonového povrchu. Nanáší se na běžný čistý a suchý podklad i na sádrokarton a po aplikaci je třeba ji nechat 24 h vyschnout. Cena 1039 Kč za 10 kg. Hornbach.

    Elegantně působí kombinace betonu a masivního dřeva, zejména dubového nebo ořechového, použitá například u jídelních stolů nebo televizních skříněk, jejichž ruční výrobě se věnuje například Tomáš Kohoutek.

  • V moderních kuchyních se lze také setkat s betonovými dřezy, které obvykle tvoří součást kuchyňských desek. Do koupelen se mnohdy používají hranatá dvojumyvadla nebo kulaté či oválné betonové mísy na desce. Typ Formigo, Crest a Skara nabízí třeba společnost Sapho.
  • Produkci designových betonových solitérů a doplňků (dokonce i reproduktorů) se věnuje česká značka Gravelli a nevšední kusy od stolků, úložných systémů a svítidel po skořepinové židle najdete v sortimentu francouzské značky Lyon Béton (u nás prodává Bonami).

Tvar obalu na květináč se nápadně podobá chladicí věži jaderné elektrárny. Cena 2299 Kč. www.crosta.cz

Text: DITA FINGERLANDOVÁ
Foto: ARCHIV FIREM

Edit: