Vybíráte garážová vrata?

Barvu řešte až naposled. Doba, kdy se garáže uzavíraly pomocí plechových rolet, jejichž ohromující rachot dovedl vzbudit celou ulici, je ta tam. Dnes si můžete vybrat z několika konstrukčních typů vrat od desítek výrobců. Ale jak na to…

Exkluzivní design: Sekční garážová vrata, jejichž vzhled je dokonale sladěn s fasádou domu – včetně doplňků podle návrhu architekta. TRIDO.

 

Garážová vrata neposkytují jen ochranu majetku, ale tvoří i tepelnou a zvukovou izolaci. Také na provozní spolehlivost a vzhled garážových vrat je kladen stále větší důraz – plechové rolety a vrata se uplatní jedině jako záměrné retro… Dobře uzavřená garáž může posloužit také jako skladiště, dílna, technická místnost či pohodlný vstup do domu – stačí k tomu vhodný pohon a dálkové ovládání.

Půvabné retro: Ocelové svinovací rolety, dnes standardně vybavené elektronickým ovládáním. Červinka.

 

ÚČEL NA PRVNÍM MÍSTĚ

V minulosti byla garážová vrata často opomíjena. Garáže se zavíraly křídlovými vraty, později se přešlo na výklopná. U obou typů potřebujete dostatek prostoru zejména venku před garáží. Často se na jejich výrobu používal pouze plech. Takováto vrata nebyla schopna dobře těsnit a vyžadovala údržbu – bez nátěru nevypadala vábně. Současná garážová vrata mohou vypadat prostě a nenápadně, ale i jako skvost, jenž umí okořenit celkové designové provedení stavby. Na našem trhu najdete několik typů vrat v různých cenových relacích. Před výběrem si však ujasněte, co od vrat očekáváte a jaké možnosti prostor nabízí. Asi každý má představu, že by používání mělo být pohodlné, bezpečné a účelné, že by vrata měla zabírat minimum místa. Prohlédněte si výrobci nabízené typy vrat a hledejte reference o jejich realizacích. Přečtěte si také časté dotazy na vrata, zkrátka získejte nejprve dostatek kvalitních informací. Až když budete vědět, který druh vrat je pro vás nejvhodnější, můžete vybírat barvu a design.

Sekční vrata Delta bez prolisu, v barvě antracit. Okénka osazena nerezovými obložkami, možnost elektrického ovládání. Na výběr jsou čtyři typy prolisů, které lze zkombinovat s jakoukoliv barvou nebo dekorem dřeva. Vrata na snímku jsou zakázková, cena včetně pohonu a okének 43 950 Kč. Lomax

 

SEKČNÍ VRATA FRČÍ

K nejčastěji využívaným typům patří sekční garážová vrata, jejichž vrstva polyuretanové pěny se pohybuje kolem 4 cm. Vrata jsou složena ze sekcí, které pak pomocí systému torzních pružin zajíždějí na vodicích kolejni cích pod strop nebo do boku. Jejich výhody jsou nesporné. Šetří prostor venku i uvnitř. Také můžete před garáží klidně zaparkovat, přičemž nic nebrání jejímu otevírání. Některé typy vrat disponují bezpečnostními zámky, takže nemusíte mít obavu z poranění. Jednotlivé lamely jsou zateplené, takže nehrozí únik tepla. Vrata lze vybavit řadou doplňků: větracími mřížkami, různými typy okének nebo bezpečnostními prvky. Sekční vrata jsou vhodná pro jakýkoli typ garáže, dvojgaráže a vjezdu do hromadných garáží. Jsou dodávána na míru v nejširší nabídce barev a dekorů dřeva či kovu, aby byla v dokonalé barevné harmonii s domem.

Fasádní vrata: Obkladové desky navazují na obklad fasády, který je proveden ze stejného materiálu. TRIDO.

 

POSUVNÁ, NEBO VÝKLOPNÁ?

Neníli možné zabudovat sekční vrata například kvůli nedostatku prostoru nebo překážce na stropě, můžete zvolit posuvná garážová vrata, která se posouvají podél boční zdi. Posuvná vrata mají tu výhodu, že je lze otevřít jen zčásti, čímž je umožněn průchod osobnebo průjezd s kolem. Výklopná garážová vrata jsou větši nou ocelová a zabírají místo pouze pod stropem. Bývají neizolovaná a nedostatečně těsní, vhodné je tedy jejich použití v místech, kde nepotřebujete udržovat teplo.

Systém montovaných prefabrikovaných garáží je určen pro vytváření jednotlivých i řadových garáží v šířkovém modulu 3 m, 3,6 m, 4,8 m a 6 m. Základní cena od 100 000 Kč do 173 000 Kč. Prefa Žatec.

 

ROLOVACÍ VRATA ŠETŘÍ MÍSTO

Vrata rolovací se hodí pro menší stavební otvory a tam, kde je potřeba šetřit místem, protože nezabírají žádný prostor na stropě, v garáži ani jejím okolí. Z důvodu nižší tepelné izolace a vyšší pořizovací ceny ve srovnání se sekčními vraty se však používají nejčastěji v případech, kdy sekční vrata není možné instalovat. Pokud ovšem nechcete dodat své garáži půvab dávno zašlých časů, nepůjde o jednolitou kovovou roletu, nýbrž o moderní lamely, které lze ovládat elektricky. Při ovládání vrat motorem je samozřejmě vyřešeno i nouzové otevírání pro případ, že dojde k výpadku elektrického proudu.

Decentní sekční vrata v provedení drážka T s povrchem Silkgrain, barva kamenná šedá (RAL 7030). Průběžné designové prvky vzhledu dřeva. Cena od 27 379 Kč. Hörmann.

 

NÁVRAT KE KŘÍDLŮM

Klasickým typem garážových vrat, k němuž se výrobci vrátili, ale v moderním provedení, jsou vrata křídlová. Vyrábějí se na míru a jsou ze stejného materiálu jako vrata sekční. Na rozdíl od původních dřevěných vrat jsou moderní křídlová vrata zateplená a bezúdržbová. Hodí se především tam, kde je požadavek na snadné ruční otevírání a častý průchod.

Hotová garáž Tega z Liaporbetonu může již od počátku tvořit součást stavby rodinného domu. Masivní prefabrikát vám jeřáb usadí na místo. Tloušťka stěn 10 cm, rozměr garáže si lze vybrat. Glasiert.

 

VYCHYTÁVKY

Do garážových vrat lze zabudovat vstupní dveře, které umožní rychlý přístup bez nutnosti otevírat celá vrata. Instalují se tam, kde není z prostorových důvodů možnost vytvořit samostatný vedlejší vchod. Jestliže často procházíte garáží, aniž byste vyjížděli autem, chodíte skrz garáž na zahradu, procházíte tudy s kolem či kočárkem, tato dvířka vám průchod zjednoduší. Nechybí ani možnost zabudování různých okének, kterými zajistíte průnik světla dovnitř garáže a také jimi oživíte vzhled vrat.

 

Prefabrikát z montovaných panelů: Hmotnost jednoho panelu kolem 3 000 kg umožňuje montáž i v hůře přístupných místech, řešení na míru. Cena včetně podlahy 98 000–431 000 Kč. Belis.


Pohony na přání

 • Výrobci nabízejí garážové pohony v různém provedení a s různými funkcemi. Vše záleží na tom, co budete potřebovat, co skutečně využijete a v jaké cenové relaci si chcete vybírat.
 • Pohony mohou mít jak standardní, tak i nadstandardní vlastnosti a funkce. Dají se použít u všech typů garážových vrat.
 • Pohony mohou být: s řemenovou dráhou, s přímým posuvem po dráze, boční nebo stropní.
 • Moderní technologie dosáhly toho, že všechny pohony garážových vrat jsou tiché a zároveň ekonomické. Během zavírání tak vrata téměř neuslyšíte. Většina pohonů má spotřebu do 1 wattu.
 • Pohon zajistí komfort, kdy řidič nemusí během parkování vystupovat z automobilu. Po zavření jsou vrata automaticky uzamčena samosvorným mechanismem pohonu. Pohony se dokážou samy programovat a optimalizovat chod.
 • Většina nabízených pohonů má řadu bezpečnostních prvků. Základním vybavením je elektronická kontrola síly pohybu a při najetí na překážku se vrata sama dokážou zastavit nebo otevřít. Pohony se dají doplnit i o další bezpečnostní prvky (infračervená bezpečnostní čidla, signální lampy, nárazové tlakové lišty na spodní hraně).
 • Pohon lze také doplnit o spínání světel v garáži, které se dá ovládat senzorem pohonu. Pro ještě větší komfort lze pohon doplnit o senzor teploty a vlhkosti a pomocí toho zajistit větrání pootevřením vrat. Pohon vrat může být také vybaven laserem pro neomylné parkování.

Trochu jiné garáže

 • Nejjednodušší řešení je plachtová garáž. Jde o velmi levný způsob: Na ocelové konstrukci je natažena voděodolná plachta z tkaného polyetylenu. Má vysokou odolnost proti protržení. Výhodou je, že montovaná konstrukce z oceli umožní garáž velice snadno smontovat a opět rozmontovat.
 • O něco dražší jsou plechové garáže. Jejich výhodou je hlavně to, že zachovávají stejný komfort parkování jako garáže zděné, ale přitom s mnohem nižšími náklady. Navíc i plechová garáž je mobilní. Dodávají se pozinkované: Díky úpravě pomocí žárového zinkování vykazují mnohem delší životnost. Dají se také upravit barevným RAL lakováním.
 • Třetí variantu představují betonové prefabrikované garáže, které nabízejí srovnatelný komfort jako zděné garáže. Betonová garáž je rovněž mobilní, jako například plechová, ale musíte ji přemisťovat jako celek pomocí těžké techniky.

Nejdřív garáž, potom dům

 • Cenově dostupné, kvalitní a rychlé řešení představují hotové garáže Tega z Liaporbetonu (fi rma Glasiert). Jde o masivní prefabrikát (tloušťka stěn 10 cm), jehož rozměry si můžete vybrat.
 • Hotová garáž může tvořit od počátku součást stavby rodinného domu. Je to dokonce praktické: Během stavby ji využijete jako sklad, potom jako garáž.
 • Certifi kovaná výroba, dodávka na klíč, čistá a rychlá montáž na jednoduché základy. Při kompletní realizaci fi rmou získáte záruku 5 let.
 • Dodávka betonového prefabrikátu je oproti klasické výstavbě z tvárnic nejen výrazně rychlejší, ale také levnější. Ušetříte za základy, vnější úpravy i střechu.
 • Díky kvalitnímu betonovému základu je stavba trvanlivá, ale zároveň ji lze snadno demontovat nebo přemístit.
 • Prefabrikát se dá rozměrově přizpůsobit individuálním potřebám klienta. Garáže mohou být i řadové, velkoprostorové nebo patrové.

 

Text: Vít Straňák, foto: archiv firem

 

Datum vydání: 25. 3. 2021

Edit: