Vyprat, usušit a vyžehlit!

Standardní postup, kterému se nevyhnete, pokud chcete, aby vaše prádlo bylo jako ze škatulky a krásně vonělo. Oproti dřívějšku vám to půjde snáze od ruky, protože nabídka na trhu je plná dokonalých pomocníků, kteří mnohé z toho udělají za vás. Tentokrát jsme se zaměřili hlavně na žehlení…

CO MÁME NA VÝBĚR?

SUCHÁ ŽEHLIČKA

Nemá funkci napařování, je lehká, pokud potřebuje prádlo zvlhčit, musíte ho pokropit ručně. Výborně poslouží při cestování, a to v podobě zmenšených variant. Na běžné a rychlé vyžehlení prádla postačí.

NAPAŘOVACÍ ŽEHLIČKA

Z napařovacích otvorů na žehlicí ploše vychází pára v příslušných dávkách, čímž se prádlo zvlhčuje a jednodušeji se pak žehlí. Prádlo není nutné předem kropit, výsledky žehlení jsou dokonalejší než u suché varianty.

PARNÍ STANICE

Jde o kombinaci napařovací žehličky a parního generátoru. Stanice s velkou nádobou na vodu produkuje několikanásobně vyšší množství páry, než klasická napařovací žehlička. Samotná žehlička už nádobu na vodu nemá, takže se s ní lépe manipuluje, je lehčí. Páru máte k dispozici kdykoliv v příslušné teplotě a pod vysokým tlakem – žehlení je rychlejší a kvalitnější, oceníte ho u velkého množství prádla.

Potřebujete v rychlosti vyžehlit halenku, ale nechce se vám kvůli tomu rozkládat velké žehlicí prkno? Řešením je Brabantia TableTop, malé žehlicí prkno, které snadno položíte na stůl, vyžehlíte a pak prostě pověsíte na zeď nebo do skříně, 10 let záruka, 1090 Kč, brabantia.cz.

5 BODŮ PRO VÝBĚR NAPAŘOVACÍ ŽEHLIČKY

1. PŘÍKON

Příkon udává, jak rychle se dokáže žehlicí plocha rozpálit na požadovanou teplotu a i kolik bude provoz žehličky stát. Standardní příkon současných žehliček bývá kolem 1400 W a výše, do 2000 W jde stále o průměrné hodnoty, nadstandardní příkon se přibližuje hodnotě 2600 W.

2. PARNÍ RÁZ

Jde o schopnost žehličky vyprodukovat určité množství páry – čím více ho bude, tím je žehlení snazší a rychlejší. U tzv. stálého parního výkonu (tedy páry odcházející z žehličky pokaždé, když ji položíte na žehlicí plochu) je minimum 30-50 g/min. U tzv. parního šoku (jednorázový výstup páry po stisknutí tlačítka), který slouží k vyžehlení hodně pomačkaných částí oděvu, by hodnota impulsu měla být mezi 100-200 g/min, ale čím vyšší bude, tím lépe.

3. NAPAŘOVACÍ OTVORY

Vyberte si žehličku, jejíž žehlicí plocha má co největší množství otvorů pro napařování, ty bývají někdy doplněny nenápadnými drážkami pro ještě lepší rozvod páry.

4. NÁDOBA NA VODU

Důležitý je i dostatečný objem nádoby na vodu, který se většinou pohybuje mezi 200 až 470 ml. Zde platí, že čím déle žehlíte, tím větší by měl být objem nádržky, abyste nemuseli vodu často dolévat.

5. ŽEHLICÍ PLOCHA

Žehlička by měla lehce klouzat po prádle, proto nepodceňte volbu žehlicí plochy – na výběr máte několik povrchů:

  • Nerez a hliník (Durasteel, Aluminium) – levnější varianta, kratší životnost, hůře se čistí a snadněji se poškrábe.
  • Platinum a keramika – nepřilnavé povrchy, minimálně se poškrábou, dobře rozvádí teplo, u keramiky hrozí odštípnutí okrajových částí při nárazu.
  • SteamGlide a Saphir – nejlépe přilnou k prádlu, mají dlouhou životnost, nikdy se nepoškrábou, žehlení je dokonalé, čemuž ale odpovídá i vyšší cena.

Napařovací žehlička Electrolux Precision4Safety s funkcí trojího vypnutí automaticky vypne žehličku po 8 minutách stání ve vzpřímené poloze a už po 30 vteřinách, kdy je položená na bok nebo lícem dolů na žehlicí ploše. Díky hrotu z nerezové oceli můžete pokaždé žehlit přesně a bezpečně, 1499 Kč, electrolux.cz.

HMOTNOST A DÉLKA

Pohodlí a snadnou manipulaci se žehličkou ovlivňují dva parametry – hmotnost a délka přívodního kabelu. Volte proto lehčí variantu (běžně od 700 g do 1,5 kg) a co nejdelší kabel (běžně od 1,5 do 3 m).

Text: Mirka Vernerová
Foto: archiv firem

Datum vydání: 27. 9. 2019

Edit: