Vyrobte si mýdlo!

Mýdlem se můžete mýt, ale dokáže i navonět prádlo ve skříňce nebo být voňavou dekorací. Práce s mýdlovou hmotou je navíc skvělou relaxací pro zimní večery.

foto Manumi

Pro domácí výrobu mýdla si stačí pořídit hotové mýdlové hmoty, kterým dáte tvar či vůni podle vlastních představ. Tuhá mýdla vznikají litím rozpuštěné hmoty do forem, kdy čekáte na vytvrdnutí. Mýdlové hmoty mohou být průhledné nebo bílé a existují dokonce i speciální pro vytvoření mramorového efektu. Na lití mýdel používejte nejlépe silikonové formy. Nabídka je široká od klasických tvarů obdélníčků přes andílky, bábovky, dinosaury nebo tvary pralinek. Formy lze používat opakovaně, doporučuje se je pak opláchnout vodou a vytřít papírovým ubrouskem.

 

Přísady do mýdel

Domácí mýdla se dají aromatizovat, stačí přidat pár kapek esenciálního oleje s danou vůní (od levandule po exotické vůně). Mýdla můžete různě zdobit a také barvit. K tomu slouží barvy určené na obarvování mýdel, mají konzistenci pasty a dobře se rozmíchávají, lze je i kombinovat. V případě, že chcete vytvořit efekt dvoubarevnosti, je dobré nastříkat mezi jednotlivé vrstvy isopropylalkohol, aby se barvy při lití úplně nepromíchaly. Na povrch mýdel lze nasypat sušené bylinky, levanduli, čaj, okvětní lístky růží, ale také soli nebo třeba kávová zrnka.

 


Postup v pěti krocích

 

foto Manumi

1. Mýdlovou hmotu nakrájejte na drobné kostičky a ve varném skle vložte do mikrovlnné trouby.

 

 

foto Manumi

2. Hmotu rozehřejte – začněte na 30 sekundách a když vidíte, že není zcela rozpuštěná, pokračujte po 30 sekundách do úplného rozpuštění.

 

 

foto Manumi

3. Rozehřátou hmotu obarvěte barvivem a hned přidejte vonné esence a promíchejte.

 

 

foto Manumi

4. Nalijte do připravené formy a můžete přidat zdobení či povrch postříkat isopropylalkoholem, aby se odstranily případné bublinky.

 

 

foto Manumi

5. Po ztuhnutí (30 až 60 minut) vyjměte mýdlo z formy a zalamovacím nožem začistěte případné nerovnosti. Zbývá už jen mýdlo hezky zabalit.

 

 

 

text, foto a realizace Manumi

Datum vydání: 6. 3. 2023

Edit: