Zahrada pro pět

Manželé Kateřina a David toužili po krásné vzrostlé zahradě u nového domu kousek od Prahy, kde by mohli se svými dvěma holčičkami Laurou a Sandrou trávit co nejvíce času. Nechtěli na ni čekat deset let, než všechny keře a stromy vyrostou, chtěli si s dětmi zahrady užívat hned. Navíc k nim před pár týdny přibyl chlapeček Max, takže je u nich opravdu veselo a zahrada praská ve švech. Přesto nás pozvali na návštěvu a bylo u nich velmi příjemně…

Hlavní požadavek, kterým byla vzrostlá zahrada v co nejkratší době, splnili architekti z atelieru Flera dokonale. Manželé nelitovali ani výrazně vyšších nákladů na realizaci takto pojaté zahrady a rádi investovali do již vzrostlých keřů a stromů, které jim už nyní poskytují stín, příjemné zázemí a dětem útočiště pro jejich hry. „Téměř vše jsme stihli realizovat během první sezony. Během druhé jsme už jen ladili drobnosti a detaily. Teď už si zahradu opravdu jen užíváme…“ říká Kateřina.

Vsadili na pocity

Atelier Flera objevil David čistě náhodou při hledání na internetu a pocitově se mu jejich práce zalíbila natolik, že neváhal a hned je oslovil. „Už první vizualizace, kterou nám předložili, nás nadchla. Samozřejmě, že od prvního návrhu k finální verzi proběhla ještě spousta změn, například v umístění jednotlivých zón zahrady, ale to důležité, tedy myšlenka pojetí zahrady jako celku, zůstala,“ vypraví majitelka a dodává: „Jejich práce nám byla sympatická hned od začátku, už po první schůzce s Ferdinandem Lefflerem jsme si byli jistí, že jsme se rozhodli správně. Byli jsme takzvaně na stejné vlně a to pro nás bylo nejdůležitější.“
V zahradě chtěli mít například i spoustu herních prvků pro děti a i toto přání architekti vyslyšeli – nechybí domeček, pískoviště, hřiště se skluzavkou a houpačkou. „Až děti trochu vyrostou, můžou využívat i workoutové hřiště (venkovní posilovnu), které je zatím zcela manželovo,“ doplňuje Kateřina. Pro početné a časté návštěvy je připraveno posezení na prostorné terase u domu, které bylo již od počátku záměrně koncipováno tak, aby zvládlo hodně lidí. Loni, při narozeninové oslavě s garden párty u bazénu zvládli pohostit téměř sto hostů.

Slaná voda i buřty

Zahrada je samozřejmě nejvíce využívána v létě – doménou dětí je bazén se slanou vodou, kde tráví dlouhé hodiny a nechce se jim odtud, samozřejmě. Manželé jsou velmi rádi za nápad s venkovní kuchyni a malým barovým sezením, které se osvědčilo hlavně během oblíbeného grilování s přáteli. Rádi si také opékají buřty u zapuštěného ohniště a často tráví i jen tak večery venku pod pergolou, ale neomezují se jen na léto – je jim tu tak dobře, že zde sedávají v podstatě během celého roku. Pergola je totiž navržena tak, že jde snadno uzavřít a pomocí integrovaných infrazářičů ji je možné i v zimě vyhřát na příjemnou teplotu. Nechybí ani wellness zóna, kde je venkovní sauna a vířivka, které lze využívat také celoročně.

Na zahradě byly vytvořeny dvě pobytové terasy – na jižní straně u domu je prostorná, čtyři metry široká a třináct metrů dlouhá terasa, naopak západní strana nabízí intimnější zákoutí vhodné například k večernímu posezení při západu slunce.

Řešili i detaily

Pro zahradníky, kteří by navržené práce kvalitně realizovali, nešli majitelé zahrady nijak daleko. Bydleli předtím kousek od svého nového domu a znali pár schopných a šikovných zahradníků z okolí. Pravidelně k nim na zahradu dojížděli, zhruba jednou týdně a vše pečlivě kontrolovali a dolaďovali. Radili manželům, co a jak v daném období hlídat a zalévat a ochotně jim plnili přání, která si v prvotním nadšení vymýšleli. „Naše spolupráce v podstatě trvá i nadále, vždy, když si s něčím na zahradě nevíme rady, ochotně přijedou prakticky kdykoliv na zavolání. To už se dnes jen tak nevidí,“ pochvaluje si Kateřina.

Vše se jim splnilo

Jelikož zahradu plánovali dlouho dopředu a měli jasnou představu, co od ní očekávat, shodně přikyvují, že jejich oáze asi nic nechybí. Oproti původnímu projektu ještě po první zimě přibyla jedle, jediný jehličnan v zahradě, který v období Vánoc s dětmi vždy zdobí. Všechny dřevěné prvky, například i originální sochu u bazénu, zajistil umělecký tesař pan Sýkora. Krásně se v zahradě vyjímá a všichni ji obdivují. Nejnovějším přírůstkem je vodní prvek – fontána, kterou vyrobili na zakázku umělečtí kováři Fričovi (otec a syn). Nese jméno složené z počátečních písmen jmen dětí Katky a Davida – Lasamae. „Žije se nám tu opravdu nádherně a ke štěstí a dokonalé pohodě nám vůbec nic nechybí,“ uzavírá Kateřina.

VIZITKA ZAHRADY

Rozloha pozemku: 1770 m2
Zpevněné plochy: Padang dark žulová dlažba Topteramo
Osvětlení: stezka k domu je nasvícena reflektory Easylite spot E27
Venkovní kuchyně: zahradní gril a lednice na chlazené nápoje
Bazén: materiál Iso-stone, fólie pískové barvy, lamelové krytí
Zahradní domek: Nature house (rozměr 5 x 5 m) s pultovou střechou

Připravila: Mirka Vernerová, spolupráce ateliér Flera
Foto: Jaroslav Hejzlar

Více informací se nachází v červencovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Datum vydání: 18. 8. 2017

Edit: