Zahradě i vám na míru

Pokud máte tendenci podléhat reklamním kampaním výrobců zahradní techniky, slevám a akcím, možná máte kůlnu plnou moderních strojů a přístrojů, ale leží tam ladem, neboť je nevyužíváte. Jsou to sice skvělí pomocníci, ale než je poběžíte koupit, zvažte, nakolik vaší zahradě poslouží a zda zastanou přesně to, co potřebujete.

V dávné minulosti se zahradníkům mohlo jen snít o vymoženostech, jakými jsou sekačky na trávu, vertikutátory, nůžky na živý plot… A přesto byly například zámecké zahrady jako ze škatulky – keře střižené na centimetr přesně a trávníky jako huňaté koberce. Proč tedy takové pomocníky potřebujeme dnes?
Především proto, že krásné zahrady nejsou jen výsadou pánů a u soukromých domů je jen výjimečně k dispozici zahradník, který by se mohl celý den piplat s tvarováním živého plotu pomocí ručních nůžek. Dále proto, že si svou zahradu chceme hlavně užívat, nikoli trávit její údržbou celé dny – posekat ji sekačkou je určitě rychlejší a pohodlnější, než sahat po tradiční kose. Nicméně i přesto, že zahradní technika nabízí obrovské výhody a je cenově dostupná, stojí za to zvážit, zda konkrétní stroj skutečně potřebujete, využijete, zda by se třeba nevyplatilo takového pomocníka někde zapůjčit, nebo zda ten, který jste si vyhlédli, není s ohledem na vaše potřeby zbytečně předimenzovaný.

Aku nůžky na vysoké keře for_q AHH 4052 Basic s délkou řezu 52 cm a maximální tloušťkou řezu 22 mm. Teleskopická násada, nastavitelná střižná hlava. Hmotnost 5,2 kg. 3190 Kč, www.hornbach.cz

SEKAČKA DO KAŽDÉ ZAHRADY?

To je téměř bez nadsázky pravda – kdo má zahradu, má sekačku. Na chalupě můžete zvážit, zda by se nevyplatilo pořídit si stroj napůl se sousedem, je-li to přítel, máte-li na sekačku stejné požadavky a jste-li schopni dohodnout si režim půjčování a nákladů na údržbu. Což ovšem není vždy schůdné, takže častěji jeden majitel zahrady rovná se jedna sekačka.
Obecně budete sekačku vybírat s ohledem na rozlohu trávníku a povahu terénu, čemuž musí odpovídat záběr sekačky, typ motoru a výkon. Záběr může mít sekačka od 30 centimetrů, což je optimální a dostačující jen na malé plochy do 150 metrů čtverečních a s takto úzkou sekačkou budete i lépe manévrovat mezi keři či záhony. Záběr nejširších sekaček může sahat i přes 60 centimetrů – ten je ideální pro velké pozemky.
Pohon? Na zahradu do maximálně 1000 metrů čtverečních je vhodná sekačka elektrická či akumulátorová o nižším výkonu. Rozmýšlejte se mezi nimi podle toho, zda chcete (a můžete) za sebou při sečení tahat kabel nebo nikoli, a lze operovat i s tím, že baterii z akumulátorové sekačky může být možné použít do jiných akumulátorových zahradních přístrojů téhož výrobce (strunové sekačky, plotových nůžek, zahradního fukaru, pily). Majitelé větších zahrad by se měli rozhlížet v sortimentu sekaček benzínových s dostatečným výkonem, případně i s pojezdem a pro ještě větší pozemky už má smysl uvažovat o zahradním traktůrku.
Co se stane, pokud koupíte zbytečně výkonnou sekačku? Její pořízení i provoz budou nákladnější, provoz navíc hlučnější – benzinové motory „tichosti“ motorů elektrických z principu dosáhnout nemohou. Na malém prostoru budete s výkonnou a také těžší sekačkou pravděpodobně hůř manévrovat. Pokud naopak parametry sekačky poddimenzujete, čeká vás i s jinak skvělým pomocníkem zbytečná dřina a odnést to může i stroj v podobě nutnosti častějších oprav či kratší životnosti, neboť bude přetěžován.

Robomow, průkopník robotických sekaček, přichází s nejnovější webovou aplikací MůjRobomow. Díky spojení se sekačkou přes GSM nabízí pokročilé funkce, které zahrnují: Plán sekání, Reporting (statistiky) a Historii (náhled na provoz sekačky s nápravnými opatřeními). Více na www.robomow.cz

KDO VYUŽIJE ROBOTA?

Robotická sekačka je bezpochyby skvělým pomocníkem, ale i u ní je dobré zvažovat, zda peníze, přestože jich možná máte dostatek, budou smysluplně vynaloženy. Taková sekačka je vhodná spíše na okrasný trávník, nikoli na dlouhodobě neudržované plochy. Rozdíl je také, pokud potřebujete udržovat trávník, kde se povalují větvičky nebo šišky, na takový je nutné zvolit stroj se silnějším pohonem a silnějšími noži, tedy přirozeně dražší.
Robot zvládne svah podobně jako klasická sekačka – přibližně do 20 stupňů, na příkřejší terén už vhodný není. Překážkám se sice vyhýbá, ale drobné hračky nebo kameny mohou u výkonných strojů buď vzít za své pod rychle rotujícími noži, nebo mohou sekačku poškodit. Výrobci tedy doporučují trávník pravidelně poklízet a přes veškerá bezpečnostní jištění i pokročilé technologie využívající nejrůznějších senzorů nezaručují, že stroj pracující bez dozoru neublíží například malým domácím živočichům. I zde se o výběru raďte a řekněte na sebe a na svou zahradu vše, co víte, aby vám odborník mohl s volbou dostatečně poradit.

Dvoutaktní křovinořez VARI 522HB s objemem motoru 52 ccm je výborným pomocníkem na zahradu či do sadu. Při zakoupení stroje dostanete strunovou hlavu pro dosekávání trávy i ocelový tříramenný žací kotouč pro vysekávání náletů a křovin. 3990 Kč, www.vari.cz

VERTIKUTÁTOR ANO, ČI NE?

U lékaře trávníků, jak se také vertikutátoru říká, platí při výběru podobná pravidla jako u sekačky. Ale na rozdíl od ní využijete vertikutátor jen dvakrát do roka – na jaře a na podzim. Právě z toho důvodu může mít smysl si jej na dva dny v roce vypůjčit v půjčovně, případně koupi takového stroje uskutečnit napůl se spřátelenými majiteli zahrad.

VYŽÍNAČE A SPOL.

Vyžínače neboli motorové kosy, křovinořezy, strunové sekačky – jedná se o stroje, s nimiž „pokosíte“ vysokou trávu, případně náletové dřeviny, a to zejména v hůře dostupných místech, v příkopech, v nerovném terénu, zkrátka tam, kde sekačka nemá šanci. Výběr řiďte tím, jak často a k čemu stroj využijete – zda potřebujete pokosit párkrát do roka rozsáhlou plochu ve svahu za domem nebo zda chcete dočišťovat partie kolem plotu po sečení trávy. A potřebujete jej vůbec? Máte-li malý trávník, kde po posečení zůstává jen proužek vysoké trávy u obrubníku, možná místo postačí elektrické nebo akumulátorové nůžky na trávu.

Robotická sekačka Viking MI 422 P se bez problémů postará o trávník do 1000 m2. Zvládne až 40% stoupání. Pomocí funkce Adaptive Slope Speed a čidla sklonu přizpůsobuje rychlost aktuálním podmínkám na nerovném terénu. 38 190 Kč, www.stihl.cz

POTŘEBUJETE PILU?

Zpracováváte dřevo na topení? Potřebujete sem tam na zahradě pořezat strom? Na občasnou přípravu menšího množství dřeva stačí pila spadající do tzv. hobby kategorie, která zahrnuje jak pily elektrické či akumulátorové, tak benzinové. Zpracování velkého množství dřeva nebo časté zahradní práce už zvládnou jen stroje z kategorie pil farmářských – poloprofesionálních. Profesionální pily nevyužijete, ty jsou určené pro každodenní práci v lese. Jste-li laik, při koupi se rovněž poraďte – rozhodující je kromě jiných parametrů třeba délka lišty.

Akumulátorová sekačka VIKING MA 235 je ideální pro plochy do 200 m2. Mezi překážkami si počíná obratně díky kompaktní konstrukci a absenci přívodního kabelu. Výhodou je také velmi tichý provoz. 7990 Kč, www.stihl.cz

NA MALÝ ŽIVÝ PLOT

K běžnému vybavení majitelů zahrad patří i plotové nůžky. Nabízejí se benzinové, elektrické a akumulátorové. Pro standardní živé ploty postačí nůžky elektrické nebo akumulátorové, benzinové využijete pro rozsáhlé plochy – jsou také těžší a hlučnější a náročnější je i údržba. Správně zvolte i délku lišty. Do zhruba 20 centimetrů se hodí na přesné a detailní tvarování jednotlivých keřů, dlouhá usnadní práci na větších plochách. Na vysoký nebo obtížně přístupný plot se pak vyplatí pořídit teleskopický přístroj, který nabízí dosah až tři metry.

PŘI KOUPI SEKAČKY nahlaste prodejci:

  • velikost a členitost pozemku
  • zda se nachází ve svahu
  • jak často budete sekat
  • jak hodláte naložit s posekanou trávou (hnojivo, kompost, krmení)
  • jaký charakter trávníku vyžadujete
  • kdo bude sekačku nejčastěji používat.

BEZ PORADY NEKUPUJTE

To, že jste právě zahlédli v letáku nabídku výhodné koupě zahradní techniky, neberte jako pokyn k nákupu bez rozmyslu. Každý stroj má svá specifika a každý uživatel i zahrada jiné potřeby. Pro někoho bude důležitá rychlost, pro jiného pohodlí, pro dalšího hlučnost nebo i hmotnost přístroje – pro starší osoby nebo ženy zahradnice to může být důležitý parametr. Bez ohledu na sebevýhodnější nabídku se o koupi určitě poraďte s prodejcem, který by měl znát odpovědi na vaše otázky a dokázat pro vás vybrat pomocníka skutečně na míru.

Nejnovější systém Mow n ́Stow® patentovaný firmou Briggs & Stratton umožňuje unikátní způsob skladování sekačky se spalovacím motorem ve svislé poloze, a to bez rizika úniku oleje či paliva. Zabere tak o 70 % méně místa. www.BriggsandStratton.com

TICHÝ PROVOZ?

Proč byste měli u zahradních strojů přemýšlet o hlučnosti? Vždyť to není vysavač! Tento parametr ale může být důležitý. V mnohých rekreačních lokalitách totiž platí zákaz používání hlučných strojů v neděli a o svátcích. Akumulátorové stroje, které jsou díky možnosti využít jednu baterii pro více zahradních pomocníků stále oblíbenější, se těší popularitě i právě kvůli tiššímu provozu. Ten může být srovnatelný s hlučnějšími i méně hlučnými domácími vysavači a to už za to stojí vzít v úvahu.

Text: Kateřina Nová
Foto: archiv firem

Uložit

Edit: