Zahradní pergoly

Rádi byste poseděli venku na zahradě, chráněni před zraky kolemjdoucích a nepřízní počasí? Postavte si na vhodném místě pozemku vzdušnou pergolu vonící popínavými rostlinami či bytelnější altán, kde můžete trávit i deštivé dny.

Pro stavbu vybírejte slunné místo, nejlépe v závětří, s výhledem na nejkrásnější zahradní partie. Místo by mělo být poskytovat příjemnou intimitu a estetický zážitek. Hotovou stavbičku doplňte vhodnými popínavými rostlinami a přiměřeně vybavte.

2

Plaménky se hodí k popnutí staveb využívaných v letní sezóně.

1

Altán zcela klasického vzezření, ovšem stojící na kovových kotvách a využívající recyklovanou střešní krytinu.

Pevný bod zahrady – altán

Má poezii i  romantiku, může být i  komfortně vybavený a posloužit i jako zajímavý architektonický prvek a  dominanta zahrady. I  při nepřízni počasí umožňuje trávit čas v přímém kontaktu s přírodou. Ve srovnání s pergolou poskytuje spolehlivější ochranu vůči povětrnostním vlivům. Nejoblíbenější jsou altány vzdušné, v podstatě jde jen o podpěry nesoucí jednoduchou střechu s lehkou krytinou, zdviženou nad čtvercovým, kruhovým či polygonálním půdorysem. Altány se vyrábějí ze smrkového, ale i trvanlivějšího borového nebo dubového dřeva. V posledních letech se stalo hitem červené dřevo kanadského cedru, které díky obsahu olejových látek nevyžaduje žádnou impregnaci ani ochranu proti hmyzu či houbám a  má velmi dlouhou životnost. V  nabídce jsou i  kovové konstrukce, ty však působí dost stroze a chladně, pokud ovšem nejde o zakázkovou uměleckou kovářskou práci. Altány jsou většinou koncipované jako šesti- či osmiboké stavby. Tvar střechy může být rovný, šikmý, kuželovitý či připomínat čínskou pagodu. Jako krytina se většinou užívá plech, šindel nebo střešní tašky. Pokud ho bude krýt plátěná střecha, můžete ji na zimu stáhnout a schovat. Boční stěny altánu bývají většinou otevřené, v dolní třetině až polovině s laťkovou výplní, která někdy pokračuje konstrukcí pro popínavé rostliny. Náročnější stavby mají stěny plné a dají se využít i  k  letnímu přespávání. V  každém případě musí altán stát na zpevněné a vydlážděné ploše.

3

Docela jednoduchou pergolu, která se opírá o kamennou zeď, chrání před sluncem vinná réva.

4

Velmi vzdušný altán poskytuje stín a intimitu díky pnoucím růžím.

5

U jezírka vznikl altán v tureckém stylu s plošinou na opalování

Zařízení

Minimálním zařízením bývá stůl se židlemi, případně lavice – bez možnosti posezení by altán neměl žádný smysl. Je vhodné, zejména do uzavíratelných staveb, počítat s přívodem elektrického proudu a vody, a to nejen pro osvětlení v letních teplých večerech, ale také třeba pro možnost uvařit si zde kávu. S tím pak už souvisí alespoň malý úložný prostor: pro nádobí, varnou konvici apod. Komfortně zařízený altán pak může obsahovat skutečnou letní kuchyni. Dovnitř či vedle altánu si můžete postavit i zahradní gril, krb nebo udírnu.

Údržba altánu

Všechny dřevěné části je dobré napustit dvojitým nátěrem fermeže a  ponechat je v  přírodní barvě, popřípadě jen namořené nahnědo. V žádném případě nenatírejte altán pestrými barvami. Doporučuje se také ošetření ochrannými přípravky na bázi solí mědi, např. ekologicky nezávadným impregnačním roztokem wolmanit CX-10.

6

Vistárie je efektní a dlouhověká popínavá dřevina

7

Stavby v japonském stylu se málokdy vydaří tak, aby působily autenticky a vkusně. U této stavby, která nezáří obligátní červení, se to povedlo.

8

Jiným typem stavby jsou zahradní domky. Třebaže často slouží jen k uskladnění nářadí, mohou vypadat upraveně a ladit s okolím.

Vzdušná pergola

Pergola je v podstatě jen jednoduchá stěna z lehké dřevěné konstrukce, jakási mříž, kterou necháváme porůst různými popínavými nebo šlahounovitými rostlinami. Protože nezabírá mnoho místa, je vhodná i k rozdělení zahrady – například okrasnou zahradu od užitkové či k uzavření některé části zahrady, které pak slouží pouze našemu odpočinku. Klasická je pergola vytvořená z příčných trámů položených přes zdi z přírodního kamene, jak ji známe z Chorvatska či Řecka. Nejjednodušší formou pergoly je stinné propojení dvou budov: domu a garáže, domu a účelové stavby, tak jako to často vídáme na  jihu. Může však být jednou či dvěma částmi přistavená k domu a či dávat stín terase. Volně postavená pergola může sloužit jako malebné zákoutí dekorující zahradu, ale i jako netradiční přístřešek pro auto.

9

…a nechal ji popnout několika druhy růží. Získal tak půvabné průhledy do několika partií své kvetoucí zahrady.

10

Pergola s pnoucími růžemi ozvláštní cestičku od branky k domu, opticky skryje dům při pohledu z ulice i opačný směr pohledu.

Materiál: dřevo a kámen

Nejčastěji užívaným materiálem pro stavbu pergoly je dřevěná konstrukce z kulatiny nebo prkna, latě a sloupky, obvykle ze smrkového dřeva, modřínového a dubového dřeva. Se svou výškou mezi 230 – 250 cm a rozpětím kolem 350 cm vytváří pergola dominantu zahrady, propojenou díky jejímu kabátku z  popínavých rostlin s okolním prostředím. Sloupky pergoly mohou být kamenné nebo zděné, na jejich výstavbu lze použít i kov nebo dřevo. Efektní je kombinace dřeva s jinými materiály. Například vertikální opěrné sloupky neomítnutých cihel či kamene, na něž se zapustí „střešní“ část pergoly. Horizontální překlady pergoly bývají z  měkkého dřeva. Možná je i varianta „zelené střechy“, již tvoří drátěné pletivo či výplet z ocelového lanka. Konstrukci pro popínavé rostliny (rošty, mříže, treláže) lze umístit i mezi sloupky pergoly. Rozrostlé rostlinky pergolu kryjí, zdobí a poskytují i ochranu před větrem a sluncem.

11

Pergolu na zahradě můžete postavit na zemních vrutech KRINNER. Základy vytvoříte rychle, bez kopání a betonování. Případnou nerovnost snadno vyrovnáte delším vrutem.

12

S použitím zemních vrutů můžete pergolu kdykoli na zahradě přemístit. Vruty vyšroubujete a opakovaně použijete na jiném místě.

Popínavé rostliny

Výčet vhodných popínavek pro pergolu je široký: popínavé drobnokvěté růže, plaménky, šlahounovité zimolezy, vistárie, břečťan, brslen, chmel, opletka, popínavá hortenzie a  přísavník. Tyto rostliny mají nejen ochranný, také i  stylotvorný charakter. Břečťan ladí s liniemi klasicistního stylu, vistárie báječně dotvoří pergolu umístěnou u vodní plochy. Popnutí stavbičky zimolezy s hrachory působí mile venkovsky. Pokud chceme pro pergolu nebo loubí získat zelený plášť ještě v  témže roce po  výstavbě, můžeme využít rozmanité popínavé letničky. Je však třeba dbát na  to, aby bujněji rostoucí letničky (lichořeřišnice, povíjnice, vilec) nezabíraly prostor a světlo a umožnily zdravý vývoj trvalkám.

Více informací se nachází v květnovém vydání z roku 2012, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

img.php

Foto: Zdeněk Roller a archiv firem

Save

Save

Datum vydání: 1. 5. 2016

Edit: