Zamkněte dveře na devět zámků

Ochránit v pohádce poklad nebo princeznu nebylo nic těžkého. Stačilo je zavřít do věže a zamknout zámek na devět západů. Jenže život není pohádka a ani devět západů by před současnými zloději neobstálo. Mnohem lepší ochranu tak nabízejí bezpečnostní zámky a kování.

Máte pocit, že je to spíš věcí osudu než zabezpečení, zda vás zloději vykradou, nebo ne? A že tedy investovat do takových věcí jsou vyhozené peníze? Omyl. Zkušenosti odborníků dokládají, že zloději přece jen jdou cestou nejmenšího odporu. Pokud tedy mají vedle sebe dveře nezabezpečené a opatřené aspoň bezpečnostním zámkem, dají přednost těm prvním. Investovat do kvalitních zámků a kování se tedy rozhodně vyplatí.

2

Visací zámek GAMA 50 CS s unikátním uzamykacím systémem TOKOZ PRO je certifikován v 3. bezpečnostní třídě. Cena na e-shopu TOKOZ je 599 Kč.

S TÍM SI NEPORADÍ ANI VRTÁK

Zámek samotný dokáže vaše vstupní dveře do domu či bytu udělat bezpečnější, takže zloděje odradí, nebo je naopak bude přímo zvát, ať se podívají dovnitř. To třeba v případě, kdy stále používáte klasický dozický klíč. Platí, že kupovat byste měli zadlabací zámek, tedy takový, který je ukrytý uvnitř dveří. Chránit by ho měl kvalitní kovový štít, který nepůjde odtrhnout, navrtat, odlomit nebo odšroubovat. Tvoří první stupeň v ochraně vašich dveří. Rozhodně se ale nemusíte bát, že by takové kování působilo na dveřích mohutně a naznačovalo, že doma máte něco pro zloděje zajímavého. I bezpečnostní kování totiž může vypadat hezky a zajímavě a firmy nabízejí možnost sladit jeho tvar s modely, které používáte v interiéru. Tedy i u vstupních dveří máte široký výběr v druzích a tvarech, volit můžete zapuštěné hranaté a kulaté rozety, s překrytkou i bez ní.

3

4

1

Dveře NEXT SD 104 představují zcela novou generaci bezpečnostních dveří. Celá jejich konstrukce je z galvanizované nebo nerezové oceli a je vyplněna minerální izolační hmotou, obvod dveří je chráněn nerezovou hranou. Kompletní dodávka dveří se zárubní, bezpečnostním kováním, bezpečnostní vložkou EVVA, dýhovaným povrchem, dřevěnou obložkou a montáží přijde na sumu od 45 000 Kč.

5

Mechatronickou kontrolu vstupu výrobce Kaba vám nainstaluje a servis provede společnost KALTMEYER. Cena setu ELO včetně automatického zámku stojí od 16 000 Kč.

CYLINDRICKÁ VLOŽKA CHRÁNÍ VAŠE BYDLENÍ

Tím, že nezvaná návštěva nepřekoná tuto bariéru, ztížíte jí přístup k nejdůležitější části uzamykacího systému, což bývá nejčastěji bezpečnostní cylindrická vložka. Těch se vyrábí desítky a stovky typů a ne vždy platí, že čím dražší, tím lepší. Pomoci při výběru může to, že je budete kupovat u odborníků – pozor, ti po vás budou chtít vědět například to, zda máte dveře s levým či pravým otevíráním, jaká je jejich tloušťka a podobné údaje – a nezapomeňte se podívat na bezpečnostní třídu, do níž patří. Čím vyšší, tím lepší. Pro rodinné domy a byty se doporučuje zařazení do kategorie tři nebo čtyři. Rozdíl je ve vnitřním řešení, kdy kromě klasických kovových stavítek využívají třeba magnetického principu nebo kombinovaného mechanického a magnetického kódování. Překonání je tak mnohem těžší než u obyčejných dveří. Některé typy bezpečnostních vložek také dovolují překódování, například když ztratíte klíče nebo jste okradeni. Je to levnější, než kdybyste museli kupovat a nechat si vyměnit celou vložku. A původní klíč už do ní pasovat nebude. Pozor ale, abyste se při zabezpečení nezaměřovali jen na zámek a nepustili zloděje domů druhou stranou, tedy přes závěsy dveří. Ty by lupiči mohli vysadit, proto se doporučuje používat mechanické zábrany vysazení pantů.

19

Designové bezpečnostní kování Carla HTSI DEF s překrytkou a vysokou třídou bezpečnosti 3 se vyrábí v odolné povrchové úpravě inoxchrom a cena začíná na 5610 Kč bez DPH. TWIN

21

Visací zámek Alfa 50 je certifikován ve 2. bezpečnostní třídě, a tedy vhodný pro standardní zabezpečení. Cena v e-shopu TOKOZ činí 323 Kč.

22

Visací zámek Golem G60 se řadí do bezpečnostní třídy 4. Firma TOKOZ ho nabízí buď s uzamykacím mechanismem FAB nebo GUARD, lze ho sjednotit s dveřní vložkou na jeden klíč. Prodává se za 1439 Kč.

23

Visací zámek Golem 70 řadící se do třídy 4 má speciální uzamykací mechanismus otočných stavítek a je vhodný i do extrémních klimatických podmínek. V e-shopu TOKOZ ho pořídíte za 1859 Kč.

24

Originální bezpečnostní rozetové kování CARLA DEF s překrytkou a vysokou třídou bezpečnosti 3 má povrchovou úpravu matná nerez. Koupíte ho od 3159 Kč bez DPH. TWIN

7 pravidel bezpečnostních zámků
1. Bezpečnostní zámky stejně jako zabezpečení všeobecně kupujte pouze u autorizovaných firem.
2. Kvalitu bezpečnostních zámků určuje norma ČSN P ENV 1627.
3. Ptejte se na bezpečnostní třídu a žádejte výrobky zařazené minimálně do třetí, lépe však do čtvrté kategorie.
4. Pokud zjistíte, že vám náhradní klíč k zámku udělají kdekoli, neberte ho. Žádejte takové, kde k vyrobení kopie potřebujete bezpečnostní kartu a doklad totožnosti.
5. K zámku byste měli dostat i návod v českém jazyce a návod na údržbu, tedy jak často a čím ho promazávat.
6. Pokud zámek začíná drhnout a klíč do něj nedostanete napoprvé, bude pravděpodobně poškozený a raději ho vyměňte.
7. Rada, která je velmi účinná a zadarmo: nikomu nepůjčujte klíče, zvýšíte tak bezpečnost svého bydlení.

6

Bezpečnostní, prosklené a zároveň s TERMO úpravou – takové jsou dveře ADLO. Stačí si zvolit bezpečnostní třídu skla 2, 3 nebo 4. Sklo je certifikované a odzkoušené včetně ukotvení do dveří, s garancí proti vypáčení. Cena začíná na 50 000 Kč za kompletní dodávku dveří se zárubní, bezpečnostním kováním, bezpečnostní vložkou a odbornou montáží.

7

Vstupní hliníkové dveře HÖRMANN TopPrestige s povrchovou úpravou Antracit CH 703 jsou vybavené automatickým bezpečnostním zámkem H-5, který se sám zamkne, jakmile se křídlo domovních dveří zatlačí do západky. Cena na vyžádání.

8

Bezpečnostní dveře NEXT SD 101 se řadí do bezpečností třídy 3. Disponují sedmnácti jistícími body, mají integrovaný rozvorový systém. Povrch může být z laminátu, dýhy či masivního dřeva. Cena začíná na 14 640 Kč.

KDYŽ KLÍČE NEJSOU SKORO TŘEBA

Ještě větší pocit bezpečí vám nabídnou speciální typy zámků, které jsou už skoro chytřejší než vy. Rozhodně mezi ně patří ty samozamykací. Stačí jednoduše zavřít dveře a zámek se automaticky uvede do polohy zamčeno. To je stejné, jako byste zamkli dveře dvakrát otočením klíče. Otevření je naprosto klasické – stačí použít klíč, odemknout si a vstoupit. Ale existují i další alternativní varianty, které například dovolí ve spojení s elektromotorickou vložkou odemknout dveře bez použití klíče – pomocí magnetických karet, klávesnic nebo různých spínačů. Pro zapomnětlivé jsou pak ideální typy se čtečkou prstů, kdy si dveře otevřete jen přiložením palce. Čím dál častěji se můžete setkat i s takzvaným generálním klíčem, kdy s sebou nemusíte tahat celý svazek, ale k otevření celého domu a bytu vám bude stačit jeden univerzální klíč. Ten dovoluje nejen všechny dveře otevřít, ale také některé zablokovat. I když se používá hlavně ve firmách, někteří z nás by ocenili, kdyby třeba děti neměly doma přístup k technickému zázemí domu nebo do garáže.

10 11

12 13

9

Nové celoobvodové kování Titan AF značky Siegenia-Aubi montuje na svá okna společnost OKNOSERVIS. Zvýšení počtu zamykacích bodů umožňuje inovovaná koncepce s využitím komfortního hřibového čepu s integrovaným výškovým seřízením. Pro ně také byla vyvinuta nová generace rámových dílu.

POZOR NA OKNA!

Bydlíte v rodinném domě, přízemí, nebo naopak nejvyšším patře paneláku? Pak byste měli věnovat stejnou pozornost jako dveřím také oknům. I ta mohou představovat jednoduchou cestu, kudy se k vám může nezvaná návštěva dostat. A zapomeňte na to, že by dlažební kostkou rozbíjela sklo. Existuje mnohem jednodušší a méně nápadný způsob – vypáčení. Proto se i při nákupu nových oken ptejte, jak jsou zabezpečená. Ideální je, pokud budou opatřena celoobvodovým kováním a doplněna čtyřmi zamykacími body. Důležité také je, aby systém fungoval stejně spolehlivě během celé životnosti okna a odolával třeba i změně klimatických podmínek. To dokážou například typy s hřibovým čepem a integrovaným výškovým seřízením. Díky tomu se okno zavírá vždy téměř bez otěru, což prodlužuje jeho životnost a zajišťuje dlouhou a spolehlivou funkčnost.

14

Bezpečnostní dveře NEXT SD 121 patří do bezpečnostní třídy 4. Jde o nejmasivnější dveře této kategorie, které mají 23 aktivních jistících bodů. Disponují dvojitým celoplošným pancéřováním a tuhou ocelovou kostrou s rámem a žebrováním. Cena od 26 280 Kč.

15

Dveře NEXT mohou být na přání zákazníka vybavené takzvanou MCS vložkou, tedy systémem, který zajišťuje trojnásobnou bezpečnost díky jednomu magnetickému a dvěma mechanickým kódováním. Cena začíná na 4550 Kč.

16

17

Bezpečnostní dveře KAVAN Vario s elektromotorickou vložkou EVVA a kováním dle výběru pořídíte za celkovou cenu 30 000 Kč a více.

18

Bezpečnostní dveře KAVAN Mul-T-Lock SP s rozvorovým zámkem a kováním Mul-T-Lock se vyrábějí v mnoha variantách a rozměrech. Cena začíná na 20 000 Kč.

Datum vydání: 25. 11. 2015

Edit: