Jak lze spořit s baterií

Ceny energií vyletěly vzhůru. Co s tím? Kapitálem doslova k nezaplacení se dnes stává energetická soběstačnost a jen minimální nebo dokonce nulová závislost na dodávkách z veřejné sítě.

Energie mezi nebem a zemí, ve fotovoltaických solárních panelech. Foto Ohřev vody EU

 

Dostupnou cestu k energetické soběstačnosti představuje hybridní nebo ostrovní fotovoltaický systém s následným ukládáním přebytečné energie do baterií. Akumulační bateriové články jednoznačně přinášejí nemalou úsporu – v době růstu cen energií může jít až o 10 000 korun ročně. Jenže zatím jsou velmi drahé… Proto některé energetické společnosti začaly nabízet baterii virtuální. Rámcově vás seznámíme s oběma variantami.

 

Nenechte energii utéct

„Nejlevnější je energie, kterou vůbec nespotřebujete,“ říká moudré úsloví. Ale naopak nejdražší je energie, kterou si sami vyrobíte a necháte ji bez užitku uniknout. A právě to se vám může stát v případě fotovoltaické instalace na střeše rodinného domu. Doba, kdy solární panely vyrábějí nejvíce energie, je totiž logicky během dne, kdy stojí slunce nejvýše na obloze. To je však zároveň doba, kterou většina z nás tráví mimo svůj domov, a proto nemůže vyrobenou elektřinu plně využívat. Jak tedy využít veškerou energii, kterou vyrobí solární panely? Část energie může ohřívat užitkovou vodu pro domácnost, případně i vodu v rodinném bazénu. Ale ať se budete snažit sebevíc, všechnu energii z letního slunce do vody neuložíte. Jediný skutečně efektivní způsob představuje bateriové úložiště.

Domácí baterie AES byla průkopníkem v oboru. Dnes tvoří základ nabídky pro domácnosti výkonnější bateriová stanice HES. Foto AERS

 

Seznamte se!

Akumulační články dokážou energii ukládat a využívat ji v době, kdy fotovoltaické panely neposkytují dostatek elektřiny. Pořízení fyzického bateriového úložiště ovšem zatím znamená poměrně značnou vstupní investici. I když se ceny postupně snižují, musíte počítat v řádu statisíců. Samozřejmě je tu možnost státní dotace, která celkovou investici sníží. A výrazná provozní úspora, kterou vám instalace přinese, je více než lákavá. Běžný provoz domácího bateriového úložiště je již zcela bez poplatků a dává vám vysokou míru svobody. Úložiště vyžaduje pouze instalaci, pravidelné kontroly a drobnou údržbu. Funguje i v ostrovním režimu – tedy nezávisle na rozvodné elektrické síti. V případě, že se jedná o zkolaudovaný rodinný dům, podporuje toto šetrné energetické řešení dotace z programu Nová zelená úsporám, která vám pokryje až 50 % veškerých nákladů.

Nejzelenějším dodavatelem elektřiny pro domácnosti se chce stát společnost E.ON. Foto E.ON

 

Okřídlený průkopník

Jedním z prvních bateriových úložišť na tuzemském trhu se stal modulární systém AES 10 od české společnosti AERS. Tato firma je součástí holdingu Fenix Group se sídlem v Jeseníku. Dnes již pokročila nejen ve vývoji, ale také ve svém ekologickém přístupu: Nabízí domácí bateriové úložiště HES (Home Energy Station), které využívá vysloužilé baterie z elektromobilů Škoda Enyaq iV. Díky tomu jde o skutečně moderní produkt pro cirkulární ekonomiku. Je lhostejné, jestli vlastníte elektromobil, nebo ne. Stanice HES může mít dvě až šest second-life baterií a tomu odpovídající kapacitu od 13,6 kWh až do 41 kWh. Stanice vyrovnává asymetrickou zátěž a dokáže energii zároveň odebírat i dodávat. Tím vytváří silný (stabilní) energetický zdroj, který umožňuje plynulý provoz v síťovém i ostrovním režimu.

Virtuální baterie vás nenutí vlastnit bateriové články. Energii, kterou sami vyrobíte, si uložíte virtuálně. Foto E.ON

 

Virtuální baterie

Alternativu k fyzickému úložišti nabízí například produkt Virtuální baterie od společnosti E.ON, která chce být nejzelenějším dodavatelem energie v České republice. Virtuální baterie vás nenutí vlastnit bateriové články. Uživatelé si mohou uložit svou vyrobenou energii do virtuálního úložiště a následně ji kdykoliv využít. Jak to funguje? Reálně se nevyužitá elektřina odesílá zpět do sítě, kde ji využívá někdo, kdo ji zrovna potřebuje. Elektroměr, který je nainstalován během zavádění systému Virtuální baterie, měří, kolik jste do sítě skutečně odeslali. Tuto energii si pak zase můžete vzít zpět. Data o využívání služby jsou živě promítnuta ve webovém prostředí zvaném „Klientská zóna“. Díky tomu máte neustále přehled o tom, kolik energie váš systém vyrobil, kolik ihned spotřeboval, kolik poslal do distribuční sítě a kolik zase odebral zpět. Poplatek za využívání služby Virtuální baterie platí zákazník na jedné faktuře spolu s elektřinou. Jeho výše se liší podle kapacity baterie (základní kapacita je 1 MWh). Průměrně zákazníci za Virtuální baterii platí 78 Kč měsíčně. Instalace zatím není možná pro zákazníky jiného distributora. Průměrná doba instalace činí jeden až dva dny. Celý proces realizace od poptávky po připojení solárního systému do sítě trvá přibližně tři měsíce. A pokud chcete Virtuální baterii zkombinovat s fyzickým úložištěm? Není to problém!

 

 

text Vít Straňák

foto se souhlasem firem E.ON, AERS, Ohřev vody EU

Datum vydání: 8. 3. 2022

Edit: