Zdravě dýchat?! Čističky a zvlhčovače vzduchu

Zdravé prostředí interiéru je prioritou, jeho dobrá kvalita ale bohužel není tak běžná. A zatímco o zlepšování ovzduší obecně se hovoří už několik desetiletí a dokonce se pro ně i mnoho činí, v uzavřených prostorách, především v domácnostech si s kvalitou prostředí musíme zatím poradit sami.
Sortiment přístrojů, které mohou pomoci kvalitu prostředí v domácnosti zlepšit, je široký. Téměř na každý neduh je možné pořídit lék v podobě moderního pomocníka. Jsou tu zvlhčovače, odvlhčovače, čističky vzduchu, ionizátory, případně přístroje, které jednotlivé funkce kombinují…

Zvlhčovač vzduchu (design Matti Walker) pracuje na ultrazvukovém principu s nízkou spotřebou energie při masivním výkonu. Automatický režim s adaptivním způsobem zvlhčování – přizpůsobí se aktuální vlhkosti. Externí vlhkostní čidlo funguje zároveň jako dálkový ovladač. Pro místnosti až 80 m2. Zásobník na vodu 6,3 l. Také v bílé. 4999 Kč, www.stadlerform.cz

VLHKOSTI ANI MÁLO, ANI MOC

Velmi častým problémem bývá špatná vlhkost v prostředí. Optimální je přitom hodnota mezi 40 až 60 procenty. Je-li nižší, trpí dýchací cesty, pokožka těla se vysušuje a rychleji stárne, ale neprospívá to ani vybavení domova. Naopak vyšší vlhkost podporuje růst plísní, vznik respiračních onemocnění a jiných zdravotních potíží. Vlhkost, na rozdíl od jiných hodnot charakterizujících kvalitu ovzduší, můžete snadno změřit, poslouží k tomu vlhkoměry určené pro interiér, čidla pro sledování vlhkosti vzduchu bývají rovněž součástí například domácích meteostanic či pokojových termostatů.

Airbi PURE – multifunkční čistička vzduchu s fotokatalyzátorem. Pro místnosti do 46 m2. Množství provozních režimů – manuální, automatický, noční, s časovačem a senzorovým režimem. Pachový a prachový senzor pomáhají identifikovat kvalitu ovzduší a upravují tzv. senzorový režim přístroje. Kontrolní systém pro včasnou výměnu filtrů a UV lampy. 7990 Kč, www.airbi.cz

IONTY I DOMA

Na to, jak se doma cítíte, má také vliv přítomnost záporných iontů, která může za čerstvost vzduchu. Venkovní ovzduší je ionizovanými částicemi pravidelně dotováno, v uzavřených špatně větraných místnostech je tento přirozený stav narušen. Přirozené ionizaci brání konstrukční materiály, ale negativně k tomu přispívají i takové věci, jako kladně nabitá televizní obrazovka, přítomnost syntetických materiálů a tak dále.

Dyson AM10 kombinuje funkce ventilátoru a zvlhčovače vzduchu. Díky patentované technologii Air MultiplierTM z přístroje vychází silný proud zvlhčeného vzduchu. Přístroj umí pomocí speciální UV technologie dezinfikovat vodu v nádržce, aby byla mlha distribuovaná do okolí bez bakterií. 14 499 Kč, www.dyson.cz

PROČ SE TÍM ZABÝVAT

Možná si řeknete, že je to jen další uměle vytvořený problém. Negativními důsledky nezdravého prostředí, tedy takzvaným syndromem nezdravých budov, možná ale trpíte i vy. Patří k nim dlouhodobá únava, pálení očí, časté škrábání v krku, rýmy, opakované záněty dýchacích cest, podrážděná a suchá pokožka, bolesti hlavy… Kvalitou prostředí doma i v práci by se pak určitě měli zabývat pacienti léčící se s alergií či s astmatem.

Čistička vzduchu Electrolux Essential (EAP300) s výkonem až 335 m3/hod. Filtrace částic o velikosti až 0,1 mikrometru bezpečně zastaví téměř všechny typy látek znečišťujících vzduch. Neomyvatelný hygienický filtr Hygiene FilterTM, elektronický display, dálkové ovládání. 9999 Kč, www.electrolux.cz

KDO A CO ZA TO MŮŽE?

Co zhoršuje prostředí v uzavřených prostorách? Je mimo jiné důsledkem snahy o co možná nejvyšší úspory energií, kvalitního zateplení, nedostatečného větrání… To přispívá ke kumulaci škodlivin, které se uvolňují z konstrukčních materiálů, nábytku či díky nadměrnému užívaní chemických čisticích prostředků. Přidává se prach, pyl, spory plísní, bakterie, viry, případně zvířecí alergeny. A samozřejmě špatná vlhkost vzduchu.

Domácnost pravidelně zbavujte prachu, používejte k úklidu vhodné přípravky, správně je dávkujte.
Svůj vysavač udržujte v čistotě, případně jej vyměňte za nový. Moderní vysavače nečistoty dostatečně zadrží, ale také zpět do místnosti vypouštějí čistý vzduch.
Zelené rostliny v interiéru částečně fungují jako přírodní čističky vzduchu. Osvědčené jsou v tomto ohledu lopatkovec, nefrolepka, fikus, zelenec či aloe vera.
Pokud bojujete s nadměrnou vlhkostí, zkuste napravit své zvyky, pokud jde o větrání, používejte digestoř, přestaňte v místnosti sušit prádlo. Odvlhčovač je až dalším krokem.
Nízkou vlhkost vzduchu mohou částečně vyřešit odpařovače na topení.

Více informací se nachází v listopadovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Text: Kateřina Nová
Foto: archiv firem

Edit: