Kde se postel vznáší...

Když se nedostává podlahové plochy, stále ještě lze docela úspěšně pracovat s výškou a celkovým prostorem místnosti. Nápaditou odpovědí na rostoucí ceny bytů může být prostorový koncept bytu 2+k.k., s nímž přišli architekti Ondřej Fuchs a Adam Látal z ateliéru NOSCALE architects.

Pražský byt o výměře 60 m2 svou dispozicí na první pohled neumožňoval mnoho prostorových experimentů. Přesto se autorům podařilo do omezeného prostoru dostat funkce, které by jinak potřebovaly více místa. „Není malých výzev ani měřítek,“ vyznávají architekti motto své práce. V případě bytu 2+k.k. přijali omezený prostor jako pořádnou výzvu a do jediného pokoje dokázali funkčně a krásně poskládat kuchyň, obývací pokoj s jídelnou, pracovnu i ložnici.

MOŽNOSTI JEDNÉ MÍSTNOSTI

Super kouzlo hlavního obytného prostoru je skryto ve stropě a v pojízdném policovém modulu, kterým lze místnost měnit podle denní doby, funkce a potřeby. Ráno je připravena jídelna, přes den slouží jako domácí pracovna a navečer se shora snese ustlané dvojlůžko. V tomto interiéru vše do sebe zapadá, je pečlivě promyšlené a přitom poskytuje maximální variabilitu. Návrhem úpravy bytu pro čtyřčlennou rodinu vyřešili architekti absenci druhé ložnice.
„Naše změna se týkala především obývacího pokoje s kuchyňským koutem, do kterého jsme zakomponovali zvedací manželskou postel,“ popisuje architekt Ondřej Fuchs. Zvednutím postele pomocí elektrického mechanismu do sníženého podhledu je přes den obývací pokoj dostatečně prostorný, což umožnilo umístit sem i domácí pracovnu pro dva. „Dalším mobilním vybavením je nábytkový úložný díl, který je možné posouvat ve vodicích lištách umístěných v podlaze. Tím se pak dá podle potřeby měnit poměr velikosti obývací a jídelní části,“ doplňuje Adam Látal.

INSPIRACE JAPONSKEM

Mobilní prvky, tedy manželská postel a dělicí úložná regál, umožňují několik nastavení. Úložný díl lze posouvat v pojezdových kolejnicích, jeho nosnou konstrukci tvoří prostorový rám složený ze stojatých průběžných sloupků. Mobiliář doplňuje na míru zhotovený nábytek kuchyně a obývacího pokoje.
Dekor dřeva na podlaze a kuchyňské lince ladí s bílými povrchy ostatního atypického nábytku a prostor opticky zvětšuje. Kontrast zajišťuje výrazná červená barva dveří do dětského pokoje. Pečlivá práce ateliéru s detaily v této realizaci odkazuje k japonské úspornosti. V současné situaci na trhu bydlení mohou být obdobná konceptuální řešení cestou, jak v malém prostoru získat plnohodnotné a pohodlné bydlení.

NOSCALE architects

Ateliér z Prahy je týmem s velkým zaujetím pro detail, princip navrhování a souvislosti celého procesu. Do projektů architekti vnášejí pečlivost, technologickou přesnost a osobní nasazení. Navrhují bytové interiéry, architektonické studie, ale i komplexní stavební dokumentace větších objektů.
noscale.cz

VIZITKA BYTU

Realizace: 2018
Dispozice: 2+k.k.
Užitná plocha: 59,5 m2
Podlahy: vinyl s dekorem dřeva
Okna: stávající plastová
Dveře: obložkové lakované, skryté s tapetou, posuvné skleněné průsvitné
Kuchyň: lakovaná MDF vysoký lesk a dýhovaná MDF, pracovní deska z umělého kamene
Nábytek: lakovaná MDF vysoký lesk a dýhovaná MDF
Stěny: omítka a omyvatelná tapeta

 

Text: Jana Matoušková Foto: Roland Szabo

Uložit

Datum vydání: 28. 2. 2020

Edit: