Zažijte romantiku u krbu

Kdo aspoň jednou nezatoužil po troše romantiky? Posezení před krbem, ve kterém plápolá ohýnek a praská dřevo, při tom sklenka vína v ruce. No nezní to nádherně? Romantické chvilky nejsou jen snem žen, ale i mnoha mužů. Co ten sen proměnit ve skutečnost?

Pokud bydlíte v domečku, nic vám v tom nebrání. Krbová kamna jeho interiér povznesou na novou úroveň, stanou se poslem klidu, bezpečí a skutečného tepla domova.

Krbová kamna jsou víc než jen zdroj tepla

Krbová kamna jsou skvělým doplňkem interiéru, kdo je doma má, ten by vám určitě řekl, že by byl nejradši, kdyby zima nikdy nekončila. Ona ta vůně dřeva linoucí se z kamen, ty nezaměnitelné zvuky praskajícího dřeva, to všechno má svoje kouzlo. A rozhodně nespočívá jen v tom, že od kamen jde teplo.

Krb nebo krbová kamna?

Mohlo by se zdát, že větší romantiku zažijete před klasickým krbem. Jenže je třeba myslet i trochu prakticky. Krbová kamna mají oproti krbu pár výhod.

• Krbová kamna nejsou tolik náročná na prostor, takže se hodí i do malých interiérů.
• Nevyžadují stavební zásahy do bytu.
• Rychle a úsporně vytopí místnost.
• Jejich cena je příznivá.

Náš tip: Mezi nejoblíbenější krbová kamna momentálně patří ty od HAAS+SOHN, specialisty na krbová kamna s výměníkem.

Jak vybrat krbová kamna?

Nepořizujete si je každý měsíc ani rok, proto se při jejich výběrem neřiďte jen srdcem, ale i rozumem. Design není to nejdůležitější, rozhodující je výkon. Jenže kdo se v tom vyzná? Většinou jen odborníci, proto se je nebojte požádat o radu. Abyste ale měli aspoň trochu představu, na čem při výběru kamen záleží, čtěte dál.

K čemu budete kamna využívat?

Mají kamna jen vytopit místnost, ve které jsou nainstalována, nebo je budete využívat k vytopení více místností a k ohřevu vody? V prvním případě vám postačí krbová kamna, v druhém už potřebujete krbová kamna s výměníkem.

Víte, že krbová kamna s výměníkem se připojují na ústřední topení a ohřívají vodu v radiátorech? Když budou mít dostatečný výkon, ohřejí vám i vodu na horkou sprchu nebo romantickou koupel.

Nechte si spočítat potřebný výkon

Na něm při výběru kamen záleží ze všeho nejvíc. Když zvolíte kamna se zbytečně velkým výkonem, který neodpovídá tepelným ztrátám místnosti, budete je muset po dosažení požadované teploty v bytě přiškrtit. Tím dojde k nedokonalému spalování, dvířka kamen se znečistí, v kouřovodech se budou usazovat nečistoty. O tom, že provoz kamen nebude zrovna hospodárný, radši ani nemluvit.
Když zvolíte příliš nízký výkon kamen, budete se snažit z kamen vytáhnout co jde, kamna se budou přetápět a hrozí jejich poškození.

Víte, že kamna by měla pracovat v ideálním případě zhruba na 60-70 % svého maximálního výkonu?

Vzhled kamen přizpůsobte interiéru

V jakém stylu máte svůj domov zařízený? Je jedno, jaký typ kamen si pořídíte, nebo se do něj hodí jedině kachlová kamna, jaká známe z chalupy od prarodičů?

Náš tip na závěr: Už jste slyšeli o kamnech 21.století, která si na váš povel sama škrtnou?

Novinkou posledních měsíců na našem trhu jsou peletová kamna, která jsou z hlediska obsluhy a údržby nenáročná. Netopí se v nich štípaným dřevem, ale malými slisovanými válečky, peletkami. Ty jednou za pár dnů dosypete do zásobníku, na termostatu nastavíte požadovanou teplotu a máte vystaráno.

Kamna si na váš povel sama škrtnou, sama si budou i dávkovat palivo podle toho, kolik je k udržení požadované teploty třeba. Pokud bude jejich součástí i WLAN modul, můžete je ovládat na dálku a zatopit si třeba před návratem domů.

Víte, že kamna na pelety jsou ekologičtější než klasická kamna, netvoří se v nich ani tolik popela?

Komerční prezentace

Datum vydání: 21. 12. 2020

Edit: