Vše, co byste měli vědět o vývozu septiků

I v současné moderní době ještě existují nemovitosti se septikem. V takovém případě byste se však měli zajímat o jeho pravidelné čištění a vyvážení, protože se v septiku usazuje kal. Pokud takovou povinnost ignorujete, zaděláváte si na problém, jelikož septik se může přeplnit a způsobit nejen nepříjemný zápach, ale i další problémy.


V případě vývozu septiku se odstraňuje pouze přebytečný kal, který zůstává po přefiltrované odpadní vodě. Nicméně u jímek je tomu jinak, protože z nich se odpadní voda nikam neodvádí, a tak se provádí vyčerpání celého obsahu.

O vývoz septiků a jímek a jejich následné čištění se starají specializované společnosti s licencí na odvoz fekálií. Nejedná se o službu zdarma, musíte si za ni zaplatit.

Jak postupovat při vývozu?

Prvně byste si měli najít vhodnou společnost poskytující takovou specifickou službu. Odbornou pomoc vám poskytne například firma Herčík a Kříž, kam můžete zavolat a rovnou si domluvit termín, nebo napsat přes online formulář. Záleží i na tom, jak rychle na vývoz spěcháte.

V domluvený termín přijede technika, která fekálie odčerpá a vyveze. Ve své podstatě nezáleží na tom, jestli potřebujete vyvézt tukové lapoly z restaurace či závodu na zpracování masa, kal ze septiku a jímky, vodu ze zatopených prostor, nebo fekálie ze žump, protože o všechno se postará Herčík a Kříž.

Sací vozidlo s recyklační nástavbou je vybaveno taktéž technikou pro čištění kanalizací a potrubí tlakovou vodou, takže se odborníci rovnou postarají o důkladné vyčištění septiku. Nakonec odpad odvezou a zlikvidují podle platné legislativy.

Herčík a Kříž je sázkou na jistotu

Firma působí na tuzemském trhu od roku 1993, takže má dlouholeté zkušenosti v oblasti údržby kanalizace a vývozu septiků či jímek. Chlubí se několika certifikáty kvality a za dobu své existence si společnost vybudovala silné jméno.

Jaká vozidla se používají?

Existuje hned několik různých vozidel pro vývoz septiků a jejich čištění. Velice oblíbená je SCANIA 8×4 s recyklační nástavbou KAISER. Vozidlo je vybaveno vysoce výkonnou vodní pumpou a neskutečným sacím výkonem. Zvládá rychlé vysátí kalových jímek i tukových lapolů. Vzhledem k tomu, že má k dispozici vysokotlakou pistoli, rovnou dokáže septik vyčistit. Samotné sací rameno je hydraulické a dokáže se otočit o 300 stupňů, a tím pádem se dostane i do hůře přístupných míst. Sací hadice má 19 metrů.

Další možností je SCANIA s recyklační nástavbou KROLL určená na výkonné čištění velkých kanalizací a sání kalů. Sací ruka tohoto vozidla je teleskopická a otočná, a tím pádem se bez problémů dostane i na hůře přístupná a vzdálenější místa.

Velký vůz SCANIA 6×6 s recyklační nástavbou má terénní podvozek a uplatnění nachází v těžko přístupných lokalitách, kam se nedostane klasická technika. Ještě můžete narazit na vozidla SCANIA s recyklační nástavbou, ale i IVECO s recyklační nástavbou na čištění kanalizací velkých průměrů a domovních přípojek.

Některá vozidla nemají sice tak velkou technickou vybavenost, ovšem jsou naprosto dostačující pro vývoz domácích septiků, jako je třeba RENAULT s recyklační nástavbou anebo RENAULT s kombinovanou nástavbou.

Cena za vývoz septiku

Dostáváme se k další důležité části, a tou je cena za vývoz septiku. Skládá se z několika částí. Pokud vezmeme cenu za vývoz fekálií, tak ta se skládá z ceny za vývoz fekálií podle cisterny, paušálního poplatku za výjezd vozidla a ceny za ujeté kilometry k místu převzetí.

Další je ještě cena za sání a odvoz odpadů, která je ovlivněna rozsahem prací (nasátí, čištění, vysypání, vymytí cisterny), paušálním poplatkem za výjezd vozidla a ujetými kilometry k místu převzetí. Do celkové částky se ještě prolíná cena za převzetí odpadu.

Cena standardně zahrnuje natažení sacích hadic do 25 metrů. V případě, že je nezbytné natáhnout více metrů, částka se pak stanovuje individuálně.

Pokud chcete odvézt fekálie z jímky o objemu 9 metrů krychlových v pražských Modřanech, vyjde vás to u firmy Herčík a Kříž na 4 980 Kč bez DPH, 5 478 Kč vč. 10 % DPH. Cena bez DPH se skládá z ceny za vývoz fekálií, velikost cisterny 10m³ – 3 000 Kč/vývoz, plus ceny za výjezd sacího vozu v Praze – 1350 Kč/výjezd, plus ceny za dopravu na převzetí odpadu na ÚČOV v Papírenské ulici – 630 Kč (15 km á 42 Kč/km).

O údržbě a vyvážení septiku v bodech

Septik by se měl vyvážet a čistit alespoň jednou až dvakrát do roka. Záleží samozřejmě na jeho velikosti a potažmo i vytíženosti. Po dokončení celého procesu obdržíte potvrzení o vývozu, které si uschovejte pro případ kontroly. Pokud by k vám totiž přišla kontrola a nepředložili byste všechny potřebné dokumenty, hrozí vám vysoká pokuta.

  • Odborná firma se postará o plnou či ucpanou jímku, žumpu i tukový lapol. Vše vysaje a odveze.
  • Cena se odvíjí od toho, jak je septik (jímka) dostupný, ale také od objemu.
  • Při vývozu septiku se provádí i jeho důkladné čištění.
  • Sací vozy disponují cisternami s různým objemem a silným sacím výkonem.

Vyvážejte septik včas, protože jinak by došlo k přeplnění, a tím pádem i nemilým problémům. Sousedé by si začali brzy stěžovat na zápach linoucí se z vaší zahrady.

Profesionální služby firmy Herčík a Kříž

Obraťte se na společnost Herčík a Kříž, která mění svět na čistší a zároveň i voňavější místo. Každým rokem vyjíždí k 6 tisícům problémů.

Podívejte se na webové stránce výše zmíněné firmy také na ceníky jednotlivých služeb. Co se týče portfolia služeb, vedle vývozu septiků a jímek zajišťuje taktéž čištění kanalizace a potrubí, čištění domovních odpadů, revizi kanalizace, frézování kanalizace a její opravu, zkoušky těsnosti a podobně. Objednat si můžete i koše do dešťových vpustí.

 

 

Komerční prezentace

Datum vydání: 7. 11. 2023

Edit: