Zdravý domov v každém detailu

LIKOR.2

Přemýšleli jste někdy na tím, jestli je váš byt či dům postaven a vybaven tak, aby se vám v něm žilo nejen dobře, ale i zdravě? Víte, z čeho jsou stěny, podlaha, z jakého materiálu je vyroben nábytek či koberce?

Možná vás to překvapí, ale i doma můžete být ohroženi útočníky v podobě zdraví škodlivých látek, o nichž často ani nemáte tušení. Mohou být v ložnici, obýváku, dětském pokoji i v koupelně… Začít byste měli již u stavebních materiálů a volit takové, u kterých máte jistotu, že neobsahují zmíněné škodlivé látky. Na trhu takové existují, výrobce u nich dokládá, že nebyly dodatečně napuštěny žádnými konzervačními látkami, neobsahují polystyrenové výplně a naopak jsou doslova vycpány miliony vzduchových pórů. Díky nim vlhkost ve stěnách nekondenzuje, naopak je odváděna ven – stěna tak má optimální vlhkost, může dýchat a nehrozí nebezpečí vzniku plísní, které mohou mít za následek zdravotní problémy například v podobě astmatu.

CERESIT.1

Zamezit tvorbě plísní v interiéru pomůže Ceresit Stop Vlhkosti Aero 360°, který snižuje vlhkost vzduchu a zároveň pohlcuje zápach. Tableta je složena ze speciálních krystalů, které nasávají okolní nadměrnou vlhkost a přetvářejí ji v tekutinu, která se shromažďuje ve spodní části přístroje. Cena 410 Kč. www.stop-vlhkosti.cz

Pozor na formaldehyd

Mezi znečišťujícími látkami v interiéru vede rozhodně formaldehyd, který se může vyskytovat v nekvalitních kobercích, lepidlech, laku na parkety, dřevotřískovém nábytku i v podlahách a záclonách. Najdeme ho ale i v kosmetických a čisticích prostředcích, dětských hračkách a cigaretovém dýmu, dokonce i při běžných denních činnostech, jako je vaření nebo žehlení. Proto je tak důležité hodně a často větrat –

se stále se zvyšujícími nároky na tepelnou ochranu budov se rozmohlo používání nových izolačních oken, která výrazně snižují přirozenou výměnu vzduchu. Někteří výrobci na tento problém zareagovali a vyvinuli speciální technologii, která formaldehyd neutralizuje a výsledkem je čistý vzduch v interiéru. Princip je snadný – do sádrokartonových desek se přidává specifická složka, která odbourává škodlivý formaldehyd a přeměňuje jej na neškodnou inertní látku.

XELLA.1

A jak je to s koberci?

Často převládá názor, že koberce jsou líhní roztočů a zdrojem alergenů. Podle posledních závěrů odborníků tomu tak ale úplně není – koberce podle nich naopak zabraňují víření prachu ve vzduchu a nepustí ho zpět do ovzduší, čímž udržují v interiéru čistší atmosféru. Co je ale neoddiskutovatelné, to je pravidelné a časté luxování, bez něhož se ani ten nejkvalitnější koberec neobejde.

Pokud přece jen nedáte dopustit na nezakrytou podlahu, volte jednoznačně dřevo v té nejpřírodnější podobě – pak si můžete být jisti, že jste si pořídili zdravý materiál vhodný i pro alergiky. Údržba musí být stejně pečlivá, jako u koberců – častá a pravidelná, nejlépe značkovými prostředky k tomu určenými, například přírodními olejovými mýdly a podobně.

Nábytek bez pachů

Při pořizování nábytku se spolehněte na prověřené výrobce, kteří mají na své výrobky patřičný certifikát zdravotní nezávadnosti. Materiály použité při výrobě nábytku nesmějí iniciovat rozvoj plísní, roztočů, bakterií nebo mikroorganismů či mít jiné nežádoucí biologické vlastnosti s patogenním účinkem. To platí hlavně u nábytku pro děti, kde jsou naprostým tabu rozpustné kovy a toxické látky. Pokud uvidíte u dřevěného nábytku logo FSC, neváhejte a kupte – certifikát FSC totiž zaručuje, že dřevo pochází z lesů obhospodařovaných podle mezinárodních ekologických a sociálních pravidel Forest Stewardship Council.

Chcete-li mít jistotu, že u dřevěného nábytku v dětském pokoji nebyla použita žádná chemická lepidla, která by mohla způsobovat potíže s dýcháním nebo alergie, dejte jednoduše přednost masivnímu dřevu před lepeným. Podobné je to i u povrchové úpravy – doporučují se přírodní nátěry (přírodní a včelí oleje), případně vodou ředitelné. Nábytek obecně by měl mít co nejméně hliníkových a plastových dílů a úchytek.

Staré známé ftaláty

Další velkou skupinou nebezpečných látek, které mohou doslova otravovat váš domov, jsou estery kyseliny ftalové, známé jako ftaláty. Používají se jako změkčovadla v PVC, odkud se postupně uvolňují. Mohou být například v nekvalitních tapetách, izolacích kabelů, ale i v některých typech podlah, koupelnových závěsech, dětských hračkách a plastovém kuchyňském nádobí. Zda je výrobek skutečně z PVC, poznáte podle symbolu číslice 3 v trojúhelníkové značce se šipkami. Ftaláty ohrožují fungování ledvin a jater, zvyšují riziko vzniku alergií i astmatu a mohou snižovat produkci mužského hormonu testosteronu a spermií.

Natírejte s rozmyslem

U malířských barev, laků a nátěrů se snažte omezit své tvůrčí touhy na výrobky s certifikáty „ekologicky šetrný výrobek“ a pátrejte také po označení VOC (Volatile Organic Compounds), které by mělo udávat, kolik daný výrobek obsahuje organických těkavých sloučenin ředidla v barvě – ty jsou totiž schopné vytvořit fotochemické oxidanty reakcí s oxidy dusíku za přítomnosti slunečního záření. Jejich častými zdroji jsou právě barvy, laky, rozpouštědla a lepidla. VOC zatěžují životní prostředí a mohou dokonce poškodit lidské zdraví, například formou akutní otravy.

 

Datum vydání: 22. 5. 2015

Edit: