Znám křišťálovou studánku...

Průzračně čistá voda na koupání je snem každého majitele bazénu. A když se mu splní, je na to velmi pyšný. Starost a péče se vyplatily, rodina se může bezstarostně oddat vodním radovánkám.

Po zimě potřebuje i bazén, podobně jako celá zahrada, znovu „nastartovat“ a řádně se připravit na letní sezonu. Takzvané odzimování bazénu by mělo proběhnout v době, kdy minimální noční teploty vzduchu neklesají pod nulu a teplota vody v bazénu se pohybuje mezi 10 až 15 °C. Čím začít nejdříve? Samozřejmě sejmutím krycí plachty, vyčištěním stěn a dna bazénu od usazenin, odstraněním nečistot z vody pomocí síťky.

4

Nedílnou součástí péče o vodu je správná hodnota chloru v bazénové vodě. K jeho úpravě slouží přípravek Laguna chlor šok, cena 276 Kč/1kg. STACHEMA

 

3

Pokud chcete mít vše pod kontrolou, pořiďte si balíček Laguna startovací set, který obsahuje všechny přípravky potřebné k uvedení bazénu do provozu i k jeho průběžné údržbě: Laguna pH minus (snížení hodnoty pH), Laguna chlor šok (dezinfekce vody), Laguna Triplex tablety (průběžná údržba vody) a tester 4v1. Cena 754 Kč. STACHEMA

1

ZAPNOUT FILTRACI, DOPLNIT VODU

Potom přichází na řadu zapojení filtrace, případně i solárního ohřevu, máte-li. Vše pečlivě překontrolujte, dotáhněte veškeré spoje a ujistěte se, že nemůže dojít k úniku vody, ani jiné poruše na zařízení. V případě, že meteorologové přece jen hlásí ještě občasné noční mrazíky, zapněte na noc filtraci a nechte vodu proudit solárním ohřevem. Zabráníte tím případnému poškození filtrace a solárního ohřevu. Potom doplňte vodu (až do úrovně středu přítokové příruby sběrače, tzv. skimmeru) a nepřetržitě 24 hodin filtrujte. Současně upravte kvalitu vody pomocí vhodných a k tomu určených přípravků. Zkontrolujte také její tvrdost a případně ji upravte. K této kontrole jsou určeny testery tvrdosti, které samy vyhodnotí a doporučí, jaký druh a sílu přípravku k úpravě vody potřebujete. Stejně byste měli postupovat i u kontroly pH vody. Až budou všechny hodnoty na správné míře, můžete začít s koupáním.

SRDCE BAZÉNU

Výrobci tím mají na mysli filtr. Obecně platí, že bazénová filtrace by měla přefiltrovat celý objem rodinného bazénu za 6 až 8 hodin. Při nadprůměrné zátěži a při vysokých teplotách vzduchu doporučují, aby filtrace bazénu všechnu vodu přefiltrovala za 3 až 4 hodiny. Dokonale čistou vodu zaručí jedině písková filtrace s dostatečným výkonem. Když už si ji budete pořizovat, myslete na to, aby její výkon zvládl případně i dodatečné připojení vysavače nečistot nebo solárního ohřevu vody. Důležitou roli hraje i záruka, čím je delší, tím kvalitnější je i filtrace. Někteří výrobci nabízejí pětiletou, jiní až sedmiletou záruku.

5

Automatický čistič bazénů Scrubber se sám postará o vyčištění dna i stěn bazénů a je absolutně nenáročný na obsluhu a údržbu. Cena od 25 000 Kč (bez DPH). ALBIXON

TROCHU JINÉ LUXOVÁNÍ

O tenhle druh vysávání se možná dobrovolně při- hlásí více členů rodiny. Je to totiž zábavnější, než doma na podlaze. Díky pravidelnému vysávání nečistot (listí, zrnka písku…) ze dna bazénu (i stěn) bude vaše koupání požitkem po celé léto, stejně jako na začátku. Tato péče je velmi rychlá a především účinná. Na výběr máte automatické bazénové vysavače, které pracují úplně samostatně bez připojení k filtračnímu okruhu; stačí je jen naprogramovat a ponořit do vody. Po skončení úkolu se samy vypnou. Poloautomatické bazénové vysavače vyčistí dno bazénu také rychle a spolehlivě bez vašeho dozoru. Rozdíl oproti automatickým je v tom, že se připojují přes skimmer k pískové filtraci a k nasávání nečistot využívají sací síly filtračního systému.

JAK JINAK JEŠTĚ PEČOVAT?

Zvolit si můžete i nejrůznější přípravky bazénové chemie. S nimi bude voda kromě perfektní čistoty i zdravotně nezávadná. Při výběru konkrétního výrobku byste ale měli zkontrolovat, jestli má všechny potřebné zdravotní, hygienické a ekologické atesty, a rozhodně je lepší spolehnout se na osvědčené značky, než na levnou variantu. Jde přece o vaše zdraví.

7

Bazénový poloautomatický vysavač G2 je vhodný pro nadzemní i zapuštěné bazény s plochým i šikmým dnem. Je určen pro připojení k pískové filtraci o výkonu 6–9 m3/hod. Cena 4880 Kč. MOUNTFIELD

Tak co tu máme…
◗ Bazénové kartáče (speciálně vyvinuté na čištění bazénu, v kombinaci s teleskopickou tyčí dosáhnete všude, kam je potřeba)
◗ Bazénové síťky (slouží k sběru plovoucích nečistot, jako jsou listí, tráva, hmyz…)
◗ Teleskopické tyče (zvyšují akční rádius použití u sítěk, kartáčů i mechanických vysavačů)
◗ Krycí plachty (zakrývají bazén v době, kdy není používán a chrání ho před padajícími nečistotami a pyly, zároveň zabraňují dešťové vodě, aby do něj zatékala)
◗ Solární plachty (zakrývá se s nimi bazén, když se nekoupete, absorbují teplo a přenášejí ho do bazénu a v noci brání chladnutí vody)
◗ Plovoucí dávkovače (plují po hladině a uvolňují do vody bazénovou chemii)

S CHLOREM NEBO BEZ?

Bezchlorové přípravky slouží k alternativnímu způsobu péče o bazénovou vodu. Jsou šetrnou variantou pro alergiky, astmatiky a malé děti, u kterých použití chloru může vyvolat silnou alergickou reakci. Nejvíce se osvědčují UV lampy a ionizátory. UV lampa je zařízení, které účinně a přitom bezpečně dezinfikuje vodu v bazénu působením ultrafialového světla typu C. Toto pro lidský organismus neškodné zařízení spolehlivě ničí bakterie, plísně a řasy a zabraňuje jejich dalšímu množení v bazénu. Takto ošetřená voda nedráždí oči ani citlivou pokožku. Ionizátor dezinfikuje vodu elektrolytickým dávkováním iontů mědi a stříbra. Jelikož zde je hlavním aktivním dezinfekčním prostředkem měď, podstatně se sníží spotřeba ostatní bazénové chemie a voda tudíž není cítit po jiných dezinfekčních prostředcích, jako je například chlor. Komu tedy chlor páchne, ionizátor je řešením. Pracuje zcela automaticky a výsledkem je čistá a nezávadná voda bez škodlivých mikroorganismů a vodních řas.

12

Přípravek Guanicid bez chlóru s dlouhodobým účinkem z řady bazénové chemie Vodnář. M+H, Míča a Harašta, s.r.o.

13

Multifunkční tablety Komplexon k dezinfekci, stabilizaci chloru a vyvločkování nečistot. Působí též proti tvorbě řas. M+H, Míča a Harašta, s.r.o.

SALINACE? CO TO JE?

Jedná se o jeden z nejúčinnějších způsobů dezinfekce vody v bazénu. Mikroprocesorem řízený systém elektrolýzy produkuje ze slané vody přírodní chlor, který v podobě kyseliny chlorné spolehlivě ničí bakterie, viry a řasy. Takto ošetřená voda je průzračně čistá a nedráždí kůži ani oči. Navíc mírně slaná voda v bazénu (10x nižší koncentrace soli než v moři) má potvrzené léčivé účinky na pokožku.

9

Chlor šok G z řady Azuro je určen pro rychlou bazénovou dezinfekci vody chlorem. MOUNTFIELD

10

Azuro Clear FORTE – přípravek na očištění stěn bazénu. Naneste na stěny, nechte 10 až 15 minut působit, mechanicky setřete a opláchněte vodou. MOUNTFIELD

11

Prostředek Azuro Ca stabilizuje tvrdost vody. Aplikujte ihned po napuštění vody. 100 ml výrobku vystačí na 10 m3 vody. MOUNTFIELD

UŽITEČNÍ POMOCNÍCI

Pokud si nejste jisti, jestli sami správně zvládnete vybrat ten správný dezinfekční prostředek a už vůbec si nejste jisti jeho dávkováním, pomůže vám automatická dávkovací stanice. Zajistí čistou a zdravotně nezávadnou vodu, aniž byste museli sami cokoliv měřit nebo dávkovat. Jde o  elektronické zařízení, které průběžně vyhodnocuje kvalitu vody v bazénu a podle zjištěných hodnot do ní automaticky samo dávkuje optimální množství dezinfekce. Ač je to k nevíře, snižuje se tak spotřeba bazénové chemie a zároveň ušetříte čas potřebný k údržbě bazénu.

16

Robot na čištění bazénů iRobot Mirra 530 se pustí do práce jediným stisknutím tlačítka. Díky použití čisticí technologie iAdapt Nautique Responsive si sám změří bazén a vybere optimální čisticí cyklus, který zajistí hloubkové vyčištění každé jeho části. Má samostatný vysavač, čerpadlo a filtrační systém, takže funguje bez hadic, sacího potrubí i instalace. Za hodinu přečerpá přes 15 000 litrů vody, což zlepší rozptyl bazénových chemikálií a ohřívané vody. Cena 37 489 Kč. www.irobot.cz

17

Bazénové schodiště JET SET umožňuje nejen pohodlný vstup do bazénu, ale slouží zároveň i jako filtrační jednotka, protiproud, osvětlení bazénu a vířivka. Novinkou je i zabudování dvou pohodlných lehátek pro balneoterapii a hydroterapii. Cena od 164 000 Kč (bez DPH). www.desjoyaux.cz

odborná spolupráce David Jirušek ze společnosti Mountfield

 

Datum vydání: 3. 5. 2016

Edit: