Vestavné nebo volně stojící spotřebiče?

Vestavné nebo volně stojící spotřebiče? Toto dilema řeší každý, kdo si vybavuje novou kuchyň, nebo se chystá na její rekonstrukci. Průzkumy výrobců domácí elektroniky hovoří jasně: valná většina českých domácností sází na vestavbu.

Spotřebiče, které dokonale splývají s kuchyňským prostředím, jsou v dnešní době velice žádané. Současní spotřebitelé totiž na rozdíl od předchozích generací rodičů a prarodičů řeší nejen funkčnost kuchyňského prostředí, ale také jeho design. Trendem, který přispívá k ještě větší poptávce po vestavěných spotřebičích, je i propojování jednotlivých místností v bytě v multifunkční celek a doslova prolínání jednoho, dříve naprosto odlišného prostředí do druhého.

Vestavné spotřebiče sjednocují vzhled kuchyně. Kolekce vestavných trub Philco jsou nabízeny v několika rozměrech, které je možné vzájemně kombinovat a vytvořit praktické a velmi funkční varné centrum. Více na www.philco.cz.

Schované v útrobách kuchyně

Kuchyňské linka už dávno nevypadá jako pracovní prostředí, ale převzala spoustu prvků, které jste dříve našli pouze na nábytkových sestavách obývacích pokojů nebo ložnic. Není tedy divu, že i velké kuchyňské spotřebiče mají tendenci se tak trochu schovávat v útrobách kuchyňské linky, která je svými dvířky mnohdy dokonale zamaskuje.
V souvislosti s tím se mění nejen vzhled kuchyňských elektropomocníků, ale také jejich umístění. Není proto žádnou zvláštností, že v kuchyni chcete mít například troubu umístěnou ve výšce pasu, varnou desku sníženou o několik centimetrů oproti zbytku pracovní plochy a další nestandardní řešení, které jste si ještě před deseti patnácti lety vůbec nedokázali představit.

Vestavná myčka s unikátní technologií ComfortLift®, s níž můžete spodní koš lehce zdvihnout směrem nahoru, 7 programů, 13 sad, en. třída A++, hlučnost 44 dB, 24 990 Kč. www.electrolux.cz

Vyberte si kolekci

Aby bylo vše dotaženo do dokonalosti, nabízejí výrobci vestavné spotřebiče v setech a různých designových řadách, kde mají všichni pomocníci jednotně sladěný vzhled a na první pohled k sobě patří. Také myčky a chladničky lze sladit – stačí na jejich čelní část přimontovat kuchyňská dvířka a rázem jsou k nerozeznání od skříněk kuchyňské linky. Abyste si mohli vše v kuchyni bez problémů poskládat, jsou rozměry vestaveb typizované a také výrobci kuchyňského nábytku pro ně nabízejí skříňky odpovídajících velikostí.

Na vaření

Typickým příkladem oblíbenosti vestavných spotřebičů jsou varné desky, které si do nové kuchyně pořídí opravdu valná většina českých zákazníků. Po volně stojícím sporáku se dnes ptají snad už jen zapřísáhlí fandové retro stylu.
Varné desky se nabízejí buď v provedení jako sklokeramické, plynové nebo indukční. Nemůžete-li se rozhodnout, co je pro vás to pravé, lze vyzkoušet desku kombinovanou, kde jsou některé plotýnky určeny například pro indukční vaření a další mají třeba plynové hořáky.
Většina indukčních a sklokeramických varných desek je vybavena dotykovým ovládáním – stačí pouhý dotyk prstu a spotřebič reaguje přesně podle vašeho přání. Mezi nejprodávanější patří stále modely se čtyřmi různě velkými plotýnkami a šířkou kolem 60 cm. Na trhu jsou však již několik let k dispozici varné desky se dvěma, třemi nebo s pěti varnými zónami a také s menší nebo naopak daleko větší šířkou. Uživatelsky příjemné jsou pak varné zóny, které lze zvětšit, nebo se dají vzájemně propojit a vytvořit tak velkorysou varnou plochu pro opravdu velké nádoby, jako jsou rozměrné hrnce, pekáče a další.
Hitem posledních let jsou varné desky, které nemají na své ploše naznačené jednotlivé varné zóny, ale nabízejí jednolitou plochu, která bezpečně pozná, na které místo jste právě hrnec či pánev položili. Jednotlivé modely se liší počtem rozpoznávání nádob na ploše i způsobem ovládání jednotlivých nádob.

Vestavný kávovar CM 9945 HA s černobílým displejem a dotykovým ovládáním, 45 990 Kč. Pro vyšší komfort lze pod kávovar zabudovat ohřevnou zásuvku WD 914 NB. Více na www.my-hotpoint.cz.

Na pečení

Kromě klasických plynových, horkovzdušných a mikrovlnných trub (nebo multifunkčních mikrovlnných trub) si nárok na prostor v kuchyni dělají také trouby parní. Jejich předností je zdravý způsob přípravy různých druhů pokrmů, při němž zůstávají zachovány původní chuť, živiny, vitaminy i minerály používaných surovin, ať se jedná o maso, ovoce nebo zeleninu. Kombinace ventilátoru a páry navíc umožňuje mít na talíři křupavé i jemně nadýchané dobroty, aniž by ztratily příliš mnoho ze své původní váhy. Parní trouba se zároveň výborně hodí i pro rovnoměrné rozmrazování.

Na odsávání

Moderní digestoře můžete mít v mnoha variantách: jako komínové, ostrůvkové nebo vestavné, které se instalují do horní skříňky v kuchyňské lince nebo do stropního podhledu podobně jako třeba klimatizace. První dva typy jsou většinou zároveň i designovým doplňkem kuchyňského interiéru, o vestavných modelech v kuchyni mnohdy sotva víte, dokud je nezačnete používat.
Zvláštní kategorii tvoří vestavné odsavače par, které se zabudovávají do pracovní plochy linky vedle varné desky nebo za ni, a nebo jsou již integrované přímo do varné plochy. Jejich předností bývá vysoký výkon a nižší hlučnost, kterou mohou zaručit právě díky praktickému umístění motoru ve spodní skříňce kuchyňské linky.

Systém Miele@home 2.0 umožňuje začlenit domácí spotřebiče do systému řízení inteligentních domů, předpokladem jsou přístroje se zabudovaným modulem se schopností komunikovat. Miele SuperVision pak nabízí stacionární kontrolní místo ve vaší kuchyni – díky tomu je možné kontrolovat například na displeji pečicí trouby aktuální stav i jiných přístrojů v domácnosti. www.miele.cz

K ochlazení

Chladnička patří mezi spotřebiče, které lze v kuchyni zcela zamaskovat. Dvířka ve stejném dekoru jako zbytek kuchyně většinou na první pohled neprozradí, zda se za nimi ukrývá další úložný prostor nebo spotřebič uchovávající potraviny. V případě kombinovaných vestavných chladniček byste si měli ohlídat skutečný vnitřní objem, který je u výrobku uveden. Chladničky bývají totiž o několik centimetrů menší než samostatně stojící modely. Při finálním výběru by však rozhodující roli měla hrát spotřeba a energetická třída (alespoň A ++). Ze všech kuchyňských spotřebičů je to totiž právě chladnička, která běží nepřetržitě.
Dalším důležitým parametrem je hlučnost (ideálně kolem 40 dB) – tu budete řešit zvláště tehdy, je-li kuchyňský prostor propojen s obývacím.
Vzdálená příbuzná chladničky, která je oblíbeným a v poslední době také hojně vyhledávaným doplňkem kuchyní, je vestavná vinotéka. Také v jejím případě platí informovat se předem na její spotřebu a hlučnost. Důležitým parametrem při rozhodování je i počet zón a možnost samostatné regulace jejich teplot. Jen tak totiž budete moci doma uchovávat různé druhy vína.

     Model odstavče par Bora Classic,     instalace do roviny s pracovní deskou,     inteligentní dotykové ovládání, hlučnost     max. 56 dB, výkon až 400 m3/hod., snadné     čistění – tukový filtr lze mýt v myčce.     www.lebon.cz

Na mytí

Myčky můžete mít buď ve variantě vestavné s viditelným, tedy přiznaným displejem, který se nachází v horní části dvířek. Druhou možnost představují plně vestavné modely, kdy jsou i veškeré ovládací prvky ukryty na horní hraně dvířek, což vidíte jen tehdy, když myčku otevřete. To, že se za dvířky kuchyňské linky ukrývá spotřebič, poznáte snad jen podle toho, že při mytí vydává zvuky, nebo v momentě, kdy máte model se světelnou signalizací. Během chodu vysílá myčka na podlahu před sebou světelný paprsek a většinou podle jeho barvy poznáte, v jaké fázi mytí se momentálně nachází. Jinak na povrch nevyčnívá jediné tlačítko.
Různé typy vestavných myček se od sebe liší svojí kapacitou, spotřebou i nabídkou funkcí. Na rozdíl od myček volně stojících však můžete vestavné modely zasadit do nitra linky podle vašich představ – třeba do výše pasu, abyste se k nádobí nemuseli shýbat.

Indukční varná deska KIF 952 BXLD B v nadstandardní šíři 86 cm, pět indukčních ploten, dva páry lze propojit do HD Flexi zón, ovládání dotykovým Premium Sliderem, funkce rozpouštění, 24 990 Kč. www.my-hotpoint.cz

Michaela Hořejší, interérová designérka, radí:

Vždy záleží na typu bytu, říká interiérová designérka Michaela Hořejší, která zastává názor, že není dobré vsadit vždy výhradně na vestavěné přístroje.

  • Aktuální trendy vás tak trochu nutí pořídit si vestavné spotřebiče za každou cenu. Myslím si, že to je škoda, protože na trhu existují i krásné spotřebiče volně stojící, které rozhodně mají co nabídnout. Právě takový vhodně vybraný designový kousek funguje doslova jako šperk, který dokáže kuchyňské prostředí ozvláštnit.
  • Další výhodou volně stojících spotřebičů bývá jejich cena, která je většinou o něco nižší než u přístrojů vestavěných.

Nové modely odsavačů par Miele disponují technologií Con@ctivity 2.0, díky níž bezdrátově komunikují s varnou deskou a řídí tak funkce nastavení stupně odsávání v souvislosti s počtem a stupněm výkonu aktivních varných zón na desce i délky vaření, automatické zapnutí a vypnutí osvětlení odsavače i doběh jeho ventilátoru. Více na www.miele.cz.

Dokonalá čistota

Udržování kuchyně v čistotě dá dost práce. Abyste si trochu té námahy ušetřili, pořiďte si čisticí pomocníky, se kterými půjdou i přiškvařené zbytky z povrchu spotřebičů rychle dolů.
Emluze na ošetřování sklokeramických desek (Poliboy Péče o varné sklokeramické desky) vám pomůže odstranit mastnotu a připečené zbytky pokrmů a navíc na povrchu sklokeramické desky vytvoří ochranný film, který zabraňuje při přetečení pokrmů obsahujících cukr jejich připékání.
Na čištění choulostivých povrchů z broušené nerezové oceli a hliníku se hodí dvousložkový přípravek Poliboy Péče o matnou nerezovou ocel. Povrchy nejen efektivně čistí a chrání před ulpíváním otisků prstů, ale pomáhá zachovat matný vzhled těchto elegantních materiálů.
Oba přípravky lze zakoupit ve 200ml balení za 139 a 129 Kč. K dostání na www.etc-shop.cz.

Text: Naděžda Vondrášková
Foto: archiv firem

Více informací se nachází v červnovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Datum vydání: 27. 6. 2017

Edit: