16 x pasivně

Nedaleko Brna, v Říčanech, vyrostl soubor šestnácti pasivních rodinných domů v rámci developerského projektu ALEA. Každý nabízí komfortní bydlení šetrné k přírodě, a díky jednotnému architektonickému návrhu zvyšuje celý komplex i přitažlivost lokality.

Původní projekt počítal s výstavbou domů v energetické třídě B, rozhodnutí postavit domy ve třídě A padlo až po zahájení výstavby z důvodu vzrůstajícího zájmu o energeticky úsporné a ekologické bydlení.

Stylově a funkčně

Domy v atraktivní lokalitě v Říčanech u Brna navazují na tradici brněnského funkcionalismu. Až puristicky střízlivou architekturu řadových domů protepluje kombinace bílé hladké omítky s dřevěnými prvky na fasádě. Ty vtipně korespondují s ohrádkami kolem kontejnerů na odpad a z prvku, který často domy spíše hyzdí, vytvářejí slušivý doplněk. Vtipně jsou vyřešeny i zahrady domů, které jsou rozdělené na dvě úrovně. Horní část je vyšší, aby pod ní mohla být umístěna retenční nádrž. Navazuje na obývací prostor domu s jídelnou, a je ideální pro vybudování terasy nebo relaxační travnaté plochy. Spodní patro zahrady nabízí prostor pro malý bazén, vířivku či ovocnou nebo zeleninovou zahrádku. Retenční nádrže, které zachycují dešťovou vodu jsou „zelenou vychytávkou“, která bude kvůli nedostatku vody stále více aktuální.

Úsporné technologie

Domy jsou postavené z keramických tvárnic Porotherm zateplených polystyrenem, vzduchotěsnost domů byla prověřena blower door testem. Nedochází tak k úniku tepla netěsnostmi. Optimální výměna tepla je zajištěna řízeným větráním vzduchu a díky rekuperaci tepla jsou minimalizovány tepelné ztráty při větrání. Větrání probíhá automaticky, i v době, kdy nikdo není doma. Díky dostatečné výměně vzduchu v bytě nehrozí problémy s vlhkostí, s koncentrací CO2 či vznikem plísní. Ale samozřejmě je možné kdykoliv okna podle potřeby otevřít.
Na střeše domů jsou umístěny fotovoltaické panely, které jsou zdrojem elektřiny pro elektrické vytápění, ohřev vody i provoz spotřebičů v domě. Elektrické podlahové topení je velmi komfortní, nevíří prach a hodí se proto i pro alergiky. Díky velké vytápěné ploše a nízké povrchové teplotě stačí k dosažení tepelné pohody nižší teplota vzduchu, k úsporám energie přispívá i pružná a snadná regulace.

A co cena?

„Rodinné pasivní domy se zahradou dnes pořídíte za cenu čtyřpokojového bytu ve velkém městě. Domy v tomto projektu stojí kolem pěti milionů korun, přitom díky nízké potřebě energie na vytápění a použitým technologiím ušetříte měsíčně ve srovnání s bydlením kdekoli jinde minimálně pět tisíc korun,“ říká Ing. Jan Procházka z All Inclusive Development.
Podle něj se investice do pasivního bydlení v budoucnu rozhodně vyplatí. A v souvislosti se změnou legislativy po roce 2020 budou méně úsporné domy hůře prodejné a pravděpodobně budou na trhu postupně ztrácet na hodnotě.

Text: Miloslava Perglová
Foto:

Uložit

Datum vydání: 14. 10. 2019

Edit: