Dům v Litvínovicích

Téměř magickou mocí disponuje architektura: Spojuje techniku s uměním a ze stavebního materiálu vytváří nový prostor. Dobrá architektura ovšem musí mít jasný koncept a musí respektovat prostředí, v němž vzniká. Právě takovou architekturu nabízí Atelier 111, který letos oslaví své osmnáctiny.

Dům v Litvínovicích

V jakém prostředí je zasazen tento rodinný dům?
Litvínovice se nacházejí asi pět kilometrů jižně od Českých Budějovic. Původní uliční strukturu přebíjí všemi směry se rozpínající „sídelní kaše“ – velká zastavěná plocha, která vzniká developerskou formou zasíťování dosud nezastavěných luk a polí. Kontext místa tedy představuje typický otisk současného masového přístupu k řešení otázky bydlení v rodinných domech v nově vznikajících příměstských čtvrtích. Devizu řešené rohové parcely spatřujeme v její orientaci vůči světovým stranám: jedná se o mírně svažitý pozemek směrem k jihu, který lze zpřístupnit i z ulice ze strany severní. Sedlovou střechu a omezenou výšku domu předepisují vydané regulativy. Morfologie okolí nenabízí významné dálkové průhledy.

foto BoysPlayNice

Za pozornost zato stojí umístění domu na pozemek…
Máte pravdu. Kontrast mezi velikostí parcely (813 m2) a poměrně velkorysým stavebním programem nás vedl k logickému – v obdobných čtvrtích však ne zcela běžnému – umístění domu. Využíváme krajních možností minimálních odstupů, které nám stanovuje legislativa, a objekt usazujeme pouhé dva metry od hranic veřejného prostoru. Z těchto dvou stran však nenavrhujeme oplocení! Domníváme se, že tak úzký pruh mezi plotem a domem nepřináší tolik pozitiv jako rozšíření veřejného prostoru až k samotné zdi domu. Ulice tím získává plochu navíc – místo pro lokální zeleň, pro lavičku, pro hry dětí, pěkné vydláždění nebo rychlé zaparkování vozidla mimo těleso komunikace. Využitím krajních možností usazení domu nabývá na dimenzi také soukromá zahrada, která z protilehlé jižní strany na objekt navazuje.

Atypický je i půdorys…
Půdorysně se dům nejvíce podobá písmenu „T“ vepsanému do nepravoúhlého čtyřúhelníku (polygonu) s jedním zaobleným rohem. Kratší z jeho dvou ramen zabírá garáž, dílna, technické zázemí a vstup se šatnou, umývárnou a toaletou. Projít ze zádveří do samotného nitra domu znamená protáhnout se pomyslným „uchem jehly“ a následně sejít po pěti schodech do rozevírajícího se hlavního obytného prostoru, jehož výška dosahuje v hřebeni pultového stropu přes čtyři metry. Ten je maximálně vzdušný a skrze krytou venkovní lodžii propojený se zahradou.

Velmi zajímavý prvek tvoří také atrium v zaobleném vnějším rohu domu…
To vytváří jakýsi mikrosvět, který od veřejného prostoru ulice odděluje jen 2,5 metru vysoká zeď. Ta nabízí 100% soukromí a předurčuje prostor například k instalaci houpací sítě, venkovní vany či sprchy. Slunce odrážející se o její zaoblený roh propůjčuje atriu příjemnou atmosféru už od samého rána. Z vnější strany naopak výrazu domu prospívá střízlivost, absence detailů, jistá forma askeze. Ta je odpovědí na v okolí všudypřítomnou přesycenost.

Vizitka domu

Umístění: Litvínovice u Českých Budějovic
Zastavěná plocha: 262 m2
Užitná plocha: 218 m2
Projekt: 2014
Dokončení realizace: 2018
Autor: Ing. arch. Jiří Weinzettl
Spolupráce: Ing. Michal Hamada


Atelier 111 architekti

„Náš ateliér vznikl v roce 2007. Jeho tým se postupně profiloval, mezi hlavní tvůrce dnes patří Adam Brich, Dominika Galandová, Michal Hamada, Veronika Indrová, Zuzana Johanidesová, Diana Lučková, Barbora Weinzettlová a já,“ říká zakladatel studia Jiří Weinzettl. „V posledních letech se zaměřujeme především na tvorbu bytových a občanských staveb včetně návrhu interiérů a na úpravy veřejných prostranství našich měst. Fungujeme v Praze a v jižních Čechách. Naši architekturu nejlépe charakterizuje kontextuální přístup, koncepční myšlení a střídmost.“
www.atelier111.cz


 

 

text Vít Straňák

foto BoysPlayNice

Datum vydání: 5. 5. 2025

Edit: