Zateplení, okna, střecha: Rekonstrukce domu pro nižší účty za energie

Jestli máte starší rodinný dům a lámete si hlavu, kde a jak ušetřit horentní výdaje za energie, máme pro vás tip: Vrhněte se do rekonstrukce! Že to bude další výdaj? Jistě, ale jednorázový! Navíc přitom můžete účelně využít dotace, které vám nabízí Nová zelená úsporám. Dnes se zaměříme na obnovu fasády spojenou se zateplením, na rekonstrukci střešního pláště domu a na výměnu oken a jejich správné zasklení.

 

ZDIVO A FASÁDA

V případě rekonstrukce fasády jde zpravidla o zásadní renovaci vnějšího vzhledu, kterou je ideální spojit s tepelnou izolací obvodového zdiva. Ta může být buď kontaktní, nebo větraná.

Rekonstrukci starého domu v obci Sány provedla investorka Zuzana Kaščáková s vášní celoživotní budovatelky. Střecha Bramac, střešní okna Velux, fasádní okna Dafe. Venkovní dlažba Semmelrock Appia antica otloukaná, lávově šedá melírovaná. Foto Wienerberger

Kontaktní zateplení

Podmínkou pro využití kontaktního zateplení je suché zdivo a pevný a únosný podklad. Tyto systémy tepelné izolace bývají lepidlem, PUR pěnou nebo tmelem pevně spojeny s podkladem a zpravidla ještě ukotveny hmoždinkami. Vlivem změn vnějších podmínek totiž kontaktní zateplení pracuje, a proto bývá i při kvalitním lepení (po celém obvodu desek + bodově uvnitř) pojistné kotvení izolace nutné. Nejrozšířenější jsou systémy ETICS (External Thermal Insulation Composite Systems), které tvoří ucelené a do detailů propracované sestavy tepelné izolace. Výhodou těchto systémů je, že jsou vždy sestaveny z produktů jednoho výrobce, které se vzájemně doplňují a brání tvorbě tepelných mostů. Systém by měl být aplikován vyškolenou odbornou firmou. Pro radu se můžete obrátit na profesní sdružení výrobců nejčastěji používaných izolačních materiálů: buď Asociaci výrobců minerální izolace (www.avmi.cz), nebo Sdružení EPS ČR (pěnový polystyren – www.epscr.cz).

Princip větrané fasády

Zatímco kontaktní zateplení se uplatňuje ve velkém u rekonstrukcí bytových domů, při rekonstrukci rodinných domů nacházejí dnes uplatnění moderní systémy provětrávané fasády. Jaké jsou jejich přednosti? Cíleně kladou důraz na to, aby stěna dýchala a mohla z ní přirozeně odvětrávat vlhkost. Jejich principem je proto vytvoření větrané mezery mezi izolantem a fasádou. Pro vnější obklad můžete zvolit téměř libovolný materiál. Jedná se o tzv. bezkontaktní zateplení domu, kdy je mezi tepelným izolantem (nejčastěji desky minerální vaty) a fasádním obkladem vzduchová mezera, která díky komínovému efektu (proudění vzduchu) pomáhá odvádět vlhkost z celé konstrukce domu. Zabraňuje tak tvorbě plísní uvnitř objektu a zároveň konstrukci aktivně vysouší. Navíc se tímto způsobem budova v horkých letních dnech příjemně ochlazuje. Vlastní fasádní obklad je zavěšen na dřevěném nebo kovovém roštu a v případě potřeby se dá jeho poškozená část snadno vyměnit. Dá se říci, že větraná fasáda funguje přirozeně a je zdravá pro vás i váš dům.

Když stačí jedna vrstva

Pokud je v rámci rekonstrukce nutné část zdiva strhnout a postavit znovu, dostáváte se vlastně do stejné pozice jako u novostavby. V tom případě klidně můžete zapomenout na vše, co bylo dosud řečeno. Jedna vrstva totiž stačí – kvalitní zdivo dnes není třeba zateplovat! Systém jednovrstvého obvodového zdiva z moderních cihel či tvárnic izoluje tak spolehlivě, že vkládání tepelné izolace na jeho vnější stranu je nejen zbytečné, ale opravdu nadbytečné. Stavbu prodražuje a přináší vlastně jen rizika. Jednovrstvé zdivo se skvělými parametry tepelné i zvukové izolace dnes nabízejí všichni přední výrobci zdicích materiálů (HELUZ, Wienerberger, Xella). Navíc všichni nabízejí ucelený stavební systém s mimořádnou životností. Takže kdo jednou zvolí ucelené řešení od kteréhokoli z nich, o téma rekonstrukce se jednou provždy přestane zajímat.

 

STŘECHA

Aby dům po rekonstrukci fungoval správně jako celek, nesmí mít slabé místo. Zásadní rekonstrukce jeho střešního pláště se proto nejen vyplatí – v podstatě je nutná! Platí to včetně zateplení, které by však nemělo zmenšovat prostor obytného podkroví. Proto je ideální izolace nad krokvemi nebo mezi nimi.

Chalupu v Křinicích zdobí odolná betonová krytina Classic STAR s povrchovou vrstvou vysoce probarveného mikrobetonu. Ta tvoří součást střešní skladby Bramac COOL. Foto BMI Group

Větší jsou lepší!

Z pohledu výstavby představují nejekonomičtější řešení střešní krytiny větších rozměrů. Z těch keramických (pálených) máte na výběr hned několik – například drážkové posuvné velkoplošné tašky Planoton 11 (dříve Figaro 11) a Renoton 11 (dříve Hranice 11). Číslo v jejich názvu prozrazuje, kolik tašek potřebujete na metr čtvereční střechy. Ještě ekonomičtější řešení nabízí betonová taška Bramac MAX (rozměry 36,5 x 48 cm, spotřeba 7,5 až 8 tašek na metr čtvereční). Velkoformátové krytiny mají v oblibě také technici a pokrývači. Důvod je zřejmý: Čím méně je tašek, tím méně potřebují latí i doplňkových a řezaných tašek při vytváření detailů. Montáž je ve výsledku jednodušší a rychlejší. A úspora práce i materiálu znamená pochopitelně rovněž finanční úsporu pro investora stavby.

Jste na plech?

Pokud pohrdnete tradiční skládanou krytinou a dáte přednost lehčí krytině plechové, mějte prosím na paměti, že mezi střešními krytinami z kovu jsou velké rozdíly nejen v ceně, ale také v kvalitě a délce záruky. Proto nehledejte variantu pro dnešní den, nýbrž řešení na následujících 30 až 50 let. Kvalitní ocelové a hliníkové krytiny – stejně jako výše zmíněné krytiny skládané – jsou schopné vám takové řešení nabídnout. Jedním ze základních vodítek pro rozeznání kvalitní plechové krytiny, kterou vám neodnese silný vítr ani nepoškodí spadlá větev stromu, je tloušťka plechu. Pro krytiny z hliníku i oceli platí, že odolná krytina by měla mít tloušťku nejméně 0,5 milimetru.

 

OKNA

Klíčovou roli při snižování nákladů na vytápění domu hrají kvalitní okna se správně zvoleným zasklením. A pro milovníky světlých interiérů je důležité vzít v úvahu, že podstatně více světla než fasádními okny pronikne dovnitř těmi střešními.

Střešní okna Fakro Greenview jsou navržena pro maximální energetickou účinnost vašeho domova. Technologie thermoPro, nízká uhlíková stopa při výrobě. Foto Fakro

Pro každou stranu jinak

Problematika kvalitního termoizolačního zasklení oken nabývá na významu především kvůli vysokým cenám energií na vytápění, ale také v souvislosti s horkými letními dny a přehříváním interiérů. „Výběr izolačního skla a jeho umístění ovlivňují, jestli obyvatelům v domě nebude v létě příliš horko, kolik protopí v zimě a kolik světla bude pronikat do interiéru. Dobře zvolená skla pracují se sluneční energií, propouští ji, nebo naopak blokují podle potřeby. Tím výrazně zvyšují energetické úspory a komfort v domě,“ vysvětluje Ing. Petr Stejskal, obchodní ředitel společnosti HELUZ IZOS, největšího dodavatele okenního zasklení u nás. Výběr vhodného zasklení je přitom jednoduchý a vychází z logiky věci – vybírat zasklení podle světových stran a účelu místnosti a využívat rozdílné vlastnosti zasklení z hlediska příjmu, či naopak blokování tepelné energie, izolace hluku a bezpečnosti. Správné okno musí být opravdu na míru, takže rozhodně nedoporučujeme objednat pro celý dům okna se stejným typem zasklení.

Slunce v hlavní roli

Správné zasklení může znamenat mimořádný potenciál úspor zejména v zimních měsících, kdy slunce svítí z nízkého úhlu. Proto při vhodné volbě zasklení může váš interiér vyhřívat zcela zdarma. „Zasklení se stává zásadním krokem při návrhu celého domu, protože pomáhá významně snížit nejen provozní náklady, ale i náklady na pořízení technologického vybavení domu,“ upozorňuje obchodní ředitel firmy HELUZ IZOS. Z tohoto důvodu by měly být jižní, východní, případně západní strany domů osazeny zasklením s vysokou propustností tepla ze slunečního záření. To je charakterizováno takzvaným solárním faktorem „g“ a platí, že čím je jeho hodnota vyšší, tím více tepla sklo propustí a tím více se interiér prohřeje. Pasivní solární zisky, čili energie získaná prostupem slunečních paprsků okny, mohou snížit potřebu na vytápění interiéru až o desítky procent.

Sever proti jihu

Je pochopitelné, že na severní straně, kam slunce nesvítí, není nutné řešit solární faktor. Tady hraje prim co nejvyšší schopnost tepelné izolace, kterou charakterizuje součinitel prostupu tepla „U“. Ten se rozlišuje zvlášť pro rám (Uf – frame), sklo (Ug – glass) a celé okno (Uw – window). Čím je jeho hodnota nižší, tím lépe okno izoluje. „Nejkvalitnější výrobky jsou tvořeny třemi skleněnými tabulemi se speciálním pokovením zabraňujícím únikům tepla. Hodnota součinitele prostupu tepla Ug dosahuje u těchto produktů až 0,5 W/m2K, což je úroveň vyhovující s velkou rezervou i pasivním domům. Výsledné trojsklo přitom může být vsazeno do plastového, dřevěného nebo hliníkového rámu, záleží jen na preferencích klienta,“ shrnuje Ing. Petr Stejskal.

Sklem proti všem!

Lze říci, že díky správně zvolenému zasklení můžete efektivně vyřešit téměř každou stavební situaci. Skla s vysokou světelnou reflexí například vyřeší přehřívání domu v případě, že nemůžete nebo nechcete stínit okna žaluziemi. Významně díky tomu zvýšíte komfort bydlení a ušetříte za provoz klimatizace. Majitelé domů u rušných komunikací zase ocení zasklení s protihlukovou fólií, která sníží venkovní hluk až na úroveň kolem 52 dB. Bezpečnostní skla pro změnu ochrání obyvatele domu před poraněním při případném pádu do skleněné tabule, která se díky kalení rozsype na neostré úlomky. A pokud sklo doplníte ještě bezpečnostní fólií, výrazně tím snížíte také riziko vandalismu. O návštěvě zlodějů ani nemluvě.

 

text Vít Straňák

foto se souhlasem firem Heluz, Xella, BMI Group, Prefa Aluminiumprodukte, Isover, Saint-Gobain, Satjam, Wienerberger, Fakro, Vekra, Okna Vorlíček, Saint-Gobain Glass

 

Datum vydání: 22. 5. 2025

Edit: