A budou jako nové!

Kovové a dřevěné vybavení zahrady, které je venku vystaveno neustálému působení povětrnostních vlivů, potřebuje čas od času nový kabát. Právě jarní měsíce jsou ideálním obdobím, kdy se pustit do práce.

Také už jste se prošli po zahradě a obhlíželi, jaké škody napáchala zima na dřevěných a kovových předmětech? Pokud zahradní lavička volá po novém nátěru a z kovového sudu na dešťovou vodu se odlupují kousky původní barvy, je čas vzít do ruky štětec a pořídit starším věcem nový vzhled!

Xyladecor UV+, bezbarvá lazura na rozpouštědlové bázi s dvěma druhy UV absorbérů, které dlouhodobě chrání proti nepřízním počasí a UV záření, od 0,75 l, od 430 Kč. www.xyladecor.cz

Dřevo je živý materiál

Aby vám dřevěné předměty sloužily co nejdéle, potřebují občas obnovit ochranný nátěr. Než se však pustíte do díla, zbavte povrch co nejdokonaleji všech nečistot i původních nátěrů, aby mohl nově nanášený materiál co nejlépe ke dřevu přilnout a proniknout do jeho vláken. Jako čisticí pomůcky vám poslouží brusný papír, ocelový kartáč i smetáček, kterým pak zbroušený povrch dočistíte.

Olejování – nábytek si podložte fólií nebo starými novinami, teakový olej nalijte do ploché mističky a naneste štětcem na dřevo po směru vláken, nechte vsáknout a lehce přeleštěte suchou utěrkou. Poliboy Teakový olej 500 ml, 199 Kč. www.etc-shop.cz

Jen impregnace nestačí

Základní nátěr je nezbytným krokem číslo jedna při péči o dřevěné předměty. Nejčastěji se jako tato první vrstva používá impregnace, která má schopnost proniknout hluboko do dřeva a dlouhodobě je chránit před vrtochy počasí, hnilobou, hmyzem či poškozením dřevokaznými houbami. Protože většina impregnujících nátěrů schne poměrně rychle, již za několik hodin po nanesení můžete přistoupit k aplikaci další ochranné vrstvy a použít vybranou lazuru, lak či krycí barvu – vodou ředitelnou nebo syntetickou.

Jak na kovové vybavení

Životnost kovových předmětů nezanedbatelnou měrou ovlivňuje vhodná povrchová úprava a kvalita jejího provedení. Než se pustíme do renovace, vždy pečlivě očistíme povrch předmětů, připravíme podklad a pak teprve souvisle natřeme zvolenou barvou.

Při broušení dřeva ušetří práci vibrační bruska, ale některé detaily je dobré doladit ručně – smirkovým papírem nebo brusnou houbičkou. www.balakryl.cz

Pryč se starou barvou

K čištění kovových ploch a předmětů se nejlépe hodí ruční ocelové kartáče či rotační drátěné kotouče, které jsou součástí praktického příslušenství elektrické vrtačky. Další možnost, jak se zbavit starého nátěru, představuje nahřátí horkovzdušnou pistolí a odstranění vrstvy pomocí špachtle. V následujícím kroku sáhněte po odrezovacím přípravku (k oplachování nebo bezoplachový), kterým odstraníte zbytky rzi, jež se vám nepodařilo obrousit.
Aby nový nátěr k povrchu dokonale přilnul, je nutné zbavit povrch také všech dalších nečistot i zejména mastnoty, vazelíny či mazacího tuku. Poté je třeba čistý povrch osušit a co nejdříve opatřit základním nátěrem – zejména ocelové předměty, protože tento materiál je náchylný k takzvané mžikové korozi.

Luxol Original, tenkovrstvá lazura pro dekorativní nátěry na dřevo s ochranou proti povětrnostním vlivům a UV záření, zvýšená vodoodpudivost, 0,75 l, od 134 Kč. www.luxol.cz

Základovka je základ

Základové barvy jsou významnou položkou při natírání kovových povrchů. Na trhu najdete několik skupin: základové barvy na ocel, na lehké kovy (pozink, hliník, měď) a antikorozní barvy. Kromě toho můžete vybírat mezi tak rozpouštědlovými (syntetickými) nátěry a vodou ředitelnými.
Ať již si vyberete jakoukoli základní barvu, je vždy lepší nanášet ji štětcem než volit nástřik. Zvláštní pozornost věnujte zejména spojům a svárům, záhybům, otvorům i dalším nerovnostem povrchu, kde by se mohla srážet vlhkost či zůstávat voda. Právě v těchto místech nanášejte nátěry velice pečlivě.
V obchodech se však setkáte i s barvami 2 v 1, které plní najednou jak funkci barvy základní, tak i vrchní. Barva obsahuje inhibitory koroze, ale také pojivo, které odolává UV záření, povětrnostním vlivům a má dostatečnou pružnost. Nátěru tedy nevadí, když se kovový podklad vlivem teplot roztahuje nebo smršťuje, a nepraská.

Lignofix Tenkovrstvá syntetická lazura na bázi syntetických pryskyřic s výtečnou penetrací do dřeva, zvýšenou vodoodpudivostí, snadnou obnovitelností starého nátěru a výbornou přilnavostí dalšího nátěru, od 150 Kč/0,6 l. www.stachema.cz

Co použít na dřevo

Lak
Transparentní nátěrová hmota pokrývající natíraný povrch průhledným filmem.

Lazura
Nátěr zachová a zvýrazní přírodní kresbu dřeva.

Mořidlo
Roztok k barevnému moření dřeva (k dostání jak vodou ředitelné, tak na syntetické bázi).

Napouštědlo
Slouží jako podklad pro základní nátěr, používá se k ochraně dřeva před dřevokaznými houbami i hmyzem a k regulaci vlhkosti.

Silnovrstvá lazura
Na povrchu dřeva utvoří vodoodpudivý film.

Tenkovrstvá lazura
Nátěr se zcela vsákne do dřeva, čímž mu poskytuje ochranu, lehce dřevo zabarví.

Vrchní barva
Nejsvrchnější nátěr, poskytující dřevěnému předmětu konečnou ochranu i finální vzhled.

Základní nátěr
Vyplňuje drobné nerovnosti na povrchu dřeva, zvyšuje přilnavost vrchních barev, vytváří ideálně hladký povrch.

zdroj: www.balakryl.cz

Text: Naděžda Vondrášková
Foto: archiv firem

Datum vydání: 25. 5. 2018

Edit: