Bazén nejen na léto

Bazénový obdélník 7 x 3,5 metru má podélné vstupní schodiště, světle modrou výstelku a obrubní kameny v pískové barvě. Letní bublinková plachta s pojízdným ručním navíječem zamezí odpařování vody a pomáhá udržet její teplotu. www.desjoyaux.cz

Při současném nedostatku vody je to možná rozmařilost – ale nadmíru příjemná! Pokud si ji dopřejete, šetřte prosím vodou jinde. Například v rámci programu Dešťovka.

Bazén, který je zapuštěn do země, rozhodně není levnou záležitostí. Je totiž řešen jako stavba (podle staveb ního zákona) a na pozemku se stává nemovitostí trvalé hodnoty. Jestliže je vhodně navržen a správně umístěn, může vaši zahradu rozčlenit a vytvořit příjemný prvek pro její funkční i estetické obohacení.

Přelivový bazén od firmy Albixon, která se specializuje na zapuštěné venkovní bazény, jejich zastřešení a příslušenství. Albixon.

 

VÝDAJŮ JE VÍCE

Vedle investičních nákladů na výstavbu bazénu musíte počítat ještě s řadou dílčích nákladů na vybavení (filtrace, filtrační písek, schůdky, osvětlení, ohřev bazénové vody, protiproud, vybavení na údržbu a provoz, bezpečnostní zakrytí). A když budete chtít bazén využívat celoročně, je třeba nutně připočítat i výdaje na jeho zastřešení. Navíc musíte mít zajištěn dostatečný zdroj vody a elektrické energie. Abyste při provozu příliš neplýtvali, doporučuje me úsporný ohřev vody pomocí tepelného čerpadla nebo fotovoltaiky. Velká vstupní investice se vám díky trvalé úspoře provozních nákladů bude postupně vracet.

Plavecký bazén s protiproudem vám může v omezeném venkovním prostoru nahradit zážitek z plavání ve větším bazénu. Usspa.

 

ZÁKON VYMEZUJE PODMÍNKY

Základní podmínky pro stavbu zapuštěného bazénu určuje zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu. Ten dělí bazény podle velikosti. Jestliže mají zastavěnou plochu do 40 m 2 , nevyžadují dnes stavební povolení ani ohlášení stavby. (Pokud chcete mít klid, můžete si vyžádat souhlas sousedů, ale není to nutné.) Od 1. ledna 2018 se zjednodušila administrativa i u bazénů nad 40 m 2 : Na zastavěném pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci vám stačí územní souhlas. Formulář „Žádost o územní souhlas“ je volně dostupný na internetu ve formátu PDF. K němu budete dokládat přílohy – jaké konkrétně, to vám prozradí i po telefonu na místně příslušném stavebním úřadě. Rozhodně však neriskujte tzv. černou stavbu, protože řízení o jejím odstranění může být zahájeno i po několika desetiletích… Většina realizačních firem vám nabídne odborné poraden ství ve fázi příprav i následné servisní služby, v případě drahého bazénu zpravidla také prodlouženou záruku.

Polovysoké posuvné zastřešení Trend (masivní hliníkový profil, čirý dutinkový polykarbonát) je oblíbené díky klasickému tvaru, kvalitě i příznivé ceně. Variabilní rozměry. Mountfield.

 

TYPY BAZÉNU

Zapuštěný bazén může být dvojího typu: Skimmerový bazén není vodou naplněn až po okraj a je vybaven mechanickým lapačem nečistot z hladiny (skimmerem). Přelivový bazén umožňuje naplnění až po okraj a je vybaven přelivnou hranou podél okrajů po celém obvodu bazénu. V obou variantách míří zachycená voda do filtrační nádoby a odtud se přečištěná vrací proudovými tryskami zpět do bazénu. Zahradní bazény jsou větši nou typizované – nevyrábějí se tedy na zakázku, což výrobek aspoň trochu zlevní. Mohou být buď montované (montáž z předem připravených dílů probíhá přímo na pozemku), nebo skeletové (firma vám doveze hotový skelet bazénu a usadí ho do připraveného stavebního výkopu). V obou případech je ideální, když dodavatelská firma provede kompletní instalaci bazénu. Zpravidla to má i přímou souvislost s délkou záruční lhůty.

Nízké zastřešení bez kolejnic chrání bazén se zabudovanou bezpotrubní filtrační jednotkou. Zastřešení lze vybavit i bočním vstupem a doplnit elektrickým posuvem. www.desjoyaux.cz

 

VÝHODY ZASTŘEŠENÍ

Zastřešení bazénu vám podstatně prodlouží koupací sezonu. Výrazně totiž pomáhá tomu, aby voda zůstávala teplejší. Pod zastřešením se vytváří mi kroklima, které významně omezí teplotní ztráty za špatného počasí i v nočních hodinách. Během slunečných dnů funguje solární efekt, kdy voda akumuluje teplo, které se pod zastřešením vytváří. Když zastřešení zkombinujete s ohřevem vody, například pomocí tepelného čerpadla, užijete si bazénu naplno po větší část roku. Hodně lidí si zastřešení pořizuje i kvůli zvýšené ochraně dětí nebo domácích zvířat před pádem do vody. A v neposlední řadě zastřešení chrání bazénovou vodu před znečištěním prachem, pylem či padajícím listím. Díky tomu máte minimum práce s údržbou bazénu a zároveň ušetříte na spotřebě bazénové chemie.

Bazén s rohovým vstupním schodištěm má rozměry 8 x 3,5 m a je vybaven elektrolýzou na slanou úpravu vody. Ta je šetrná k pokožce, nedráždí oči a udržuje vodu kvalitní i po dobu vaší nepřítomnosti. www.desjoyaux.cz

 

SYSTÉMY, VELIKOST A TVAR

Nejlevnější zastřešení je statické, ale daleko vyšší komfort vám zajistí posuvné (jednotlivé segmenty se při odsunutí zasouvají do sebe). Díly lze odsouvat na jednu či obě strany bazénu, mohou se posouvat v kolejničkách nebo bez nich (bezkolejnicové systémy bývají dražší, zato však elegantní a bezbariérové). Rámy konstrukce jsou zpravidla vyrobeny z hliníkových profilů s povrchovou úpravou, výplň může být z komůrkového či kompaktního polykarbonátu nebo z akrylátového skla. Na výběr máte spoustu velikostí a tvarů. Kdo chce mít pod zastřešením i prostor pro lehátko, křeslo se stolkem nebo pod ním dokonce chodit, měl by si vybrat asymetrické široké provedení s podchozí výškou. Kdo chce nenápadné zakrytí, může zvolit nejnižší provedení. A pokud hledáte optimální poměr cena/výkon, zvolte obloukové zastřešení, které splňuje požadavky na maximální pevnost i užitek při nízké ceně. Odborný prodejce by vám měl nejen poradit s volbou vhodného modelu, ale také zajistit dopravu zastřešení a montáž s nadstandardní zárukou.

Vysoké zastřešení Alukov Omega nabízí v bazénu dostatek prostoru i v případě plného zatažení střechy. Alukov.

 

LZE TO I DODATEČNĚ?

Dobrou zprávou je, že posuvné zastřešení bazénu lze instalovat i po letech. Nejlepší a ve výsledku nejlevnější však bývá řešení „z jedné vody načisto“. Zkušený prodejce vám totiž kvalitním návrhem bazénu ušetří spoustu peněz.

Zimní zahrada jako zastřešení bazénu není cenově nedostupná: Pevné zasklení střechy izolačním bezpečnostním sklem pořídíte od 10 000 Kč/m 2 , pevné části již od 5 000 Kč/m 2 . DafePlast.

 

ZAKRYTÍ BAZÉNU

Jestli chcete úspornou a provozně příjemnou variantu, doporučujeme lamelové zakrytí. Nabízí podobné výhody jako bazénové zastřešení. Lamelový rošt pluje volně na hladině a pokrývá celou její plochu. Dnes už jsou k mání rošty nejen pro obdélníkové bazény, ale i pro oválné nebo atypické tvary. Instalace je rychlá a díky dálkovému ovládání lamel bývá zakrývání opravdu jednoduché


NÁŠ TIP – ZAKRYTÍ

Bazénové zakrytí může být bublinkové nebo lamelové. Pevný lamelový rošt chrání celou plochu hladiny.


Bezpotrubní filtrace Desjoyaux, umístěná na okraji bazénu či zabudovaná ve stěně nebo schůdcích, zajistí křišťálově čistou vodu. Při zazimování není třeba vodu upouštět, filtraci lze dovybavit protiproudem, slanou úpravou vody a různými typy ohřevu. www.desjoyaux.cz

 

SEDM ZÁKLADNÍCH KONSTRUKCÍ BAZÉNU

  • Fóliová: Nenáročný rodinný bazén kruhového nebo oválného tvaru s pevnou konstrukcí. Dá se zapustit do země úplně nebo částečně (ve svažitém terénu). Vyžaduje méně zemních prací, čímž se zlevňuje stavební příprava i cena bazénu (cca 10 000 až 40 000 Kč).
  • Plastová: Bazén svařený z tenkých polypropylenových desek. Kvalitní polypropylen má vysokou teplotní odolnost (od –30 °C do +150 °C), je mechanicky odolný a tvarově i barevně stálý. Cena včetně montáže a izolace dna se pohybuje od 50 do 100 tisíc Kč.
  • Sklolaminátová: Tuhá skořepina bývá zpevněna skelnými vlákny a vyráběna jako monolitní celek, který neoslabují žádné spoje či svary. Bazén má integrované schodiště pro komfortní a bezpečný vstup do vody. Polyuretanovou pěnou zateplované modely odolají i silnému mrazu. Cena je vyšší, ale v akci může být i pod 100 000 Kč.
  • Kompozitní: Skelet tvoří speciální panely z kompozitních materiálů (může jít o vysoce kvalitní sklolaminát). Lze u nich realizovat dvě úrovně dna (mělčina + hlubší část). Ideální i do lokalit s výskytem spodní vody. Dražší, ale vysoce kvalitní konstrukce se zárukou 30 i více let.
  • Keramická: Luxusní modely, jejichž stěny tvoří několik vrstev, jednou z nich je vrstva keramická. Vynikají vysokou pevností, tvarovou stálostí a atraktivním designem.
  • Betonová: Monolitická železobetonová konstrukce umožňuje vyrobit bazén na míru s mimořádnou životností. Navíc lze bazény vybavit speciální patentovanou filtrací bez potrubních rozvodů a technické místnosti (bazény Desjoyaux), která zajistí křišťálově čistou vodu. Cena od 200 000 Kč.
  • Nerezová: Atraktivní díky své eleganci, trvanlivosti, snadné a rychlé montáži i údržbě. Nerezová ocel zaručuje maximální odolnost po desítky let. Výroba zpravidla na zakázku, cena od 500 000 Kč.

 

Text: Vít Straňák, foto: archiv firem

 

Datum vydání: 16. 12. 2020

Edit: