Bezpečný dům: okna, dveře, zámky

Každý dům i byt má pro své uživatele představovat oázu klidu a bezpečí. V první řadě by měl mít kvalitně zabezpečený vstup, aby jeho majitele netrápily obavy z nežádoucích návštěvníků. Nezapomínejte však ani na okna.

Čím by měly být vybaveny vchodové dveře, aby beze zbytku splnily nejen vaše estetická a funkční očekávání, ale především požadavky na dostatečnou bezpečnost?

Ocelové vchodové dveře Thermo46 nabízejí pětibodový bezpečnostní zámek, kvalitní tepelnou izolaci a výběr ze 13 variant. Záleží i na designu kování. Foto Hörmann

Foto Hörmann

 

Neproklouzne ani myš!

Dřevo, plast i hliník… Všechny tyto materiály přicházejí v úvahu pro vchodové dveře, jejichž základní úkol zní: Pevně odolávat vetřelcům! Nenechte se zmást tím, že jejich součást tvoří často boční nebo horní světlíky se skleněnou výplní, které zajišťují prosvětlení zádveří. Ty jsou totiž od kvalitních výrobců dodávány se skly vybavenými bezpečnostní fólií. Bezpečnost vchodovým dveřím dodává nejen pevnost a tuhost rámu dveří i dveřního křídla, ale také jejich bezpečnostní výbava v podobě hákových zámků a bezpečnostního kování. „Jasným základem jsou bezpečnostní zámky. Sice záleží na individuálních potřebách investora, ale vchodové dveře by měly být vždy osazené tříbodovým hákovým zámkem a bezpečnostní cylindrickou vložkou. Všechny tři body hákového zámku jsou automaticky aktivovány již při zavření dveřního křídla,“ uvádí Ing. Milena Tomčíková, ředitelka vývoje a produktů značky Vekra, největšího českého výrobce oken a dveří. Tato funkce dokonale utěsní dveřní křídlo a rám současně ve třech bodech a je prevencí proti násilnému otevření dveří. Při uzamčení klíčem se vysune středová západka v hlavním zámku, která se zasune do odpovídajícího rámového uzávěru a současně se zesílí tlak na střelky v přídavných zámcích. Pro otevření dveří je nutné otočením klíče odemknout, aby se západka hlavního zámku opět zasunula. U cylindrické vložky zámku je možné v případě potřeby zajistit i vnější štíty zámku s překrytím vložky.

Bezpečnostní petlice BP Gama z legované, povrchově cementované a kalené oceli: RC 4, zvýšená odolnost proti korozi. Foto Tokoz

 

Chtějte třetí třídu

Výše popsaný princip bezpečnostního zámku nachází své „normalizované“ vyjádření ve formě bezpečnostní třídy zámku. Těchto tříd je celkem šest a vztahují se jak na dveře, tak i na zámky (resp. vložku a kování) jako jejich nedílnou součást. Minimálním požadavkem mechanické ochrany rodinného domu před vloupáním jsou vstupní dveře certifikované ve 3. bezpečnostní třídě, jejichž vložka i kování dosahují nejméně stejné bezpečnostní třídy jako dveře samotné. Ideálem je celek (dveřní křídlo, zárubeň, vložka a kování) na míru od jednoho výrobce, řádně certifikovaný podle technické normy ČSN EN 1627.

Mazivo 3 v 1 je celoročně praktický pomocník při údržbě zámků: maže, čistí a rozmrazuje. Vyvinuto speciálně pro cylindrické vložky. Foto Tokoz

 

Bezpečnostní šestitřídka

Pro vaši reálnou představu: Bezpečnostní třídy se značí písmeny RC (Resistance Class) a příslušným číselným údajem. Dvě nejnižší třídy (RC 1, RC 2) překoná pachatel vcelku jednoduše – stačí mu k tomu trocha hrubé síly a lehkého nářadí. Se dvěma středními třídami (RC 3, RC 4) už bude mít co dělat. Právě tyto dvě bezpečnostní třídy se jeví jako nejvýhodnější pro rodinné a bytové domy. Třídy RC 5 a RC 6 už jsou určeny pro skutečně profesionální zabezpečení strategických objektů. Jde v podstatě o trezorové dveře, jež u většiny domů určených k bydlení nemají smysl.

Račte dál: Tyto vchodové dveře působí vlídně také díky dřevěnému rámu s prosklením, ale jsou bezpečnostní! Foto Vekra

 

Parametry kvality

Vchodové bezpečnostní dveře ve třídě RC 3 můžete pořídit jako celek za velmi přijatelnou cenu (přibližně od 40 tisíc korun). Stoupající počet jisticích bodů (15 a více, většinou v podobě zdvojených ocelových čepů) účinně chrání dveře proti vypáčení, současně ovšem stoupá také cena. Srdcem kvalitních dveří by každopádně měl být bezpečnostní vícebodový zámek, který je chráněn zesíleným ocelovým plechem. Integrované seřizovací panty jsou pevně spojeny se skeletem dveří a umožňují precizní seřízení. Aby dveře splnily zákonnou povinnost použití certifikovaných požárních dveří, která je vyžadována u vchodových dveří do bytu v panelovém nebo činžovním domě, musí mít bezpečnostní dveře požární odolnost minimálně 30 minut (certifikát EI 30, případně více). Podstatná je i tepelná a zvuková izolace pomocí minerální vaty. Součinitel prostupu tepla „U“ nesmí přesáhnout hodnotu 1,1 W/m2K, průzvučnost dveří se může pohybovat od 33 dB až do 43 dB. Hodnota 37 dB je doporučena pro panelový dům s hlučným provozem na chodbě a měla by tedy stačit i pro běžný provoz rodinného domu.

Hříbkové čepy na okenním kování: Více uzamykacích bodů znamená větší bezpečnost. vekra.cz

 

Zámek jako na hradě

Investice do kvalitního bezpečnostního zámku s cylindrickou vložkou není v rámci celku dveří zásadní položkou. Proto neuškodí, když zvolíte bezpečnostní třídu o stupínek vyšší (RC 4 do dveří RC 3). Bezpečnostní zámky jsou nejen odolné, ale mají jednu zásadní výhodu: Nelze je zkopírovat! Pokud si chcete nechat vytvořit nový klíč, musíte mít certifikát. Aby dveře neměly žádnou slabinu, je žádoucí chránit samotný zámek ještě bezpečnostním kováním. To může mít buď podobu tradičního masivního štítu, nebo moderní rozety, která ochrání zámek a vložku stejně spolehlivě proti odvrtání, rozlomení i vytržení. Bezpečnostní kování se od klasického liší kvalitou použité oceli a tím, že jeho montáž i demontáž je možná pouze zevnitř. Tato skutečnost bude podstatnou překážkou při jakémkoli pokusu o násilné vniknutí z vnější strany.

Čtečka otisků prstů je elegantní prvek, který přináší pohodlné a bezpečné ovládání vchodových dveří. Foto Vekra

 

Dejte sbohem klíčům

Věděli jste, že kromě klasických klíčů lze vchodové dveře pohodlně a bezpečně ovládat i pomocí elektronických systémů? „Vaším novodobým klíčem od domu se mohou stát nejen karty nebo čipy, ale také vaše otisky prstů nebo váš mobilní telefon s Bluetooth. Otvírání dveří se pak ovládá pomocí aplikace stiskem tlačítka na telefonu, případně ji lze nastavit i tak, že se dveře automaticky otevřou po přiblížení mobilu ke dveřím, dosah si přitom nastavíte podle potřeby. Stačí pouze zvolit vhodnou čtečku,“ uvádí Milena Tomčíková z Vekry a dodává: „Pokud více důvěřujete své paměti, můžete dveře otvírat i pomocí klávesnice, do které jednoduše naťukáte PIN kód.“

 

Nedobytná okna

Achillovou patou oken není sklo. Zloději totiž dobře vědí, že zvuk rozbíjejícího se skla vyvolá nechtěnou pozornost. Samozřejmě se může hodit bezpečnostní sklo s integrovanou fólií, díky níž se okno v běžných domácích podmínkách nerozbije. Daleko větší riziko však představuje vypáčení zámku. „Pro zajištění oken před vloupáním je důležité provedení jejich kování. Uzavřené okenní křídlo je s rámem spojeno ve dvou typech bodů, tzv. uzavíracích a uzamykacích. Zatímco v uzavíracích bodech čep na křídle jen dosedne k protikusu na rámu, uzamykací body jsou propracovanější a okenní křídlo je v tomto místě s rámem pevně spojené. Naše okna jsou standardně vybavena třemi těmito body,“ vysvětluje inženýrka Tomčíková z Vekry. Čím je uzamykacích bodů více, tím je okno bezpečnější. Běžně jsou ovšem okna vybavena pouze jedním bezpečnostním uzamykacím bodem, který by okno mělo mít v horní části, pokud má polohu ventilace. Někteří výrobci nabízejí i okna zcela bez těchto bodů, což samozřejmě umožní snížit jejich cenu, ovšem na úkor vaší bezpečnosti. Proto se vyplatí spíše opak: posílit zabezpečení oken proti násilnému otevření. Můžete doplnit zamykací kličky či kalenou podložku převodovky proti odvrtání kličky. Na přání je možné přidat na kování ještě elektromagnetické spínače a magnety.

 

 

text Vít Straňák

foto se souhlasem firem rmann, Tokoz, Vekra

Datum vydání: 8. 8. 2023

Edit: