Bioklimatická pergola jako nepostradatelný prvek zahrady

Původně sloužily jako opora popínavých rostlin. Postupem času se z nich ale stala okrasná a funkční stavba. Nepostradatelná součást většiny rodinných domů a jejich zahrad. Slouží především k odpočinku a stíní rozpálené terasy.

Řeč je o pergolách a altánech. Altány poskytují o něco více soukromí a často stojí v zahradě samostatně. Pergola oproti tomu navazuje většinou přímo na dům a poskytuje tak vhodně prodloužený stín nebo polostín nad terasou a venkovním posezením.

Pergola perfektně poslouží k relaxaci na zahradě. Užijete si pod ní grilování s přáteli, piknik s rodinou nebo skleničku vína se svým partnerem. Pergoly se dělají z různých materiálů. Nejčastěji ze dřeva nebo kovu. Na zahradách se staví svépomocí nebo je na pomoc přizvána specializovaná firma. Velmi oblíbené začínají být pergoly z hliníku. Je to díky jeho pevnosti, lehkosti a bezúdržbovosti. O hliníkovou konstrukci, která je opatřena kvalitním práškovým lakováním, se totiž nemusíte nijak starat.

Bezúdržbové pergoly z hliníku

Když postavíte pergolu z hliníku se správnou povrchovou úpravou, vydrží u domu po generace a nebudete si muset dělat starosti s natíráním nebo výměnami ztrouchnivělých částí. Ušetříte spoustu času a peněz.

Modernější, a ještě dokonalejší verzí hliníkových pergol jsou takzvané bioklimatické pergoly.

Ideální prostor na grilování a trávení času rodinou na čerstvém. Zdroj: sunsystem.cz

Co to znamená bioklimatická pergola?

Bioklimatická pergola stíní slunci a reguluje teplotu. Vzduch pod pergolou přirozeně ventiluje a vy se zde budete v létě cítit lépe než v pouhém stínu. Luxusní bioklimatické pergoly vyrábí česká společnost Alaris.

Nechte si postavit luxusní designovou pergolu, která vám vydrží

Na co vymýšlet vymyšlené a stavět se s dřevěnou pergolou, kterou budete muset jednou za čas přestavovat, aby vám nespadla na hlavu. Je to komplikované a navíc neekonomické. Firma Alaris nabízí bezúdržbové, luxusní a designové pergoly PLACEO. Zajistí i návrh pergoly na míru, vypracování projektu a montáž.

Nový systém těchto pergol chrání před sluncem, deštěm, sněhem, zimou i horkem. Umožní vám užívat si pobytu venku na čerstvém vzduchu a volném prostranství až 365 dní v roce.

Výhody bioklimatických pergol PLACEO

Bioklimatické pergoly PLACEO mají řadu výhod oproti klasickým pergolám z hliníku. Kromě přirozené ventilace vzduchu, která příjemně chladí v létě, vykazují ještě řadu dalších vlastností.

Střecha z polohovatelných lamel

Nejdůležitější je stínící funkce pergoly. Díky polohovatelným střešním lamelám lze střechu i plně uzavřít. Takto uzavřená střecha vás ochrání před deštěm nebo sněhem.

Polohovatelné střešní lamely bioklimatických pergol vás ochrání před všemi nepřízněmi počasí nebo zajistí přirozenou cirkulaci vzduchu. Zdroj: sunsystem.cz

Boční stínění

Na pergoly je možné přidat různé druhy stínění. Jednou z možností je boční roletové stínění. Můžete využít i lamelové boční stínění.

Zasklení

Někdy se také hodí pergoly zasklít. Zejména pokud pergolu plánujete využívat i v zimě. Sklo izoluje a teplo se tak drží uvnitř.

Luxusní bioklimatická pergola Bavona s posuvným zasklením a LED osvícením. Zdroj: sunsystem.cz

Infratopení

Na zimní měsíce je nepostradatelnou součástí pergoly integrované infra topení, které přístřešek krásně vytopí. Lze dokoupit jako doplněk k pergole.

LED osvětlení

Pergolu využívejte naplno i večer. LED světla, infratopení i boční stínění jdou ovládat dálkově pomocí smartphonu a propojit s chytrou domácností.

Další přednosti bioklimatických pergol:

  • odolnost vůči sněhové zátěži
  • integrovaný okap
  • skrytý motor, který nevyčnívá z konstrukce
  • možné přidání dalších prvků jako hliníkové systémy stínící látkové či průhledné PVC rolety atd.
  • elektromechanické polohování střešních profilů pomocí dálkového ovládání
  • natočení lamel v úhlu až 140 stupňů
  • těsnění mezi lamely, čímž se zajistí větší izolace střechy
  • všechny fixační komponenty jsou z nerezové oceli a nejsou vidět
  • pergoly mohou být i samostojné

Pro koho jsou vhodné

Hodí se nejen pro rodinné domy, ale i pro hotely, nebo luxusní resorty. Navržené profesionálními designéry v minimalistickém moderním designu dokonale doplní styl vašeho domu a vytváří příjemnou oázu klidu.

Barevná provedení

Prodávají se v různém barevném provedení v práškovém lakování dle RAL (s vysokou škálou barev). Stejně tak lze hliníkové pergoly vyrobit ve speciální povrchové úpravě s dokonalou imitací dřevěného nebo karbonového designu.

Kombinace pergoly PLACEO s bočními lamelami jako jedna z oblíbených variant realizace. Zdroj: alaris.cz

Materiál a technické parametry pergol

Pergoly se vyrábí z pevné hliníkové slitiny s komponenty z nerezové oceli. Tyto materiály zajišťují dokonalou odolnost pergoly. Díky tvaru střešních profilů pergola v uzavřené poloze skvěle odvádí dešťovou vodu, tím zajišťuje udržení suchého prostředí pod pergolou i za velmi silného deště.

Střešní část umožňuje regulaci stínění a odvětrání. Stínění také možné ovládat pomocí smartphonu a napojit na chytrou domácnost.

Konstrukce moderní bioklimatické pergoly PLACEO. Zdroj: sunsystem.cz

Co se týče rozměrů, společnost Alaris vyrábí různé velikosti pergol PLACEO. Maximální velikost jedné samostatné pergoly je 4 500 x 6 950 x 3000 (šířka x délka x výška). Pergoly je ale možné sestavit i v kombinacích spojením většího množství pergol.

Cena bioklimatických hliníkových pergol

Bioklimatické pergoly jsou bezesporu dražší. Je to především kvůli kvalitě použitých materiálů. Při instalaci bioklimatické pergoly je třeba zřídit právě zmíněné bioklima. Na to potřebujete odborného projektanta.

Bioklimatické hliníkové pergoly mají o něco vyšší cenu, investice se vám ale vrátí v podobě bezstarostnosti, pohodlí a kvality. O výhodách bioklimatických pergol si můžete přečíst také ve starším článku Pergola 3v1.

Komerční prezentace

Uložit

Datum vydání: 10. 4. 2019

Edit: