Jak si vybrat vhodnou pracovní obuv?

Pracovní boty mají zajistit bezpečnost práce a současně ergonomii, která poskytne pohodlí a zdraví nejen pro nohy, ale pro celý pohybový aparát, tedy včetně páteře. Správný výběr pracovní obuvi je proto důležitým faktorem, který ovlivňuje pracovní výkon zaměstnanců.

Základní dělení pracovní obuvi je na běžnou pracovní obuv, jež je určena pro provozy a činnosti bez potenciálních mechanických rizik pro vaše nohy, a na bezpečnostní obuv, která vaše nohy umí chránit i v rizikových prostředích. To je základní rozdíl mezi pracovní obuví a obuví bezpečnostní. Bezpečnostní boty mají vždy ochranou špičku kvůli bezpečí prstů u nohou.

Obecně ale platí, že všechny pracovní a bezpečnostní boty mají vždy protiskluzové řešení podrážky. Tato důležitá vlastnost nedovoluje pracovní boty nahrazovat běžnou obuví.

Různé provozy vyžadují různé vlastnosti bot

Typickými speciálními požadavky na pracovní i pracovní bezpečnostní obuv bývají například antistatické vlastnosti, schopnost boty absorbovat energii v oblasti paty či profilovaná podrážka. Zatímco pro práci ve venkovních podmínkách požadujeme obvykle boty s membránou – které umožňují noze dýchat, ale vlhkost nepropustí dovnitř boty – pro některé speciální práce zase potřebujeme vyloženě vodotěsnou obuv. Jde obvykle o holínky z kaučuku nebo plastu. Ty musí podle příslušných norem umožnit 100% vodotěsnost až po dobu 60 minut.

Speciálními požadavky se liší i jednotlivé sféry užití bot. Například pro zdravotnictví či potravinářský průmysl bývají požadovány bílé pracovní boty. Jiné provozy zase potřebují boty s tepelnou izolací, tedy s ochranou před popálením pokožky nohou při práci na horkém povrchu.

Pracovní obuv na zimu a na léto

Zejména pro práci ve venkovním prostředí nebo ve studených provozech rozlišujeme letní a zimní pracovní obuv. I když jsou v těchto podmínkách požadovány uzavřená řešení pracovních bot, je v létě nutné zajistit nohám, aby dýchaly. Řešením je kožená pracovní obuv nebo membránová pracovní obuv. Naopak v zimě je potřebná obuv s ochranou proti chladu. Jde o zateplené pracovní a bezpečnostní boty.

Treková obuv jako alternativa k pracovní obuvi

V reálu dnes pracovní boty velice často supluje treková obuv, a to zejména kvůli pestrosti výběru. Trekkingové boty nenahradí bezpečnostní obuv, protože jim chybí ochranná špička prstů. Pokud však bota má protiskluzovou podrážku, lze jí obvykle nahradit běžnou pracovní obuv. Proto řada prodejců pracovní obuvi rozšiřuje svůj sortiment právě o trekové boty. Navíc v tomto sortimentu bývá větší výběr i menších velikostí vhodných pro ženy. Možným řešením, jak trekkingové boty uzpůsobit požadavkům na bezpečnostní obuv, je použití bezpečnostního návleku s ochrannou špičkou. Ten se dá dokoupit samostatně.

 

Komerční prezentace


 

 

 

 

Datum vydání: 27. 1. 2019

Edit: