Brány, ploty, branky…

Plot má podtrhovat architekturu domu a navazovat na ni. Současně má rámovat zahradu a umocňovat dojem z ní. Materiálem, stylem a pojetím musí také ladit se vstupní bránou i brankou pro pěší.

Ploty v nekonečných variacích

Plot by měl být vždy úměrný, proporčně přiměřený vzhledem k měřítku domu. Volíme jej raději subtilnější – podezdívka nemusí být nutně přehnaně masivní a plotová pole (i když budou neprůhledná) by měla působit lehce. Výplně volíme tak, aby ladily se stylem domu, s velikostí pozemku a také aby odpovídaly charakteru bezprostředního okolí. Jde o úměrnost – malá zahrada potřebuje oplocení obecně nižší a subtilnější už proto, že se z ní i z oken domu díváme ven, do okolí. A pokud je krásné, neměli bychom se ochuzovat o pěkné výhledy a vybrat si tedy průhledné plotové výplně. V případě kompaktního plotu k nám sice není z ulice vidět, ale platí to i naopak, a pokud je plot vysoký, vytváříme navíc na zahradě zastíněná místa, kam nemůže slunce.

1

Betonové tvarovky se štípaným povrchem ladí s kovanou bránou, celek zjemňuje pnoucí zeleň. www.kb-blok.cz

2

Betonové tvarovky sloupků a podezdívky s povrchovou úpravou GRIND připomínají přírodní kámen. www.kb-blok.cz

Kdy zvolit plot kompaktní

Na rušnější ulici je vhodný plot kompaktní, opticky i zvukově izolující. Aby zevnitř nepůsobil jako hradba, zjemní se vhodným osázením zelení. Plot nám vytvoří soukromí a chrání zahradu před hlukem i prachem z ulice. Pevný plot a bezpečná brána je ale zapotřebí vždy, pokud máme malé děti anebo také psa či jiná domácí zvířata.

Hliník a jeho převleky

Hliníkový plot vydrží, nevybledne a je bezúdržbový. Péče o něj se omezuje na občasné omytí teplou vodou se saponátem. Plot, branka nebo brána mohou být hliníkové tyčkové; pak vypadají jako plot z tepaného železa. Je možné dosáhnout velkého množství variací tím, že se kombinují delší a kratší tyčky a také využitím ozdobných koncových detailů – špiček, koulí nebo kuželů. Vedle tyčkových plotů jsou zajímavé i hliníkové ploty okenicové, které svými překrývajícími lamelami připomínají žaluzie.

Zahradní branka praktická i hezká

Vedle širokých vrat či zahradní brány se uplatňuje branka pro pěší. Bývá situována vedle široké brány, mimoto ji můžeme na velkých pozemcích nechat vsadit do plotu třeba na protilehlém místě jako druhý zadní vchod.
Z bezpečnostního hlediska zahradní branka (kterých navíc může být na opravdu velkém pozemku i několik) znamená potřebu zabezpečení dalšího vchodu na pozemek. Z estetického hlediska je přínosem – dlouhá nudná zahradní zeď vypadá lépe a dynamičtěji, když její jednotvárnou linii narušuje krásná tepaná zahradní branka, která připoutá pozornost. A konečně z hlediska praktického je to se zahradní brankou jednoznačné – nikdo ji nebude budovat jen pro krásu, někam vést musí. Ve většině případů vytváří šikovnou zkratku třeba do vedlejší ulice.
Zahradní branka vynikne nejlépe v kompaktní zdi. Zděná, kamenná nebo cihlová zeď plotu nechá vyniknout brance z patinovaného dřeva nebo tepaného kovu. Kované zahradní branky mívají v nabídce umělečtí kováři.

3

Originální posuvná samonosná brána s elektrickým pohonem. Brána je vyrobena na míru z pozinkovaných komponentů s plechovou výplní a kruhovými výřezy. www.idama.cz

4

Celopojezdová brána s německým pohonem SOMMER zabudovaným ve sloupku. Řídicí jednotku je možné dovybavit GSM klíčem pro otvírání mobilním telefonem. www.trido.cz

Otvírání otočné nebo posuvné?

Podle toho, kolik máme za branou v zahradě místa, zvolíme otevírání posuvné nebo otočné. První možnost je ideální právě ve stísněnějších podmínkách a u velmi širokých bran. Posuvné brány jsou řešeny jako kolejnicové anebo samonosné. Kolejnicová brána se otevírá posunováním podél plotu na vnitřní straně pozemku. Samonosné brány se pohybují bez kolejniček, v pojezdové kleci. Ukotveny jsou v betonovém základě v linii plotu. Vynikají tichým a hladkým chodem.
Brány otočné neboli křídlové dobře známe – jsou to vrata s jedním nebo dvěma křídly. Uplatní se tam, kde je tolik místa, aby se křídla dala pohodlně otevřít.

  • Plot měl by zvukově izolovat, zachycovat prach z ulice a případně omezit pohledy zvenčí. Výšku plotu přizpůsobíme velikosti zahrady a materiál charakteru domu.

  • Plot se má projektovat nejen v kontextu s domem, ale i s velikostí zahrady. Čím blíže oken nebo terasy budeme plot mít, tím by měl být pohlednější a nižší.

Tiše a bezpečně

Brána stejně jako plot by měla svým materiálem, barevně i stylově ladit s domem. Moderní brána je vysoce sofistikovaná, jednoduše se ovládá a bezpečně se jí projíždí autem. I těžké a široké brány se otevírají rychle, plynule a tiše – přitom automatické ovládání začíná převládat nad manuálním. Praktické je zvolit otevírání automatické s přidaným nouzovým ručním ovládáním. Automatiku je možné doplnit kdykoliv v průběhu provozování brány.

Princip dálkového ovládání

Pohon dálkového ovládání brány se skládá z řídicí jednotky, pohonné jednotky, ovladače a doplňků. Bránu ovládáme řídicí jednotkou, což je tlačítkový ruční vysílač, kterým můžeme také otevírat garážová vrata a rozsvěcet venkovní osvětlení. Pohon automatického otevírání (pohonná jednotka) je umístěn ve sloupku brány nebo vně sloupků. Pokud brána během posunu narazí na překážku, systém ji zastaví a popojede s ní krátce v protisměru. Před úplným dovřením se pohyb brány zbrzdí, aby uzavření bylo tiché a plynulé. Při výpadku proudu se brána odjistí a otevře ručně. Pohony jsou odolné vůči dešti a mrazu a nevyžadují žádnou údržbu.

5

Vzhled branky umocní efektní popínavá rostlina v jejím sousedství, která, až se rozroste, bude branku lemovat. Krásné jsou pnoucí růže, trubač, vistárie, anebo třeba vinná réva.

6

Funkci Zajištění bezpečí nabízí například aplikace Connexoon Access, díky které lze ovládat a kontrolovat vjezdové brány a garážová vrata (a také vstupní dveře, alarmy, žárovky Philips HUE a zámky). Nastavit si můžete 4 režimy – Přijíždím, Odjíždím, Vše otevřít a Vše zavřít. Režim Přijíždím tak může znamenat například otevření vjezdové brány, rozsvícení venkovních světel a otevření vrat od garáže. Díky geolokalizaci si navíc lze zvolit, od jaké vzdálenosti od domu se má režim automaticky spustit. Kromě uvedených čtyř režimů obsahuje aplikace také ikonku Zkontroluj vstup, pomocí níž lze zhasnout světla a uzavřít vstupy do domu. A to kdykoli a odkudkoliv. www.somfy.cz

7

Plaňkový plot z neošetřeného dřeva je svým jednoduchým tvarem nadčasový. Jako z babiččiny zahrádky pak vypadá, když se nechá porůst břečťanem.

Bránu otevřeme i mobilem

Novinka na trhu, systém Connexoon Access dovoluje ovládat vjezdovou bránu na dálku pomocí mobilního telefonu s nainstalovanou aplikací. Její funkce Geolokace rozpozná příjezd automobilu a bránu automaticky otevře.
Videotelefonní přístupový systém zase slouží kromě otevírání i ke komunikaci s návštěvami. Dveřní kamerová jednotka je instalovaná u brány, po zazvonění se obrázek návštěvníka objeví doma na obrazovce videotelefonnímu systému; pokud videotelefon připojíme k telefonní ústředně nebo GSM bráně, budeme vědět, kdo u brány zvonil, když jsme zrovna nebyli doma.
Foto: archiv autorky a firem

Více informací se nachází v srpnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

img.php

Uložit

Uložit

Datum vydání: 19. 9. 2016

Edit: