Brikety z různých surovin do vašeho krbu

Na trhu nalezneme celou řadu druhů briket. Jsou rozdílné tvarem i materiálem, ze kterých jsou vyrobené. Přečtěte si výčet těch, které můžete použít na zatápění ve vašem krbu. Představíme si brikety ze dřeva, kůry, rašeliny a uhlí.


Brikety na topení ze dřeva

Dřevěné brikety pochází z biomasy zbývající po zpracování vytěžených kmenů. Recykluje se tak pilina, hoblina a štěpka, která nemá jiný způsob využití. Ve třech druzích lisu se nejen pod vlivem tlaku, ale i teploty stlačí stejnoměrně nadrcená surovina do podoby briket. Různé tvary se liší i svými vlastnostmi. Kvádrová briketa RUF je vhodná do menších topenišť. Velikost odpovídá klasické pálené cihle. Válcové brikety díky své délce okolo 30 cm využijete spíše do velkých krbů a kamen. V oblíbenosti vedou bukové brikety.

foto Pixabay

Brikety na noc jsou ze stromové kůry

Kůrové brikety na topení můžeme také nazvat jako noční. Je to díky prodloužené době hoření a žhnutí až 7 hodin. To vám zaručí klidný a nerušený spánek bez potřeby přikládat. Vyrábí se ve tvaru kvádru nebo válce. Mohou být čistě ze stromové kůry nebo ve směsi s tvrdým dřevem. Zůstává po nich více popela než po dřevních briketách. Ale veškerý zbytek můžete kompostovat a využít jako minerální hnojivo pro vaši zahradu.

Rašelinové brikety symbolizují severský styl života

Lisované brikety z rašeliny se začaly vyrábět při nedostatku uhlí po 2. světové válce. Výrobní proces rašelinových briket začíná vysušením získané suroviny. Pak přijde na řadu rozemletí a lisování při současném působení tepla do tvaru kvádru se zkosenými rohy. Tak jako dřevěné brikety i tyto jsou zcela přírodní a neobsahují žádná pojiva. Jsou velmi oblíbené ve Finsku, Norsku a Švédsku. A to především pro jejich rovnoměrné hoření a žhnutí při stálé teplotě. Opět po nich zbývá více kompostovatelného popela.

Hnědouhelné brikety

Uhelné brikety Rekord produkuje německá továrna v Dolní Lužici. Briketa z hnědého uhlí má kvádrový tvar se zaoblenými hranami. Pro soudržnost se nepřidává žádné lepidlo ani jiné aditivum. Svůj stálý tvar drží díky zahřátí na 650 °C a tlaku. Tyto brikety mají nízký otěr, proto se s nimi snadno manipuluje. Uhelné brikety z Německa vynikají vysokou výhřevností, dlouho žhnou a minimálně kouří. Zůstává po nich málo popela. Neobsahují síru, proto jsou zařazené mezi ekopaliva.

Kde koupíte brikety?

Brikety jsou skvělou náhradou za dřevo do vašeho krbu. Chcete se zbavit štípání dřeva a mít topení s největším komfortem? Vyberte si z nabídky e-shopu Optimtop.cz, kde mají velký výběr briket ve skladových zásobách. Dřevěné brikety se prodávají zabalené a uložené na paletách. Doprava je po celé České republice zdarma.

 

 

Komerční prezentace

Datum vydání: 25. 11. 2022

Edit: