Sklo do koše nepatří! Vytřiďte ho do zeleného kontejneru.

12,2 kilogramu – v průměru tolik skla vytřídí každý z nás do zeleného kontejneru za jediný rok. To není málo, za uplynulých 10 let se zlepšilo skóre každého z nás o 4 kilogramy! Ale mohlo by to být ještě lepší – z pravidelných rozborů domovního odpadu, které provádí Autorizovaná obalová společnost EKO-KOM totiž vyplývá, že v průměru dalších 6 kilogramů skla pak vyhodí každý z nás do popelnice na směsný odpad. To tak skončí zbytečně bez dalšího využití na skládce.


Sklo je materiál s obrovskými přednostmi, možná i proto se používá jako obalový materiál už tisíce let. Znaly ho už ve starém Egyptě a Mezopotámii. A s tamějšími pyramidami má jedno společné – svoji dlouhověkost. Sklo je totiž skoro nesmrtelné – jako jeden z mála materiálů lze totiž recyklovat prakticky donekonečna, za předpokladu, že ho tedy řádně vytřídíme do zeleného kontejneru.

A můžete je vytřídit spolu s lahvemi od vína, džusů a sirupů do zelené.

Seznam skleněných předmětů, které můžeme vytřídit do zeleného kontejneru, je poměrně rozsáhlý. Tak si to projdeme alespoň ve zkratce – patří tam lahve od vína, od sirupů, nevratné nebo rozbité lahve od piva, od mléka, či smetany. Dále sem pak můžeme vytřídit zavařovací sklenice, rozbité skleničky, okenní tabule. Naopak do kontejnerů na sklo nesmí porcelán nebo keramika, varné sklo, pozlacené sklo, zrcadla, ani plexisklo. Tato pravidla jsou pro většinu třídičů naprostou rutinou. Přesto máme ale v třídění skla ještě rezervy – to je těch zmíněných 6 kilogramů skla končícího ve směsném odpadu a následně na skládkách, kde se mění v „nesmrtelný odpad“. Jsou to zejména sklenice od kečupů, od majonéz, od dětských příkrmů nebo omáček, které mnohdy vyhazujeme do koše kvůli znečištění od zbytků potravin. A to je špatně! Pamatujme tedy především v kuchyni na to, že do kontejneru na sklo můžeme třídit i nevymyté sklenice od majonéz, kečupů, či hořčice – původní obsah stačí jen vyškrábnout lžičkou, není nutné je vymývat.

Sklenice znečištěné zbytky potravin stačí jen vyškrábnout lžičkou. Vymývat je nemusíte.

Řádným vytříděním a recyklací skla významně šetříme primární zdroje surovin – recyklát může nahradit až 65 % sklářských písků a uspořit až 90 % energie při výrobě. Stačí jen jediné – aby bylo možné použité sklo znovu využít, musíme ho nejdříve řádně vytřídit!

Sklo do koše nepatří!

Každoročně v ČR vytřídíme do zelených a bílých kontejnerů přes 127 tisíc tun skla. Odtud se sváží na třídící linky, kde se odstraní případné nežádoucí příměsi. Poté se sklo nadrtí a střepy se pomocí dopravníků a vibračních sít dále dotřiďují. Nakonec se dočistí na požadovanou vysokou kvalitu pomocí optoelektrických čidel. Nečistoty jako jsou kamínky nebo kousky porcelánu či keramiky, by se totiž mohly dramaticky podepsat na zhoršení vlastností nových skleněných výrobků. Ve 100 kilogramech skleněných střepů pro sklárny může být maximálně 1 gram nečistot! Sklo se proto dotřiďuje jen na několika málo specializovaných linkách – v ČR je jich aktuálně šest.

Nejčastěji se z recyklovaného skla vyrábí lahve na minerálky a pivo. Z méně kvalitního odpadního skla se pak ve specializovaných továrnách vyrábí tepelné izolace – skelná vata a takzvané pěnové sklo. To se používá jako izolační zásyp místo štěrku jako tepelná izolace pod základovou desku. Nadrcené sklo se může použít také jako přísada do speciálních betonů a brusných hmot. Naproti tomu sklo odhozené někde v přírodě se tam bude bez užitku povalovat ještě za stovky, nebo dokonce tisíce let. Třídění a recyklace nejen skla, ale i dalšího odpadu má tedy smysl!

Více informací o třídění skla najdete spolu s novým videospotem na www.samosebou.cz. Spoustu zajímavostí o třídění odpadu se pak dozvíte také na www.jaktridit.cz.

 

Komerční prezentace

Datum vydání: 7. 11. 2017

Edit: