Český úspěch v Mekce designu

Dveřím, kování, oknům, obkladovým materiálům a dalším stavebním prvkům, bez kterých se stavebnictví neobejde, patřil veletrh MADE EXPO 2012, který se konal na sklonku října 2012 v Milánu. Ve světové premiéře se zde kromě jiných novinek představil i funkční celek dveřního kompletu s integrovaným designovým kováním CONCEPT z autorské dílny českých výrobců SAPELI a M&T.

Bylo příjemné pozorovat, že české výrobky budí zájem návštěvníků. Český stánek zvukovou kulisou v podobě nejrůznějších jazyků chvílemi připomínal Babylon. Nezřídka jste tu zaslechli i domácí italštinu, ačkoli tamější vystavovatelé byli na veletrhu ve výrazné přesile.

2

Kování Minimal/Maximal® se vyrábí v celkem sedmi barvách a nepřeberném množství vkládaných materiálů. M & T

1

Dveře v roli dominantního prvku interiéru. LUALDI

ELEGANTNÍ PROUŽKY

Dveřní komplety s integrovaným kováním v rámci projektu CONCEPT využívají přímých čistých linií a vzájemných kombinací různých moderních materiálů. Vyúsťují v ideálně naladěné souznění s okolním interiérem. Poprvé se zde přistoupilo k návrhu a výrobě dveřního kování, které je navržené s konstrukčně patentovaným systémem s možností vkládání libovolných materiálů do jeho pohledové plochy. Tento materiál se v podobě nekončící linky prolíná do celého interiéru a stává se jednotícím prvkem. CONCEPT je připraven pro otočné i posuvné dveře, v plném, proskleném i celoskleněném provedení tak, aby uživatel dostal ucelenou řadu výrobků. Povrch dveří není nijak omezen a téměř bez omezení je i materiál vlastního proužku, který může být dýhovaný, ve vysokém lesku, laminátu, kovu nebo různě barevný. Zákazník si vybere jak povrchovou úpravu kování, tak hlavně materiál pro dekorativní vkládání do kliky, který pak tvoří hlavní spojující osu. Spojující linka vždy navazuje na dveřní kování. U otočných dveří je situována na ploše dveřního křídla v horizontální rovině a u dveří posuvných, u kterých je jako kování svisle umístěná mušle, prochází designový proužek ve svislé rovině. Dalším zajímavým znakem tohoto řešení je elegance a jednoduchost. V rámci CONCEPTU je totiž klika s neviditelnou rozetou, pohledově působí velice jednoduše a zároveň elegantně.

Společná expozice společností M&T a Sapeli se na milánském veletrhu těšila zájmu návštěvníků.

5

Hlavním jednotícím designovým prvkem CONCEPTU je subtilní proužek v šířce necelých tří centimetrů, který přechází přes plochu dveří a vrchní stranu integrovaného kování na další interiérové prvky. SAPELI, M&T

6

Jak vidět, zajímavé designové duo mohou v interiéru vytvořit i naprosto rozdílné typy dveří – posuvné a otočné – s ještě rozdílnějšími povrchy. BAUXT

KDYŽ MINIMUM JE MAXIMUM

Společnost M&T představila na veletrhu MADE EXPO 2012 v segmentu dveřního a okenního kování pod názvem Minimal/Maximal® ještě jednu novinku. Jedná se o komplexní řešení umožňující maximální variabilitu v minimalistickém podání. Výjimečnost a unikátnost novinkové řady spočívá především v synergii a variabilitě, kterou nabízí. Jde o ucelenou kolekci, kde najdete ve stejném designu a mnoha barevných i materiálových variantách produkty pro všechny typy oken a dveří, ať už jde o byty, moderní rodinné domy, hotely či veřejné prostory, jako jsou administrativní budovy, restaurace či obchody. K dispozici je celkem sedm barev kování a nepřeberné množství vkládaných materiálů z pravých dřevěných dýh, kůže různých barev a struktur, skla a kovu. Vedle designového pojetí hraje u nové kolekce důležitou roli dokonalé konstrukční řešení. Všechna kování jsou opatřena systémem tichých tlačných pružin pro bezchybný a bezhlučný chod. Jsou použity tzv. neviditelné rozety, díky nimž klika na první pohled dokonale splývá s designem dveří, působí jednoduše a elegantně.

7

K zajímavým novinkám na veletrhu patřily posuvné dveře s výplněmi ze skla různých barev a jejich kombinací. SCRIGNO

CO NOSÍ DVEŘE A KOVÁNÍ

Co se týče módních trendů u dveří a kování, jak dokazovaly veletržní expozice, současná móda je poměrně demokratická. K výrobě dveří se používají různé materiály, aplikují se rozmanité povrchy. Nejčastěji se na veletrhu daly zahlédnout dveře dýhované, ale bohatá byla i nabídka dveří z lamina, lakovaných či fóliovaných. V těchto případech nejpoužívanější barvou byla bílá, spíše smetanová, ale vyskytly se i dveře v pastelových barvách. Módní jsou designové prvky geometrických tvarů vyráběné z nejrůznějších materiálů, které se do dveří vkládají a přispívají ke sjednocení interiéru – s vestavěnými skříněmi a jiným nábytkem. Na druhé straně přicházejí na svět i dveře usilující o dominantnost – jako například dveře s pestrobarevným vzorem z dílny Karima Rashida. „In“ jsou všechny typy dveří. A ještě něco: Dveře rostou. Několik veletržních expozic představovalo dveře o výšce od podlahy ke stropu. V případě kování převládají geometrické tvary, jednoduchý a elegantní design. Z výrobních materiálů se nejčastěji používá kov, a to především nerez, nikl, chromovaná ocel, hliník, mosaz v lesku či matu, v satinované nebo broušené podobě. V nabídce jsou však i produkty kombinované s plastem a dřevem, sklem či jiným materiálem používaným v interiéru.

8

Dveře se často oblékají i do výrazných pastelových barev. BAUXT

9

Designové posuvné dveře s černým potiskem. SCRIGNO

 

Datum vydání: 8. 1. 2013

Edit: