Chce to ještě půdu!

Hlavním důvodem rekonstrukce bytu v centru Opavy byl nedostatek světla a místa pro rodinu se třemi dětmi. Radikální stavební úpravy i dočasné vystěhování se vyplatily. Světlo je všude, každý z členů domácnosti má svůj prostor a kdykoli může zavítat do společnosti blízkých.

Někdejší byt byl jednopodlažní, s klasickými okny. Ta jej samozřejmě nezvládala dostatečně zásobit světlem. „V původní podobě bytu jsme museli zejména v kuchyni stále svítit, přirozené světlo do ní vůbec nemělo přístup. Všichni přitom rádi vaříme a kuchyni často využíváme. Hlavním požadavkem tak bylo dostat do kuchyně, ale v podstatě do celého bytu, maximum světla,“ vysvětluje majitelka bytu Lenka Černíková. Pro rodinu s odrůstajícími dětmi, kterým je dnes 17, 19 a 23 let, také začínal být prostor malý. „Zároveň jsem tedy chtěla, aby všechny děti, rozdílné osobnosti, měly jak možnost trávit společné chvíle s rodinou, tak aby v případě potřeby měly i vlastní soukromí,“ dodává Lenka.

1

Podél obývací části se táhne zelená terasa, na niž lze vstoupit velkými prosklenými dveřmi. Kousek od nich stojí sympatická vinotéka, na černou tabuli si mohou členové rodiny psát vzkazy.

2

3

Ostrůvková kuchyň i jídelní stůl byly vyrobeny na zakázku, obklopují ho černá ratanová křesla. Prostor je příjemně zaplavený světlem dopadajícím skrz prosklenou část střechy.

NOVÁ PŮDA

Při sebevětších a sebepromyšlenějších úpravách jediného podlaží by se všechna přání a nároky rodiny realizovaly jen obtížně. Nad bytem tak byla vybudována nová „půda“ s velkým světlíkem. Vyřešila všechny neduhy starého prostoru, a ještě přidala několik bonusů: byt je po celý den zalitý světlem, a to zejména oblíbený prostor kuchyně a jídelny. V patře vznikly intimní místnosti – dětské pokoje a ložnice, které nabízejí nerušené soukromí všem třem dětem i jejich mamince. Bonusem je lávka – ochoz, který jednotlivé místnosti v patře spojuje a také nabízí možnost snadno a rychle zjistit, co se děje o patro níž.

CHVÁLA TERASY

Obrovskou výhodou, kterou s sebou nástavba rovněž přinesla, je pak terasa, na niž se vchází velkými prosklenými dveřmi z obývací části v přízemí. Ty zajišťují v chladné části roku optické propojení interiéru s exteriérem, v teplejším období přímý kontakt se zelení. Obytná a útulná terasa je obklopena okolní zástavbou a svou poklidnou a přívětivou atmosférou dává zapomenout, že v těsné blízkosti je centrum města.

4

5

Závěsné police nad kuchyňským ostrůvkem s varnou zónou slouží k ukládání sklenic, nádobí a jiných kuchyňských potřeb.

6

Vedle retro chladničky je malý pracovní kout paní domu.

SPOLEČNÉ VAŘENÍ I SEZENÍ

Nově pojatý interiér nabízí nejen dostatek světla, místa i soukromí, ale promyšlená řešení jej zároveň činí výjimečným na první pohled. Na působivosti mu dodává i vybavení, které je prací Lenky – v tomto smyslu odbornice, neboť je spoluzakladatelkou a spolumajitelkou interiérového studia Cushy.
Spodní část zahrnuje prosvětlenou otevřenou kuchyni, která maximálně splňuje požadavky rodiny na společné a pohodlné vaření. Velkorysý ostrůvek s varnou deskou, úložnými prostory v zásuvkách po obou stranách a velkou pracovní plochou představuje praktické centrum kulinářských počinů menšího i většího počtu kuchařů. Řešení v podobě závěsných polic, kde jsou uloženy sklenice, nádobí i kuchyňské náčiní a ingredience, zajišťuje ke všem věcem snadný přístup.
Velkou část spodního patra ale zabírá obývací zóna se třemi velkými pohovkami, které umožní celé rodině pohodlně trávit společné chvíle. „Je to náš potkávací prostor,“ poznamenává Lenka Černíková. Z druhé strany kuchyně se pak nabízí soukromější odpočinková zóna s originálním krbem vyrobeným na míru, který je zároveň optickým předělem mezi tímto soukromějším relaxačním zázemím a místem pracovním.

7

8

Relaxační kout v sousedství kuchyně s jedním z kovových stolků vyrobených na míru.

9

Originální krb opticky odděluje relaxační kout od otevřené pracovny.

ŽIVOT V PATŘE

Po schodech nahoru (a někteří ještě i po lávce) se obyvatelé bytu dostanou ke svým soukromým pokojům a k horní koupelně. Jak podotýká majitelka, každá z místností má zcela jiný ráz daný přáními i založením jejích majitelů. „Všechny děti měly určitou vizi, jak chtějí bydlet. Prostřední Viktorie měla jasnou představu o sytých barvách. Na pokoji je vidět její extrovertní povaha. Romantičtější Karolína si přála především velkou postel a pokoj zařízený ve stylu Provence. Nejmladší Kryštof věděl, že chce televizi a velký pracovní stůl,“ vzpomíná Lenka, která i k zařizování místností pro své děti přistupovala profesionálně. „Myslím, že všechny pokoje vyjadřují osobnost našich dětí. To je podle mého zásadní i při navrhování interiérů pro klienty – dostatečná komunikace, místo pro názor a možnost vyjádřit svou povahu či založení budoucích obyvatel jakéhokoli prostoru. Jen při splnění těchto podmínek lze vytvořit interiér, který bude působit přirozeně a dobře a v němž se bude příjemně žít.

10

Stylová koupelna – volně stojící vana, otevřená sprcha bez zástěny, na podlaze pálené cihly, na stěnách betonová stěrka.

11

12

V HLAVNÍ ROLI KOV

I interiér dolního podlaží působí osobitě a díky vhodně vybraným doplňkům také přívětivě a teple. Zásadní slovo tu má přitom kov. Výrazný je v podobě schodiště vedoucího do patra, základním materiálem byl i při výrobě kuchyně, nízkých stolků či krbu, kovové jsou dokonce i dveře vedoucí do koupelny.

13

14

Ložnice majitelky se sytě zelenou stěnou za lůžkem je vybavena bílým nábytkem. Sportovně založený, dnes sedmnáctiletý Kryštof požadoval velký pracovní stůl. Od něj má přes velké okno neustále přehled, co se děje o patro níž. Nejstarší Karolína si přála pokoj ve stylu Provence s velkou postelí. Při vybírání vzoru pro stěny zvítězily po poradě s maminkou pruhy.

15

16

JEN VÝHODY

Výsledek rekonstrukce si majitelka a matka tří dětí stále chválí: „V bytě je příjemné světlo, dostatek prostoru i soukromí pro každého z nás. Stále oceňujeme terasu a úzké propojení zeleně s interiérem. Dnešní podoba splňuje dokonale jak požadavek na možnost trávení společného času, tak na možnost uchýlit se do soukromí.“

Více informací se nachází v červnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

img.php

Foto: Iveta Kopicová

Datum vydání: 10. 7. 2016

Edit: