Kouzelná čajovna ze zchátralého domu na starém předměstí

čajovna v Blatné

Foto: Václav Novák

Další starý dům, který získal novou slávu díky rekonstrukci ateliérem DEBYT, je bývalý měšťanský pivovar proměněný v čajovnu.

Rekonstrukce bývalého měšťanského pivovaru v Blatné zahrnovala úpravy přízemí s novým provozem čajovny, jednoduchou adaptaci patra na nové obchodní prostory, výstavbu schodišťového přístavku a řešení vnější fasády celého objektu.

čajovna v Blatné

Foto: Václav Novák

Původní majitel zahájil a nedokončil plánovanou rekonstrukci, při níž bylo zejména v interiéru nenávratně poškozeno mnoho původních prvků. Objekt se nachází v těsné blízkosti vyvýšeného dopravního průtahu z 80. let, na jehož druhé straně vznikla nová intenzivní bytová a komerční výstavba. To poškodilo dosavadní komorní charakter starého předměstí. Řada objektů podél dřívější frekventované cesty ztratila přirozený přístup z ulice a zůstala „utopená“ pod opěrnou zdí nové silnice. Odpovědí na tuto problematickou polohu je zbudování vstupní schodišťové přístavby k objektu. Vnější kryté schodiště propojuje původní terén s vyvýšenou úrovní chodníku podél komunikace a pokračuje i do horního patra objektu. Nahrazuje tak zároveň vnitřní schodiště, v jehož místě v přízemí vzniklo sociální zázemí restauračního provozu.

Duši celému domu dává čajovna v přízemí, kterou si majitel vysnil během svých cest po světě. Je rozprostřena do několika místností. Každá z nich má v průčelí charakteristický plastický prvek, který odkazuje na členitost štítové fasády. Hlavní pobytová místnost je pak snížena o dva schody, aby získala monumentálnější měřítko ve srovnání s intimnější povahou okolních místností. Každý prostor nabízí různé způsoby posezení, jež se liší mírou intimity a společenského kontaktu. Na interiér čajovny přímo navazuje pobytový dvorek s posezením pod starým ořechem.

čajovna v Blatné

Foto: Václav Novák

Vizitka objektu

Užitná plocha: 122 m² (čajovna + schodiště)
Autor: Ing. arch. Tomáš Petrášek
Dodavatel: svépomocí

čajovna v blatné

Původní stav. Foto: archiv ateliéru

Text: Vít Straňák
Foto: Václav Novák a archiv ateliéru

Datum vydání: 1. 1. 2024

Edit: