Chystáte rekonstrukci? Začněte střechou

Rekonstrukce střechy, která již ztratila ze svých původních kvalit, je zásadní pro ochranu celé nemovitosti i její statiky. Někdy stačí vyměnit střešní krytinu či provést nové oplechování, jindy je třeba přistoupit ke kompletní rekonstrukci střechy. Jak si s opravou střechy poradit, co vše zahrnuje, je pro ni třeba stavební povolení a kolik stojí nová střecha? Nejen na tyto otázky najdete odpovědi níže.

Rozsah renovace střechy závisí na důvodech, které k ní vedou. Některé opravy zvládnete sami, na jiné je třeba pozvat specializovanou firmu. Vždy je však vhodné nechat si zhodnotit stav střechy odborníkem, a teprve poté plánovat potřebné opravy.

Kdy se pustit do rekonstrukce střechy

K posouzení stavu a opravě střechy je třeba přistoupit ve chvíli, kdy je střešní krytina mechanicky poškozena v důsledku silného větru, sněhu či krupobití, když střechou zatéká, nebo dochází k velkým únikům tepla. A samozřejmě také tehdy, když chcete střechu zateplit z důvodu snížení nákladů na vytápění, či vybudovat podkroví.

Zvážit rekonstrukci střechy byste měli, pokud měníte okna nebo děláte novou fasádu – nová střecha zajistí působivější vzhled nemovitosti a zvýší její hodnotu.

Tip: Rekonstrukci se snažte plánovat na jaro či léto – dům bude po dobu oprav nechráněný.

Opravy střechy, které zvládnete svépomocí

Pokud jste zruční a nemáte strach z výšek, zvládnete některé opravy sami. Mezi ně patří:

Výměna střešní krytiny

Je-li stávající střešní krytina poškozená, stará či nevyhovující, potřebuje vyměnit. Důležité je vybrat správnou krytinu odpovídající typu stavby a sklonu střechy, zohlednit musíte i její hmotnost, aby ji unesly trámy. Pro bezpečnou a pohodlnou demontáž i montáž nové krytiny doporučujeme použít pracovní plošinu (ta se dá jednoduše pronajmout zde na webu) s odpovídajícím výškovým i stranovým dosahem. Praktické je také přistavení kontejneru, do kterého můžete likvidovanou krytinu vhazovat a následně ji nechat odvézt.

plošina

Foto: Sico.cz

Pozor na eternit

Pokud likvidujete starou eternitovou střechu, pamatujte, že pro ni platí přísná hygienická pravidla kvůli obsahu karcinogenního azbestu. Tato pravidla jsou dána zákonem a dalšími normami, proto je třeba před likvidací získat povolení od stavebního úřadu. Práci s azbestem musíte nahlásit i na příslušné Krajské hygienické stanici, kde vám poradí, co vše je třeba dodržovat.

Oplechování

Pokud vám do střechy zatéká, nebo již oplechování nemá správné izolační vlastnosti, můžete se pustit do oplechování střechy svépomocí. Zaměřte se především na místa, jako jsou komíny, úžlabí, vikýře či okapové hrany střechy.

Opravy krovů a kompletní rekonstrukci střechy svěřte profesionálům

Je-li krov střechy nestabilní, poškozený, shnilý nebo napadený škůdci, je třeba jeho částečná či úplná výměna. Tu byste vždy měli svěřit do rukou odborníků – stejně jako tepelnou izolaci střechy i její kompletní rekonstrukci. Jen odborníci zvládnou vyhodnotit skutečný stav střechy, provést potřebné testy a navrhnout a zrealizovat potřebné opravy. Vypracují i kompletní projektovou dokumentaci, která je v těchto případech nezbytná.

Kompletní rekonstrukce střechy standardně zahrnuje odstranění původní střešní krytiny, kontrolu bednění a krovů, opravu/výměnu nosných konstrukcí, impregnaci krovů, opravu komínu, zateplení, příp. vybudování podkroví, instalaci okapů, výlezů, vikýřů, pokládku nové střešní krytiny a oplechování.

Ohlášení rekonstrukce střechy a stavební povolení

Ještě loni nebylo nutné ohlašovat rekonstrukci střechy, pokud nezasahovala do nosných konstrukcí. Dle nového Stavebního zákona účinného od 1. 1. 2024 je ale nyní rozhodující typ stavby. V části 6 §171 Stavebního zákona č. 283/2021 Sb. se totiž uvádí, že záměr vyžaduje povolení a jedinou výjimkou jsou drobné stavby – za ty je považována doplňková stavba k rodinnému domu (příp. stavbě související s bydlením nebo rodinnou rekreací), která má zastavěnou plochu do 40 m2 a je do 5 m výšky s nejvýše jedním nadzemním podlažím a podsklepením.

oprava střechy na chalupě

Foto: Natrem.to

V praxi to znamená, že i když nezasahujete do nosné konstrukce, můžete střešní krytinu vyměnit bez informování stavebního úřadu jen na drobných stavbách. Výměna střechy na větší nemovitosti, jakož i všechny ostatní činnosti spojené s rekonstrukcí podléhají stavebnímu řízení, přičemž pro dílčí opravu nebo výměnu střešního pláště můžete využít možnost zrychleného řízení.

Nový Stavební zákon již také nepoužívá pojem „stavební povolení“, ale nahrazuje jej termíny „povolení záměru“ a „povolení stavby“.

Kolik stojí nová střecha a možnosti financování

Cena rekonstrukce střechy závisí na rozsahu prováděných činností, velikosti a sklonu střechy, typu krytiny, velikosti krovu, způsobu ukotvení, potřeby použití lešení, použité izolaci a ceně za práci. Do rozpočtu musíte kromě práce a materiálu zahrnout také veškeré dokumenty vč. projektové dokumentace (cca 20–60 tisíc Kč) a statického posudku (cca 10 tisíc Kč). Střešní krytinu seženete od 200 do 800 Kč/m2, řezivo na krov za 3–7 tisíc Kč/m3, montáž krovu vyjde cca na 5 000 Kč/m3.

Vzhledem k tomu, že se jedná v součtu o částky v řádech deseti až statisíců, můžete na rekonstrukci střechy využít i úvěr ze stavebního spoření, hypotéku či půjčku na rekonstrukci, příp. i různé dotační programy.

Shrnutí rekonstrukce krok za krokem

Záležitostí spojených s rekonstrukcí střechy je mnoho, pojďme si je proto shrnout:

  1. Pozvěte odborníka, aby zhodnotil stav střechy.
  2. Nechte vypracovat projekt a zajistěte financování (porovnejte si výhodnost různých variant)
  3. Vyřiďte veškeré potřebné dokumenty, povolení atd.
  4. Naplánujte termín opravy střechy.
  5. Sundejte starou střešní krytinu/krov.
  6. Nechte zhotovit nový krov, izolaci, odvětrání atd. a položit střešní krytinu.
  7. Zakončete oplechováním a instalací okapového systému – nezapomeňte na svod dešťové vody do podzemní nádrže, pokud ji máte k dispozici.
nátěr střechy

Foto: Natrem.to

Doporučení na závěr

Pokud chcete, aby vám střecha sloužila desetiletí, je třeba pravidelně se o ni starat. Alespoň dvakrát do roka kontrolujte její stav, pravidelně čistěte okapy a žlaby, kontrolujte oplechování a odstraňujte z ní mech. Střechu je vhodné také čas od času umýt a opatřit ji nátěrem, aby si zachovala nejen své vlastnosti, ale i jednolitý, pěkný vzhled.

Zdroj: Strefa.cz

Datum vydání: 5. 8. 2024

Edit: