Cihly, beton, dřevo?

Otázku, z čeho bude dům postaven, si musí položit každý stavebník. Podle čeho však vybírat? Kritérií je mnoho, pojďme si stručně představit, v čem se mohou lišit materiály pro stavbu obvodových zdí.

Dobrou zprávou je, že máme široký výběr a že všechny materiály pro stavbu obvodové konstrukce domu musejí odpovídat normám, tedy musejí splňovat nezbytné požadavky na pevnost, požární odolnost, zdravotní nezávadnost… Ať tedy zvolíte jakýkoliv certifikovaný materiál, neprohloupíte. Spíše může konečný výsledek pokazit jeho nesprávné použití či nekvalitní realizace.

Tepelná izolace

Kvapem se blíží doba, kdy bude nutné stavět domy blížící se spotřebou energie nule, jak ukládá směrnice Evropské unie. Kvalitní obvodový plášť, kterým neuniká z domu zbytečně teplo, je jedním z nezbytným předpokladů budoucí úspornosti domu. Na konečných vlastnostech stěny se může podílet více vrstev, pak se jedná o tak zvanou sendvičovou konstrukci. Nosnou část obvodové stěny tvoří pevný materiál – cihly, beton, dřevo, kov… a potřebné tepelné vlastnosti dodají izolační materiály. To byl donedávna jediný možný způsob, jak zajistit dostatečně vysoký tepelný odpor obvodové stěny.
V současné době se nabízí i druhá možnost – jednovrstvá konstrukce z keramických či pórobetonových tvárnic, které jsou dostatečně pevné a zároveň splňují nároky na výstavbu mimořádně úsporných domů. To přináší výhodu homogenní konstrukce a poměrně jednoduché realizace. Sendvičové stěny jsou náročnější na správný návrh, protože materiály, ze kterých je stěna složena, mají různé vlastnosti. Nevýhodou je, že nestejně stárnou, naopak výhodou, že se díky celistvé vrstvě izolace minimalizuje riziko vzniku tepelných mostů.

S MINERÁLNÍ VATOU Systém Porotherm umožňuje postavit cihlový dům v pasivním standardu z cihel plněných minerální vatou Porotherm T Profi již od tloušťky 380 mm, pro obvodové zdivo pasivního je možné použít také neplněné cihly Porotherm 50 EKO+ Profi. Samozřejmě nechybějí ani prvky pro vodorovné konstrukce – překlady a stropy. Sortiment společnosti Wienerberger doplňují pálené tašky Tondach. wienerberger.cz

Prodyšnost

Schopnost materiálu či celé stěny propouštět vodní páry z interiéru ven tak, aby ve stěně nekondenzovala, nazýváme prodyšností. Jsou-li obvodové stěny domu prodyšné však rozhodně neznamená, že dům skrze ně větrá, i když různé slogany hovoří o tom, že dům dýchá.
Pokud stěna umožňuje prostup par, mluvíme o difuzně otevřených konstrukcích. Problém může nastat, když materiál přirozeně prodyšný (pórobeton, cihly), zateplíme neprodyšným, například polystyrenem a zamezíme tak přirozenému úniku vodních par. Zkondenzovaná vlhkost narušuje konstrukci, způsobuje plísně, hnilobu… U sendvičových konstrukcí je proto nutné zvolit skladbu stěny tak, aby všechny materiály byly dostatečně prodyšné, nebo zvolit skladbu difuzně uzavřenou, kde speciální fólie – parozábrana znemožňuje pronikání vlhkosti do konstrukce. Parozábrany musí být precizně instalovány a nesmějí se ani během užívání poškodit.

Zdicí systém YTONG je nejucelenější stavebnicí pro hrubou stavbu – obvodové zdivo, příčky, schodiště, stropy, masivní střechy, včetně vysoce prodyšných produktů pro povrchovou úpravu vnitřních i vnějších stěn či tepelně izolační zakládací maltu. Systém umožňuje snadnou a rychlou výstavbu, a to i svépomocí, také díky snadné opracovatelnosti pórobetonu a jeho nízké hmotnosti i široké poradenské síti techniků, kteří pomohou s projektem, výpočtem i realizací. ytong.cz

Akumulace tepla

Materiály se liší i ve schopnosti akumulovat teplo. Vysokou schopnost akumulace mají zděné domy, naopak malou tepelnou kapacitou se vyznačují dřevostavby. Co je však výhodou? To záleží na celkovém konceptu domu, způsobu vytápění… Stěny zděných domů se prohřejí a pak po dlouhou dobu uvolňují teplo, ale to, než se prohřejí, dlouho trvá a vyžaduje dodat hodně energie. Dřevostavba se naopak vytopí rychle a stejně rychle opět vychladne. Proto může s pružným otopným systémem rychle reagovat na potřeby rodiny. A musíme si uvědomit, že se neakumuluje jen teplo, ale i chlad, což je důležité v létě. Proto je důležité s akumulační schopností materiálů počítat v návrhu domu.

Rychlost

V rychlosti výstavby se jednotlivé technologie liší méně než dříve. Sice vedou postupy s minimem mokrých procesů, které nevyžadují technologické přestávky, tedy zejména dřevostavby, ale velmi se zrychlil i proces výstavby zděných domů. Zdicí prvky jsou natolik přesné, že se používá minimum malty či se tvárnice spojují lepidly. Ubylo tedy mokrých procesů a nutných přestávek, práce na zděné stavbě se dokonce nemusejí zastavit ani přes zimu. Urychlit výstavbu navíc dokáží ucelené stavební systémy, ze kterých lze poskládat dům doslova jako stavebnici. Díky tomu může být i zděná hrubá stavba hotová v řádu týdnů, dokonce i dnů.
Samozřejmě stále platí, že favority v rychlosti jsou stavby prefabrikované, montované, u nich je změnou, že již nemusejí znamenat uniformitu. Panely se sice připravují v továrně, ale mohou se přizpůsobit konkrétnímu domu na míru.

DŘEVOSTAVBA Dům navržený ateliérem Kubis architekti je kombinací dřevěných masivních panelů (CLT) a dřevěných sendvičových panelů se sloupkovým nosným jádrem. O tepelnou izolaci se starají dřevovláknité desky a minerální vlna, podlahy jsou zatepleny polystyrenem. Střecha je tvořena hydroizolací překrytou sibiřským modřínem, který je použit i na fasádě. kubisarchitekti.sk

Cena

Materiál použitý na hrubou stavbu tvoří zhruba deset až patnáct procent celkového
rozpočtu, náklady na obvodové zdi ještě méně. Proto šetření na materiálu, který nejvýznamněji ovlivňuje užitné vlastnosti domu, nemusí být šetřením na pravém místě. Přitom ceny materiálů, ze kterých postavíme hrubou stavbu, se od sebe diametrálně neliší, o to se postaraly zákony trhu. Z pohledu realizace může být významné, jak ucelený je stavební systém, tedy nesoustředit se jen na základní materiál pro obvodové stěny a jeho cenu, ale zajímat se i o nabídku dalších komponentů, které usnadní realizaci především vzájemnou kompatibilitou prvků.

 

Text: Miloslava Perglová
Foto: archiv firem

Uložit

Datum vydání: 2. 5. 2019

Edit: