Dekorace a doplňky. Jak si jimi vyzdobit bydlení?

Doplněk je detail, který významně dotváří celek. Představuje tečku, třešničku na dortu. Doplňky a dekorace do bytu můžete vybírat sami. Tvořit s nimi, kdy vznikne zázemí, v němž se budete cítit komfortně.

Kusové koberce – tvář každého pokoje

Tak, jako má dům základy, má každý pokoj podlahu. I když je „dole“, její vzhled silně vytváří celkový dojem. Můžete mít dekoraci dřeva (parkety, laminát), která opticky evokuje teplo. Designově si lze pohrát s kobercem. Jich je nepřeberné množství. Můžete mít klasiku v podobě orientálního dezénu. Existují i moderní kousky s různou délkou vlasu, dokonce i na jednom kusu koberce se kombinují různé délky i hustota chlupu a vypadá to efektně jako například patchwork.

Koberce – druhy

Dále se prodávají veselé dětské koberce, jež mají hravé motivy. Ty dokonale rozzáří dětský pokoj, probudí v ratolestech fantazie. Kousky se stříhaným vlasem a vysoce tkanou přízí, trošku rozcuchané a živé struktury, podobné jako má pejsek bišonek, je friesé. A slyšeli jste někdy o kobercích shaggy? Ty mají chlupatý vzhled, protože jsou tvořeny z dlouhého vlasu. Tyto koberce se vyrábí z různých materiálů, především z polypropylenu Heatset, vlny či polyesteru. Čím je vyšší počet vpichů chlupů do koberce, tím je tento doplněk hustší, kvalitnější a luxusnější. Výška chlupu bývá i více jak 5 centimetrů, takže máte pocit, že chodíte po peřince. Vlas je sice ve své podstatě hrubší, materiály se ovšem různě kombinují, takže povrch koberce je měkoučký. Nemusíte se bát, že byste se museli o tyto koberce nějak složitě starat, údržba je jednoduchá. Dále pak existují luxusní vlněné koberce, jejichž struktura je rovněž měkká, hřejivá a elegantní.

 

Koberce – jaký vybrat tvar?

Tento kousek do interiéru je velmi flexibilní. Záleží nejen na vizuálu, ale i velikosti a tvaru. Můžete si nechat naříznout koberec na míru vašemu pokoji. Někteří lidé však chtějí nechat vyčnívat kousek podlahy. Například, pokud má někdo garsonku, rád kobercem rozdělí pokoj. Ideální jsou tak kusové koberce. V části, která je obývací, nebo plní funkci ložnice, je dobrou volbou měkký koberec. Tam, kde je kuchyňská linka, už koberec být nemusí, protože u ní se podlaha snadněji znečistí. Koberec lze umístit doprostřed místnosti, respektive se umístí pod stůl, což je středobod prostoru. Velmi efektní. Pak záleží na vás, jestli chcete mít tvar čtverce, obdélníku, kulatý nebo oválný vzhled. V jedné místnosti můžete klidně kombinovat i dva koberce, zde si dejte pozor, aby se barvy a styly nemísily. Koberec je dominantním ostrůvkem každého interiéru.

Látky – metráž, s níž lze čarovat

Jestli je nějaký dekorační kousek, s nímž můžete čarovat, pak to jsou látky. Existuje nepřeberné množství kousků, s nimiž lze experimentovat. Stačí se podívat na látky metráž. Můžete si vybrat jeden design a z něho si vytvoříte, nebo si necháte zhotovit závěsy, povlaky na polštářky, necháte si potáhnout čalounění nábytku, doladíte tak i ubrusy. Metráž látky lze i jen tak aranžovat. Lze si zvolit kousky, které jsou přímo dekorační. Příjemná je bavlna (ostatně, ta se hodí i na oděvy). Pak existují i funkční látky, jako jsou stínící variace. V nabídce jsou i tématické látky (vánoční, velikonoční, dětské).

Dekorační látky – gobelín a patchwork

Specifické jsou gobelínové látky, které jsou ideální pro potahy či polstry, lze z nich tvořit další dekorace, jež souzní vzhledem s dominantními kusy nábytku. Můžete z nich tvořit nejen závěsy či polštářky, díky jejich pevnosti se staly oblíbenými i na tašky či kabelky. Gobelínové látky mají vyšší gramáž, kterou často tvoří směsice bavlny, polyesteru a akrylu. Tato kombinace činí tkaninu praktickou, jelikož se v podstatě nemačká a je pevná. Gobelín má často vizuál folklorních motivů, květin, minimalismu v podobě geometrie, objevíte i tematické vzhledy, opět velikonoční, vánoční atd.

 

oznorMB

Dekorační polštářky – nepodceňte jejich výběr

Jsou sice malé, ovšem na jejich vzhledu záleží. Polštářky vytváří útulnost interiéru. Jen si porovnejte, když máte prázdné křeslo, sedačku nebo postel a oproti nim si představte tato místa zaplněná polštářky. Kromě efektu komfortu umí polštářky vytvořit zcela jiný vizuální ráz. Zatímco pohovka je z jedné barvy, polštářek lze vybrat v kontrastním vzhledu. Nabízí se i variace nějakého motivu. Mohou to být květiny, Vánoce, klidně i Valentýnské téma se srdíčky. Dekorační polštářky jsou zhotoveny z povlaků, které lze dle chuti střídat a tím tak měnit ráz celé místnosti. Můžete mít v zásobě mnoho polštářků, klidně i různých velikostí. Budou vám na míru ušity a klidně si na místě lze vybrat i náplně do polštářku. Stačí pak polštářky převléknout a za pár korun dostane váš interiér nový look. Povlak pak vždy jen sundáte a vyperete. Je to nejjednodušší kousek v interiéru. S povlakem pak lze sladit i závěsy, ubrusy, aby vynikl váš smysl pro detail.

 

Ubrusy – výběr a druhy

Pokud koberec tvoří základ místnosti, ubrus je bazální jednotkou každého stolu. Můžete jej samozřejmě nechat prázdný. Ovšem na skle jsou vidět otisky, stejně tak na nalakovaném dřevě. Ubrus je tak praktickým doplňkem. Můžete si vybrat hotový, nebo si lze nechat ušít na míru kousek, který se hodí na atypický rozměr stolu či se ubrusy zhotoví z látky, z níž máte udělané například závěsy. Ubrus může být klasický jednobarevný, jej pak ještě lze doplnit o další kousek, například krajkový. Krajka samotná pak vyniká hlavně na skleněných stolech. Samozřejmě existuje nepřeberný výběr ubrusů s mnoha potisky včetně sezónních, hlavně vánoční. Vytváří se i tzv. šály, což je další doplněk klasického ubrusu. Výběr nepřeberného množství bytových doplňků nabízí BYTEMA. E-shop i kamenná prodejna, kde najdete bytový textil pro obývací pokoj, koupelnu, kuchyň, dětský pokoj nebo ložnici. Můžete si vybrat kusové zboží, rádi vám zhotoví i kousky na míru (ubrusy, záclony, závěsy, podsedáky na židle apod.). E-shop má i zahraniční verze a prodává jak na Slovensku, tak v Německu a Polsku.

 

 

Komerční prezentace

Datum vydání: 26. 9. 2022

Edit: