Dekorujte s přidanou hodnotou. Pořiďte si ptačí budku a krmítko

Vymyslet pravý podzimní look pro zahradu chce čas a taky parádní nápad. Zkuste si letos ozdobit zahradu něčím, co bude skvěle vypadat a zároveň to bude mít přidanou hodnotu. Takovou dekorací jsou ptačí budky a krmítka. Vaše zahrada bude skvěle vypadat a uděláte službu ptáčkům.

Ptačí budkou prospějete sobě i přírodě

Sobě prospějete tím, že ptačí budka na zahrádce krásně vypadá. Oživíte s ní stromek, kterému už opadalo listí, a vnesete si do posmutnělé zahrady trochu ptačího zpěvu, kterého je na podzim čím dál méně. Jak ale pomůžete přírodě, kromě toho že poskytnete přístřešek a potravu ptákům? Třeba tím, že ptactvo, které se ve vaší budce usídlí, bude z vaší úrody odhánět nejrůznější housenky a jiné živočichy, kteří by vám rádi plodiny zlikvidovali.

Ptačí budky z tvrzeného plastu ozdobí i vaši zahradu.

Přejete si sýkorku nebo vrabce?

Větší druhy ptáků byste na zahradu lákali jen těžko a moc radosti by vám nepřinesli. Budky jsou primárně určené menším ptákům, třeba sýkorkám. Podle toho, jaké ptáky byste rádi na zahradě hostili, si vyberte budku. Nejtradičnější jsou sýkorníky pro nejmenší ptáčky, což jsou čtyřboké budky s vletovým otvorem 28 mm v průměru. Rehkovníky neboli polobudky mají jednu stranu otevřenou a jsou vhodné pro rehky nebo vrabce. Otvor musí být alespoň 34 mm. Posledním typem jsou špačníky, budky pro špačky, které vyžadují otvor cca 45–60 mm. Promyslete si ale, jestli špačky na zahradě chcete, mají totiž rádi nejen hmyz, ale i ovoce.

Díky krmítku s průhledným dávkovačem budete mít dokonalý přehled o tom, kdy bude třeba krmení doplnit.

Myslete i na parádu

Klasický materiál u budek je dřevo o tloušťce alespoň 20 mm a nejmenší rozměr dna budky je 12×12 cm. Hloubka budek by se měla pohybovat okolo 20 cm, aby predátoři nedosáhli na mláďata. Pokud se vám dřevěné budky nelíbí, můžete si pořídit designovější kousky z kovu nebo plastu. A jestli se necítíte na takový závazek, jakým je budka, ve které se ptáci zabydlí, pořiďte jim alespoň krmítko. Zahradu si ozdobíte, dobrý skutek také uděláte a ptáci vám nebudou zahradu okupovat dennodenně. Krmítko je výhra ve všech směrech.

Hledáte-li i stylový doplněk, vsaďte na závěsné kulovité krmítko z ručně foukaného skla.

Autorka: Nikola Podhorská

Komerční prezentace

Edit: