Design s ptáčky, motýly a květinami

Symbol pozdního jara a léta? Ale také oblíbený dekor, po kterém velmi často sahají designéři. Ptáci a motýli na porcelánu či textilu mají tu výhodu, že zůstanou na zimu.

Vzor, který vychází z rozkvetlé louky, popisuje či přibližně naznačuje konkrétní květinu či rostlinu, to není nic nového. Květinový dezén navíc už několik let kraluje bytovému textilu, objevuje se i na hrnečcích a talířích. Snad aby si všechny ty květy nepřipadaly zbytečné a plané, objevují se stále častěji na různých předmětech a textiliích pro domácnost také motýli a ptáci.

4

Inspirace Asií. Podnos Cherry Blossom, J. Fleet Designs

3

Inspirativní klika Twitty, vyrobená šetrným ekologickým postupem. Design Tomo Kimura, Colombo

1

Džbánek Gremolata s dekorem bylin v pastelových tónech. Persey Pottery

INSPIRAČNÍ ZDROJE

Velmi často vychází dekor s ptáky a květy z asijské kultury, oblíbení jsou ale také kolibříci pro jejich pestrost a něžný vzhled, vzor může připomínat malířské plátno umělce realisty. Vedle autentických, někdy i fotografických přesných kopií fauny i flóry se do popředí dere nadsázka, grafika, počítač. Tak jako všude jinde, že. Stylizované výjevy na textilu mnohdy zahrnou rovnou všechny tři jmenované dekorativní prvky.

5

Polštář Aksel, pastel

6

Servis s kolibříky. Peter Ting, Loveramics

MATERIÁL

V podstatě neexistuje žádné omezení. Kromě již zmíněného porcelánu a textilu je vhodným objektem pro motýlka a ptáčka i sklo, lakované dřevo či kov, který může být pomalovaný, ale také v požadovaném vzoru perforovaný. A když dostane podobu ptáka ryze funkční klika ke dveřím, to už je poezie všedního dne jako vystřižená. Motýli a ptáci jako vzor není zase až tak převratná novinka. Stačí se podívat na historické dózy a textilie. Najdete je i tam.

8

Ložní prádlo s motýly Hypnose, Essix Home collection

10

Polštářek Causy s květenou i motýly, Valentin Chacha

 

11

Ladný stonek, který vykvete… Ateh

Více informací se nachází v červencovém vydání z roku 2012, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

img.php

Datum vydání: 29. 2. 2016

Edit: