Designblok a štěstí

Třiadvacátý ročník největšího festivalu designu u nás se nesl na vlně štěstí, které se stalo jeho hlavním tématem. Návštěvníci si užili přes dvě stě instalací, maraton přednášek i workshopů.

Přehlídka designu, ale také módy, proběhla od 6. do 10. října na dvou hlavních místech v Praze. Prvním se stejně jako vloni stala členitá budova bývalého beuronského kláštera v Holečkově ulici. Tady, do prostoru Gabriel Loci, umístili organizátoři Superstudio, Openstudio i Designérii. Přilehlý kostel pak tvořil část zvanou Art House.

Designérie

Designérie je na Designbloku již tradičně dynamickým místem setkávání, odpočinku a zážitků. Letos se její podoby v Gabriel Loci chopilo designérské duo Herrmann & Coufal. Celý prostor ambitu, kde se původně nacházela rajská zahrada, proměnilo ve velkou Do It Yourself dílnu. V tomto dynamickém místě mohli návštěvníci posedět, popít anebo se v rámci workshopu pustit do výroby lampy Tension, za kterou pánové získali ocenění Czech Grand Design 2020. Korunou prostoru byl další z jejich oceňovaných projektů – lustr Lift, který vznikl ve velkém měřítku přímo na míru ambitu. V Designérii jste si mohli vychutnat kávu, povídání i záhadu samotné tvorby. Štěstí tak procházelo pohybem, žaludkem i rukama.

Superstudio

Superstudio Designbloku představuje vždy novinky českých a světových výrobců, vzniklé ze spolupráce se špičkovými designéry. Ukazují se tu v zajímavých instalacích všechny oblasti designu, především však nábytek, svítidla a bytové doplňky. Například značka Todus postavila svůj nábytek do bazénu z konfet, v zrcadlové království proměnil svou instalaci výrobce TON a v bývalé kryptě se usadil Ravak s instalací od dua Vrtiška & Žák. Nábytkové ikony 20. století spolu s inspirativními českými osobnostmi se pak staly hlavními hrdiny nového fotografického projektu Myslitelé, který vznikl ve spolupráci švýcarské značky Vitra a studentů pražské UMPRUM.

Openstudio a Art House

Openstudio Designbloku, kreativní laboratoř současného designu, je určeno pro výstavy designérů, studií, školních ateliérů a studentů. Primárně se jedná o výstavy prototypů a malosériové výroby bez komerčního výrobce. Produktoví designéři, módní návrháři, designéři šperku, grafičtí designéři a ilustrátoři tak zaplnili nejvyšší patro Gabriel Loci. Mladou generaci sklářů zastoupili Anna Jožová a Vlastimil Šenkýř, nábytek Jiří Krejčiřík a dětské hry Kutulu. Že účast na Designbloku není vždy o představení nové kolekce či produktu, dokazoval projekt Balance is Motion, který vybídl k zamyšlení nad trendy tzv. udržitelného designu. Součást Openstudia tvořila i výstava Designblok Diploma Selection, výběrová přehlídka nejlepších evropských diplomových prací. Na závěr si návštěvníci nenechali ujít ani Art House, výstavní konceptuální prostor v kostele sv. Gabriela v režii scénografa Marka Cpina.

Renesance 21

Designblok proběhl také v Uměleckoprůmyslovém muzeu (UPM). Dvě jeho patra zaplnilo 47 výstav špičkových českých designérů a výrobců, které pojí vynikající design, řemeslný um, ale také inovace a využívání nejmodernějších technologií ve spojení s láskou k tradici. Kromě těchto expozic tvořila součást Renesance 21 také výstava Masters. Zde byly formou „obrazárny“ vystaveny jednotlivé ikony současné české produkce.

Další zajímavá místa

Mimo Gabriel Loci a UPM se doprovodný program Designbloku odehrával jak v showroomech po městě, tak například v Domě Radost ve spolupráci s designérkou Helenou Dařbujánovou. A před UPM vznikl dokonce v útrobách designového posedu (od Kupsiposed) virtuální popup biograf.


Ceny Designbloku (výběr):

Nejlepší kolekce nábytku: Master & Master / židle Mistra
Nejlepší kolekce bytových doplňků: Space of Space
Nejlepší kolekce svítidel: Jiří Krejčiřík / kolekce svítidel Luna
Nejlepší novinka designéra: Lexová & Smetana / kolekce konferenčních stolků Swell
Nejlepší novinka výrobce: Lockers.cz / kolekce úložných boxů
Nejlepší instalace výrobce nebo prodejce: Qubus Design Studio
Nejlepší instalace designéra nebo designérského studia: Zdeněk Vacek
Hlavní cena Designbloku: Myslitelé / Vitra ve spolupráci s UMPRUM (konceptuální projekt představující skutečné české hvězdy, intelektuály, kterým není lhostejný osud naší země)
Cena Veolia za udržitelný design: Balance is Motion (projekt se zaměřuje na materiálové poradenství, pracuje s metodou Life Cycle Assessment, která pomáhá měřit potenciální
zlepšení v environmentální stopě produktu)


 

Designérie byla centrálním prostorem kláštera Gabriel Loci. Jako DIY dílna v podání dvojice Herrmann & Coufal zvala k výrobě lamp.

 

 

Ocenění Nejlepší novinka výrobce získala kolekce úložných boxů od Lockers.cz.

 

 

Magnetický nástěnný držák udrží na sobě nejen nože. Představil Clap Design.

 

 

Lavička a paraván od studia LLEV – manželů Evy a Marcela Mochalových z Turnova.

 

 

Tapeta Venezia Opera byla jednou z mnoha představených od značky Smart Walls.

 

 

Série váz Trdlík od Františka Jungvirta. Každá váza je ručně foukaná do dřevěné formy.

 

 

Nejlepší kolekcí nábytku se staly židle Mistra od Master & Master.

 

 

Multifunkční odkládací stolky Jupiter od Space of Space vyhrály cenu Nejlepší kolekce bytových doplňků.

 

 

Váza Keto od Jany Jožové. Jako by české sklo znovu povstalo z popela.

 

 

Coby nejlepší novinka designéra zvítězila kolekce víceúrovňových konferenčních stolků Swell od Studia Lexová & Smetana.

 

 

Duo designérek Aneta Honzová a Natalie Costantino zaujaly kolekcí jemných křišťálových váz, které využívají technologii flockování.

 

 

Nevšední instalace firmy Prolicht Czech nabídla zajímavá svítidla.

 

 

Specialista na český design Modernista nabízí například repasované křeslo H 269 od Jindřicha Halabaly.

 

 

Instalace značky Master & Master s kávovým stolkem, který navrhla Lucie Koldová.

 

 

Kdo by neznal berušku na klíček? Vyrábí Kovap Náchod.

 

 

Konferenční stolek s názvem Organický od značky Zlesart je z dubového dřeva, stolek pojmenovaný Kulatý tvoří mramor.

 

 

Ložní prádlo Wilted z organické bavlny v jemné, pudrově růžové barvě od Le Concept.

 

 

V rámci výstavy Renesance 21 v Uměleckoprůmyslovém muzeu představil avantgardní klenotník Zdeněk Vacek řemeslnou techniku pukování prostřednictvím unikátních objektů – soch.

 

 

Stavebnice Brikulo od Kutulu obsahuje 49 kusů pečlivě ručně opracovaného bukového dřeva. Má certifikát pro děti od jednoho roku.

 

 

Platforma Flowers for Slovakia vypráví příběhy slovenské kultury prostřednictvím designu. Kolekce Taste my story je inspirovaná tradicí, současností a budoucností slovenské kulinářské kultury.

 

 

Nejlepší instalaci výrobce nebo prodejce získalo Qubus Design Studio.

 

 

 

text Vanda Jesenská foto archiv firem

Datum vydání: 9. 12. 2021

Edit: