Dům jako ze sci-fi filmu

Přestože jsme ve třetím tisíciletí již na ledacos zvyklí, otáčivý dům pana Bohumila Lhoty působí značně sci-fi – asi tak jako ponorky v době, kdy o nich psával Jules Verne. Ale zatímco ponorky byly pouhým výplodem obdivuhodné spisovatelovy fantazie, otáčivý dům stojí a stal se absolutním vítězem soutěže E.ON Energy Globe Award ČR 2012.

Majitel vítězný dům s pomocí svých přátel stavěl na jižním svahu Černostudničního hřebene dvacet let. Výsledkem je otáčivý dům, který představuje opravdovou raritu nejen v našich krajích, ale vůbec na celém světě.

2

1

Celkové řešení domu je přizpůsobeno svažitému terénu.

STOPROCENTNĚ NÁVRATNÁ INVESTICE

Společnost Gorenje ve spolupráci s energetickou společností E.ON uvádějí na trh revoluční novinku, jedinou pračku a sušičku, které si na sebe vydělají. Pračka Gorenje powered by E.ON W 01 EON/LT je vybavena speciálně vyvinutým programem ECO, díky němuž rozpozná přechod na nízký tarif a spustí předem nastavený prací cyklus. Díky tomu šetří za nás, protože při použití tohoto programu vždy pere v době, kdy je elektřina levnější. Pračka Gorenje powered by E.ON W 01 EON/LT uspoří za dobu průměrné životnosti (12 let) až 14 000 Kč. Tím je zajištěna návratnost investice do pořízení spotřebiče, který lze zakoupit za 13 490 Kč. Více informací na www.produktoveinovace.cz

8

ÚSPORNÝ DOMOV I ÚKRYT

Celkové řešení domu je přizpůsobeno svažitému terénu, kde podél nejnižší části pozemku vede státní silnice, jinak je obklopen pastvinami a poli s rozptýlenou zelení navazující na blízký les. Co se týče samotné konstrukce domu – uprostřed ohromného kruhového bazénu zapuštěného do betonových základů domu stojí válec, který celým domem hýbe. Pohyb objektu je možný kolem osy i vertikálně. Jednotlivé místnosti lze tak libovolně natáčet do světových stran – třeba podle pohybu slunce. Dům je ale také možné schovat až dva metry pod zem, takže v zimě není třeba obávat se mrazů. Půda totiž domu poskytuje skvělou tepelnou izolaci. Něco takového se ale hodí nejen kvůli mrazu a jiným silným teplotním výkyvům, ale i kvůli mnoha dalším vyloženě extrémním situacím a podmínkám. Dům poskytuje dokonalý azyl například v případě silného znečištění ovzduší, nebo dokonce stavu válečného ohrožení. Vertikální posun obytné části skýtá i možnost kompletního přesunu – například pomocí helikoptéry – a usazení na jiném místě.

3

4

Do bazénu se napouští voda ohřívaná solárními kolektory, a tak nabízí příjemné koupání v průběhu celého roku.

Absolutním vítězem soutěže E.ON Energy Globe Award ČR 2012 se stal ekologický dům do extrémních podmínek.

BAZÉN VYHŘÍVAJÍ SOLÁRNÍ PANELY

Do zmiňovaného bazénu je napouštěna voda prohřívaná střešními solárními panely, takže má neustále teplotu příjemnou na koupání. V jeho blízkosti se také daří rostlinám, které kolem něj vyrůstají přímo ze země. V tomto prostoru se totiž udržuje stálé příjemné klima pohybující se mezi osmnácti a dvaceti stupni. Tato plocha je proto, ale i díky své rozloze, vhodná i pro sport a hry. Jsou zde umístěny i prostorné voliéry, ve kterých je možné chovat ptactvo a přenést si tak přímo do domácího prostředí kus skutečné přírody. Do tohoto přízemního prostoru vede vstup z horní pohyblivé části, dále letní vstup přímo zvenčí a zimní přes hospodářskou část, která těsně přiléhá k objektu a je též kryta vrstvou zeminy. Je k domu přistavěna a je zde samozřejmě možnost přistavět další budovy, třeba pro chovatelské, botanické či skladové účely po celém jeho obvodu.

PRODUKTOVÉ INOVACE

Slavnostní vyhlášení absolutního vítěze soutěže Energy Globe Award ČR, kterou v České republice iniciuje energetická společnost E.ON, mělo pokračování, a to akci pod názvem PRODUKTOVÉ IN.OVACE, na které byly představeny realizované produkty a služby účastníků soutěže, které spojuje ale především inovativní přístup a snaha o snížení energetické náročnosti. Všechny představené produkty jsou uváděny na trh za aktivní podpory společnosti E.ON. Mezi představené produkty patří například Benefit, produktová nabídka na dodávku energie od společnosti E.ON, dispatchingový systém na kontrolu a řízení energetických toků od společnosti LUMEN, unikátní patentované víčko na nápoje od společnosti ISOline, dále jedinečná patentovaná pračka a sušička Gorenje nebo produktový balíček s nabídkou automobilu ŠKODA Citigo CNG Green tec, domácí plničky od společnosti Motor Jikov a výhodné dodávky CNG od společnosti E.ON.

5

6

Patro nad bazénem slouží jako obytné. Úložné prostory jsou schované v dřevěných přepážkách.

MILE A ÚTULNĚ

Patro nad bazénem je obytné. Všechny stěny díky plastovému materiálu zvanému makrolon propouštějí světlo, okna v nich jsou navíc velká a v kovových rámech, takže je tímto způsobem zajištěn zdroj tepla ze slunečního záření. Půdorys této části domu je kruhový o průměru devíti metrů. Podlaha je z bytelných dřevěných fošen, což dodává obyvatelům i návštěvníkům pocit bezpečí. Všechny části prostoru jsou plně funkční a jedna přechází plynule do druhé. Veškeré úložné prostory jsou ukryty do dřevěných přepážek mezi jednotlivými částmi prostoru. Vše tedy působí vzdušně a prostorně, zároveň ale mile a útulně.

NENÍ ČEHO LITOVAT

Po točitých schodech je možné vystoupat do nejvyššího patra, kde každého musí uchvátit výhled do krajiny. Tu lze pohodlně pozorovat i vleže, neboť kolem dokola je jen průhledná kopule. Toto místo je pravým opakem nejspodnější části domu, tedy té s bazénem. Zde je totiž právě díky kopuli neuvěřitelné horko. Majitel s úsměvem říká, že nejideálnější je ochladit se dole ve vodě a poté se jít příjemně vyhřát sem. Se svým domem je Bohumil Lhota opravdu bytostně spjatý. Jeho stavbě a postupnému zdokonalování věnoval velkou část svého života a prý toho rozhodně nelituje. Navíc dokázal těm, kteří jej od stavby odrazovali, že člověk si může splnit i na pohled nereálné sny.

7

Z podkladů společnosti E-ON

Datum vydání: 12. 10. 2012

Edit: