Dobrou noc a hezké sny!

3

Šuplíčková komoda Pastel Love z jedlového dřeva vnese do ložnice trochu barev a může fungovat i jako noční stolek, rozměry 64 x 37 x 85 cm, cena 12 990 Kč. www.butlers.cz

 

Obojí vám zajistí příjemné prostředí ložnice a kvalitní postel. Zapomenout byste neměli ani na komfortní povlečení, osvětlení a další detaily, které jsou přes den sice malichernostmi, ale v noci hrají hlavní roli…

Když se při zařizování ložnice necháte inspirovat pravidly spokojeného spánku, bude se vám usínat opravdu skvěle. Hlavním pravidlem je samozřejmě postel – důležité jsou zejména její rozměry, které jsou standardizovány na 90 x 200 cm pro jednolůžko a 180 x 200 pro dvojlůžko. Výrobci nabízejí samozřejmě i postele s prodlouženou délkou na 220 cm. Optimální délku postele zjistíte, když k vaší výšce připočtete zhruba 25 cm. Podstatná je i výška postele, která by i s matrací měla být asi 45–55 cm, u starších osob může být ještě vyšší – aby se jim lépe vstávalo.

1

Dvojdílná vázička do jarní ložnice jako stvořená… Výška 32 cm, výrobce Sagaform. Za 995 Kč na www.naoko.cz.

 

VOLTE PŘÍRODNÍ MATERIÁLY
Abyste se v ložnici cítili ve dne i v noci opravdu příjemně, měli byste vsadit na mobiliář jednoznačně ze dřeva a přírodních materiálů. Ve výrobě postelí zatím stále na plné čáře vítězí dřevo, buď v masivním provedení nebo dýze, nejčastěji z buku a břízy s povrchovou úpravou lakováním nebo voskováním. Důvod je jasný – dřevo je příjemné na dotyk, je teplé a pocitově ho máme se spánkem a odpočinkem odjakživa spojené. Někdo volí z finančních důvodů kompromis, a sice dřevotřískovou desku potaženou fólií imitující dřevo. Tady jde spíš o výhodný poměr ceny a kvality, o finančně nejlevnější řešení. Na druhém místě jsou čalouněné nebo celočalouněné postele, které jsou také pocitově velmi příjemné a maximálně pohodlné, vyžadují ale přece jen trošku náročnější údržbu než postele dřevěné. Na trhu se setkáte i s kovovými postelemi, ale spíše v menší míře, nejsou zákazníky tolik vyhledávané, už při pohledu působí chladně a to spoustu lidí odradí. Také vyžadují specificky laděný interiér, aby dostatečně vynikly.

4

Noční stolek Dreamville (52 x 38 x 66 cm) z materiálu MDF v matném laku, 2590 Kč. www.butlers.cz

 

5

Noční stolek HURDAL z masivní borovice s krásnou strukturu dřeva, rozměry 49 x 34 cm, 1990 Kč. www.ikea.cz

 

Co je to box-spring?
Box-spring zajišťuje vynikající odpružení a přirozené klima pro spánek – dokonalou cirkulaci vzduchu a odvod vlhkosti mimo lůžko. Na nosný box s jádrem z pružin uložených v jednotlivých taštičkách můžete volit ze dvou typů matrací. První je matrace s taštičkovým pružinovým jádrem, kde se jednotlivé pružiny pohybují nezávisle na sobě a zajišťují tak maximální bodovou elasticitu, druhá je matrace z reverzibilní studené pěny se dvěma různými tvrdostmi, které volíte pouhým otočením matrace. Oba typy matrací mají sedm zón, čímž podporují ideální bodovou elasticitu pro různé partie těla a napomáhají tak zlepšit krevní oběh a uvolnit klouby a páteř.
Zdroj: www.homestyle.cz

KAM S POSTELÍ?
Rozhodně ji nikdy nedávejte pod střešní okno ani do těsné blízkosti radiátorů, nedoporučuje se ani hned vedle dveří. Naopak ideální místo je v klidné a spíše chladnější části domu nebo bytu, pryč od ruchu ulice nebo dvorku a zároveň na opačné straně, než je obývák či kuchyně. Vhodné umístění je třeba směrem do klidného vnitrobloku nebo do zahrady, pokud jde o orientaci ke světovým stranám, tak na východ.

6

Postel Azzo z masivu jádrového buku s úpravou olej teak má vestavěné noční stolky (24 490 Kč), komoda se čtyřmi zásuvkami ve stejném provedení je za 13 990 Kč. Postel je vhodná pro matraci 200 x 180 cm. www.svetspanku.cz

 

9

Postel box-spring Solution má originálně proplétané čelo, úložný prostor se otevírá z boku pomocí plynových pístů. Rozměry 201 x 60 x 208 cm, cena od 17 999 Kč. www.blanar.cz

 

Klid a harmonie
◗ Výmalba stěn ložnice by měla být klidná, v jemných tlumených tónech.
◗ Celková barevnost ložnice by měla uklidnit oči a navodit příjemnou odpočinkovou a večerní atmosféru.
◗ Pokud dekorace, pak je lepší jeden velký obraz nebo fotografi e než deset malých obrázků. A nic expresivního, spíše uklidňujícího.
◗ Pokud jste zvyklí si před spaním číst, měla by vaše postel mít pohodlné čelo – čalouněné nebo s měkkou opěrkou pro hlavu.
◗ A dejte přednost posteli s vyššími nožičkami – vzduch pod ní bude proudit a matrace odspodu přirozeně větrat.

10

Postel Mamma s dřevěným čelem (205 x 168 x 100 cm/výška) z dubového masivu a dýhy je od předního českého studia Vrtiška – Žák, rozměry lůžka 160 x 200 cm, cena 13 990 Kč. Vyrábí Jitona, nabízí www.bonami.cz.

 

13

Postel King (160/180 x 200 cm) s lamelovým polohovacím roštem a úložným prostorem, 13 999 Kč (bez matrací, přehozu a polštářků). www.jena-nabytek.cz

 

SVĚTLO A TMA
V žádné jiné místnosti tolik neplatí, že by měla mít intimní atmosféru, jako v ložnici. Samozřejmostí je jedno centrální světlo, které je čas od času potřeba pro celkovou orientaci v místnosti. Abyste ale navodili požadovanou soukromější náladu, na centrální osvětlení zapomeňte a vytvořte raději světlo tlumenější, náladové – třeba pomocí stojací nebo nástěnné lampy či lampičky na nočních stolcích. Každá lampička by měla mít stínítko a nastavitelný tok světla, případně i možnost regulovat intenzitu, abyste svým ponocováním nerušili partnera při spánku.

14

Rám postele HEMNES je z masivního dřeva borovice – je velmi odolný a na dotyk příjemný, opatřený průhledným akrylovým lakem. Ideální pro matraci 160 x 200 cm. 7970 Kč. www.ikea.cz

 

16

Postel Metropolitan Chic (160 x 200 cm) v provedení v látce je příjemně prostorná a pohodlná, potah je snímatelný a pratelný. Za 51 256 Kč na www.cskarlin.cz.

 

 

Edit: